niedziela, 3 września 2017

Kubeczek menstruacyjny a szyjka macicy


1. Czym tak dokładnie jest szyjka macicy?
2. Dlaczego szyjka macicy jest tak ważna w kontekście kubeczków?
3. Czy naprawdę muszę coś wiedzieć o swojej szyjce macicy, jeśli chcę używać kubeczków?
4. Czym jest wysokość szyjki macicy?
5. Czy szyjka macicy może się znajdować w kubeczku?
6. Które kobiety mogą skorzystać na sprawdzeniu wysokości szyjki macicy?
7. Jak sprawdzić wysokość szyjki macicy?
8. Skąd mam wiedzieć, czy to, co wyczuwam, to szyjka macicy?
9. Czy powinnam się obawiać sprawdzania wysokości szyjki macicy?
10. Jak dobrać długość kubeczka do wysokości szyjki macicy?
11. Czy wysokość szyjki macicy to to samo co długość pochwy?
12. Czy wysokość szyjki to to samo co długość szyjki?
13. Czy mogę używać kubeczka po trachelektomii?
14. Czy mogę używać kubeczka, jeśli szyjka jest skierowana bardziej w lewo lub w prawo?

1. Czym tak dokładnie jest szyjka macicy?
Szyjka macicy to dolna, wąska część macicy. Odcinek pochwowy szyjki (ang. ectocervix) znajduje się, jak sama nazwa wskazuje, w pochwie (jest skierowany w stronę jej tylnej ścianki). To dlatego właśnie ta część szyjki ma największe znaczenie w kontekście kubeczków menstruacyjnych — kiedy mowa jest o szyjce macicy, najczęściej chodzi o jej odcinek pochwowy. Odcinek ten ma ok. 3 cm długości i ok. 2,5 cm szerokości.
Ilustrację medyczną szyjki macicy znajdziesz w serwisie WebMD. Możesz też zobaczyć medyczne zdjęcia szyjki w serwisach: 
 

2. Dlaczego szyjka macicy jest tak ważna w kontekście kubeczków?
Z kilku względów:
 • Szyjka i kubeczek niejako "konkurują" o przestrzeń w pochwie — wysokość szyjki decyduje o tym, jak długi kubeczek może się zmieścić w pochwie bez wystawania na zewnątrz.
 • Wysokość szyjki wpływa też na pozycję kubeczka — jeśli jest prawidłowo założony (z szyjką nad nim lub w nim), nie przemieści się on wyżej, niż pozwala mu na to szyjka.
 • To z ujścia szyjki wydostaje się krew miesiączkowa. Szyjka musi się więc znajdować nad kubeczkiem lub w nim. Jeśli szyjka będzie się znajdować obok kubeczka, będzie on przeciekać — nie ma wtedy fizycznej możliwości, żeby coś do niego trafiło. Możesz to zobaczyć na rysunkach poniżej: Źródło rysunku: easycup.fr

3. Czy naprawdę muszę coś wiedzieć o swojej szyjce macicy, jeśli chcę używać kubeczków?

Niekoniecznie. Prawdopodobieństwo, że będziesz musiała przy zakładaniu kubeczka zwracać uwagę na pozycję szyjki, jest:
 • praktycznie żadne — jeśli używasz tamponów bez problemów we wszystkie dni miesiączki (nie wysuwają się; nasiąkają w całości, a nie np. mniej więcej od połowy długości, itp.). I tak warto jednak pamiętać o tym, żeby zakładać kubeczek nisko, a nie tak wysoko jak tampon.
 • średnie — jeśli masz jakieś problemy z używaniem tamponów (wysuwają się, nie nasiąkają krwią w górnej części itp.). 
 • bardzo duże — jeśli absolutnie nie możesz używać tamponów ze względu na niską szyjkę i/lub odległość szyjki od wejścia do pochwy to w czasie miesiączki mniej niż 4 cm. Najkrótszy kubeczek na rynku ma 35 mm długości, więc przy tak niskiej szyjce nawet z nim będziesz musiała dbać o zakładanie kubeczka w odpowiedniej pozycji w stosunku do szyjki.

