niedziela, 3 września 2017

Podstawowe informacje o kubeczkach menstruacyjnych


1. Co to takiego ten kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny (ang. menstrual cup) to mały pojemniczek, który po złożeniu zakłada się do pochwy w czasie miesiączki. Następnie powraca on do rozłożonego kształtu i przylega szczelnie do ścianek pochwy, dzięki czemu cała krew miesiączkowa jest gromadzona wewnątrz niego. Kubeczek zrobiony jest, w zależności od marki, z silikonu medycznego, TPE lub lateksu. Jest wielorazowy — możesz go używać przez cały czas trwania miesiączki, przez wiele lat.

2. Po co mi kubeczek, skoro istnieją podpaski i tampony?
Kubeczek to nowocześniejsze, bezpieczniejsze i korzystniejsze rozwiązanie — zwiększa komfort, chroni zdrowie i pozwala oszczędzić pieniądze.

3. Trochę historii?
Proszę bardzo: Pierwsze patenty kubeczków menstruacyjnych zgłaszane były już w latach 30. XX wieku, więc kubeczek jest tak starym wynalazkiem jak tampon. Do niedawna nie było jednak dostępnych materiałów, z których można by robić odpowiednio elastyczne kubeczki, więc te, które weszły w tamtym okresie do sprzedaży w USA, nigdy nie stały się powszechnie używane. Współczesna historia kubeczka zaczyna się więc dopiero w 1987, kiedy to na rynku pojawił się amerykański Keeper, produkowany z lateksu. Następnie w 1994 r. pojawiły się kubeczki w kształcie diafragmy (Instead, obecnie sprzedawane pod nazwą Softcup). Wreszcie na początku tego stulecia pojawiły się pierwsze kubeczki z silikonu medycznego — brytyjski Mooncup w 2002 i kanadyjski DivaCup w 2003 roku. Potem w innych krajach zaczęły być produkowane kubeczki kolejnych marek, w tym z plastiku. Obecnie jest już blisko 40 różnych producentów.
W Polsce kubeczki są na razie dość niszowym produktem, ale powoli się to zmienia. Ich ceny są coraz niższe i kobietom coraz łatwiej jest się zdecydować na ich wypróbowanie.