4. Czym jest wysokość szyjki macicy?
Wysokość szyjki to jej odległość od wejścia do pochwy. Szyjka znajdująca się blisko wejścia do pochwy to niska szyjka, a szyjka znajdująca się daleko od wejścia do pochwy to wysoka szyjka. Wysokość szyjki jest nieco mniejsza niż całkowita długość pochwy (za szyjką znajduje się jeszcze krótki odcinek pochwy).
Szyjka ma inną wysokość u każdej kobiety, tj. u każdej kobiety znajduje się w innej odległości od wejścia do pochwy. Zakres to od kilku do kilkunastu centymetrów. Właśnie dlatego jedna kobieta może założyć kubeczek bez zwracania uwagi na szyjkę, a inna musi sprawdzić wcześniej jej pozycję i założyć kubeczek tak, żeby nie otworzył się obok szyjki. Z tego też powodu jedna kobieta może używać tylko najkrótszych kubeczków (niska szyjka powoduje, że nie ma miejsca na dłuższy), a inna musi wybrać długi kubeczek (inaczej może być on trudny do dosięgnięcia, bo wysoka szyjka pozwoli mu się przemieścić bardzo wysoko).
Nie można wywnioskować, jaka jest wysokość szyjki danej kobiety, na podstawie jej wzrostu — jest to jeden z błędów w kalkulatorze rozmiaru dostarczanym przez MeLunę. Przykładowo możesz być wysoka i mieć bardzo niską szyjkę.
Dodatkowo wysokość szyjki zależy u każdej kobiety od:
 • fazy cyklu — u większości kobiet jest najniżej w trakcie miesiączki, zwłaszcza w początkowe, najobfitsze dni. Właśnie dlatego w te dni łatwiej jest założyć kubeczek tak, że będzie przeciekał.
 • pory dnia — u wielu kobiet jest wyżej rano, a niżej wieczorem.
 • przyjętej pozycji ciała — pozycje kucająca i siedząca sprawiają, że szyjka jest niższa i łatwiejsza do dosięgnięcia. 

Niestety większość ilustracji medycznych przedstawia szyjkę w najwyższej pozycji, tylko nieliczne przedstawiają porównanie jej wysokości w różnych fazach cyklu:


Źródło: Global Library of Women's Medicine; Copyright © Dr Cecilia Pyper and Jane Knight 2003 in collaboration with Fertility UK

Inne ilustracje porównujące wysokość szyjki w różnych fazach cyklu znajdziesz tutaj: pierwsza, druga oraz trzecia.

5. Czy szyjka macicy może się znajdować w kubeczku? 
Tak. U niektórych kobiet jest to wręcz konieczne — inaczej kubeczek przecieka. Nie ma wielu ilustracji pokazujących szyjkę w kubeczku, ale pomocne mogą być poniższe ilustracje szyjki w kapturku naszyjkowym. Pamiętaj jedynie, że kubeczek jest szerszy i dłuższy niż kapturek naszyjkowy, więc w kubeczku szyjka będzie mieć wokół siebie więcej przestrzeni.

Mimo że kubeczek może obejmować szyjkę, to jednak nie powinien być do niej przyssany — powinien być przyssany do ścianek pochwy, tak jak we wszystkich innych przypadkach. Jeśli więc jesteś stuprocentowo pewna, że kubeczek przysysa się do szyjki, najlepiej wymień go na szerszy model.


6. Które kobiety mogą skorzystać na sprawdzeniu wysokości szyjki macicy?
Przede wszystkim kobiety, które:
 • Nigdy nie używały tamponów — dzięki temu dowiesz się, jak długiego kubeczka możesz używać.
 • Mają lub będą mieć założoną spiralę antykoncepcyjną — pozwoli Ci to zorientować się, czy musisz się obawiać jej wypadnięcia w związku z używaniem kubeczka.
 • Obawiają się, że nie będą mogły dosięgnąć i wyjąć kubeczka — przekonasz się, czy rzeczywiście masz powody do niepokoju. Kubeczek przemieści się bowiem tylko na tyle wysoko, na ile pozwoli mu na to szyjka. 

Jest to jednak korzystne, mniej lub bardziej, dla praktycznie wszystkich kobiet. Dzięki zbadaniu wysokości i pozycji szyjki:
 • Będziesz umiała znaleźć szyjkę przed założeniem kubeczka i założyć go tak, żeby znajdował się pod szyjką lub wokół niej. Będziesz też potrafiła zdiagnozować, czy to pozycja szyjki powoduje przeciekanie lub nienapełnianie się kubeczka chociażby do otworów.
 • Zaoszczędzisz czas przy uczeniu się zakładania i wyjmowania — zamiast zgadywać, gdzie jest szyjka w stosunku do kubeczka, będziesz mieć tę jedną rzecz z głowy.


7. Jak sprawdzić wysokość szyjki macicy?
Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek:
 • Szyjka ma różną wysokość w zależności od dnia cyklu: u większości kobiet jest najwyżej w okresie owulacji, a najniżej w czasie miesiączki — żeby dobrze dobrać kubeczek, trzeba więc sprawdzić wysokość właśnie w czasie miesiączki.
 • Najlepiej jest sprawdzić wysokość szyjki we wszystkie dni miesiączki; zarówno rano, jak i wieczorem. Kubeczek powinien być bowiem wygodny i łatwy do wyjęcia we wszystkie dni, a wysokość szyjki zmienia się często nawet w czasie miesiączki. W początkowe dni jest zwykle niżej niż w końcowe dni; może też zmieniać wysokość w zależności od pory dnia.
 • Szyjka jest zwykle najlepiej wyczuwalna w pozycji kucającej lub siedzącej, ponieważ znajduje się wtedy najniżej.
 • Kiedy palec będzie już w pochwie na tyle głęboko, że wyczujesz szyjkę, zapamiętaj, jak głęboko musiał być włożony (np. do drugiego stawu) i następnie zmierz ten odcinek — uzyskana liczba centymetrów to wysokość szyjki.
 • Przed pierwszym sprawdzeniem jej pozycji, kiedy jeszcze nie wiesz, gdzie ona się znajduje, warto skrócić paznokcie i wypolerować ich końce — tak żeby uniknąć przypadkowego zadrapania szyjki czy ścianki pochwy.
 • Przed każdym sprawdzeniem pozycji szyjki dokładnie umyj i opłucz ręce; możesz nawet użyć medycznych rękawiczek jednorazowych. Jeśli masz aktualnie problem z infekcją grzybiczą czy bakteryjną, poczekaj ze sprawdzeniem szyjki, aż infekcja minie.
 • Pamiętaj, że sprawdzanie wysokości w stanie pobudzenia seksualnego nie jest zbyt pomocne — szyjka podnosi się wtedy. Kubeczek dobrany na podstawie tak zmierzonej wysokości może więc okazać się zbyt długi.


8. Skąd mam wiedzieć, czy to, co wyczuwam, to szyjka macicy?
Jeśli nigdy wcześniej nie sprawdzalaś pozycji szyjki, możesz mieć wątpliwości w tej kwestii. Nie martw się jednak — z czasem będzie to coraz łatwiejsze. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych faktów:
 • W czasie miesiączki szyjka przypomina w dotyku czubek nosa.
 • Jest to jedyna rzecz, jaką możesz wyczuć w pochwie — zwyczajnie nic innego się w niej nie znajduje.
 • U większości kobiet jest wyczuwalna w górnej części przedniej ścianki pochwy (tej od strony pęcherza). Nie musi jednak być idealnie na środku — równie dobrze może być bardziej z lewej lub prawej strony.
 • Jest bardzo gładka, w przeciwieństwie do ścianek pochwy. Jest też twarda w porównaniu do rozciągliwych ścianek pochwy.
 • Na jej środku możesz wyczuć mały otwór — jest to ujście szyjki. Jeśli nie masz za sobą porodu, jest ono okrągłe; natomiast po porodzie przybiera kształt bardziej podłużny — porównanie znajdziesz na tej ilustracji medycznej
 • Możesz nią trochę poruszyć — nie martw się, jeśli powoduje to dyskomfort: szyjka bywa bardzo wrażliwa.
 • Jeśli jest wystarczająco niska, możesz obwieść ją dookoła palcem — żeby zrozumieć, jak to możliwe, popatrz na rysunek wyżej, gdzie szyjka jest pokazana realistycznie, jako nieco "zwisająca". 
 • Jeśli masz założoną spiralę, możesz też przesunąć palec po jej sznureczku aż do samej góry — odnajdziesz w ten sposób ujście szyjki.

Jeśli nie wyczuwasz nic podobnego do szyjki, spróbuj napiąć mięśnie (przeć) — dzięki temu szyjka obniży się i powinna być łatwiejsza do dosięgnięcia. Jeśli nie możesz jej dosięgnąć w żaden dzień miesiączki, musisz wybrać jeden z najdłuższych kubeczków.


9. Czy powinnam się obawiać sprawdzania wysokości szyjki macicy?
Nie. Jeśli skrócisz paznokcie, zachowasz higienę i będziesz delikatna, nie możesz zrobić sobie żadnej krzywdy oraz nie powinno to być bolesne. Wiele kobiet na całym świecie regularnie bada nie tylko wysokość, ale i inne cechy szyjki w związku ze stosowaniem naturalnych metod antykoncepcji.

10. Jak dobrać długość kubeczka do wysokości szyjki macicy?
Jeśli szyjka jest wysoka, potrzebujesz jak najdłuższego kubeczka. Natomiast jeśli masz niską szyjkę, najlepiej przyjmij, że kubeczek nie powinien być dłuższy niż najniższa zanotowana wysokość szyjki, więc:
 • Jeśli jest to np. 5 cm, nie wybieraj kubeczków dłuższych niż 50 mm. 
 • Jeśli natomiast jest to mniej niż 3,5 cm (czyli mniej niż długość MeLuny Shorty S), wybierz najkrótszy kubeczek — i tak będziesz jednak musiała zadbać, żeby kubeczek obejmował szyjkę. Przykładowo możesz pozwalać mu się otwierać już wtedy, kiedy górna krawędź jest w środku, i dopiero potem popychać go dalej.


11. Czy wysokość szyjki macicy to to samo co długość pochwy?  
Nie. Każda kobieta ma inną wysokość szyjki, ale każda ma też inną długość szyjki. Długość szyjki to odległość od punktu, w którym szyjka jest wyczuwalna palcem w pochwie, do punktu, w którym zaczyna się trzon macicy (czyli od ujścia szyjki do sklepienia przedniego pochwy). Dlatego jeśli dwie kobiety mają identyczną wysokość szyjki, mogą mieć pochwy różnej długości — ponieważ jedna ma krótszą, a druga dłuższą szyjkę.

12. Czy wysokość szyjki to to samo co długość szyjki?
Nie. Wysokość szyjki to odległość od wejścia do pochwy do ujścia szyjki (najniższego punktu szyjki). Długość szyjki to natomiast odległość od ujścia szyjki do sklepienia pochwy. W kontekście kubeczków najważniejsza jest wysokość szyjki.
Dodając do siebie wysokość szyjki i długość szyjki, otrzymuje się całkowitą długość pochwy.

13. Czy mogę używać kubeczka po trachelektomii?
Najprawdopodobniej tak, zwłaszcza jeśli możesz używać tamponów — są wśród użytkowniczek kubeczków kobiety po trachelektomii. Polecane są w tego typu przypadkach miękkie kubeczki z dużymi otworami, raczej krótsze niż dłuższe (np. Natù lub Si-bell).
Najlepiej skonsultuj jednak swój przypadek z lekarzem przed kupnem kubeczka.

14. Czy mogę używać kubeczka, jeśli szyjka jest skierowana bardziej w lewo lub w prawo?
Tak. Takie nachylenie jest w pełni normalne i występuje u wielu kobiet. W związku z tym kubeczek może być u Ciebie po założeniu nieco przekrzywiony — to też jest zupełnie normalne.Przykładowe źródła: Human Anatomy and Physiology Study GuideWebMD