niedziela, 3 września 2017

Kubeczek menstruacyjny a dziewictwo


Są trzy kwestie, które mogą utrudnić początkowe używanie kubeczka (lub tamponów) osobie, która nigdy nie współżyła:
 • zasłaniająca część wejścia do pochwy błona dziewicza;
 • nieprzyzwyczajone do penetracji mięśnie dna miednicy;
 • brak przyzwyczajenia do faktu, że w pochwie znajduje się jakiś przedmiot — jeśli dodatkowo nigdy nie używałaś też tamponów.

Mimo tych trzech kwestii wiele osób, które nie ma za sobą stosunku, z powodzeniem używa kubeczka (podobnie jak tamponów). Warto jednak dowiedzieć się trochę więcej na ten temat i możliwie jak najbardziej ułatwić sobie te pierwsze próby. Poniższe rady przeznaczone są głównie dla osób chcących używać kubeczka, ale wiele z nich będzie także pomocnych dla osób chcących używać tamponów.
Należy dodać, że osoba, która nie jest już dziewicą, może bardziej potrzebować skorzystać z porad na tej stronie niż osoba, która jest jeszcze dziewicą. Podział na osoby, które współżyły, i osoby, które nie współżyły, jest uproszczony, ponieważ:
 • Współżycie lub jego brak ma tylko częściowy wpływ na wygląd błony dziewiczej i błona dziewicza osoby, która nie współżyła, może zasłaniać mniej wejścia do pochwy niż błona dziewicza osoby, która już współżyła. Przykładowo osoba nr 1, która nie współżyła, ale ma mało rozbudowaną błonę dziewiczą, może być w stanie z większą łatwością używać kubeczka niż osoba nr 2, która ma bardziej rozbudowaną błonę dziewiczą i nawet po stosunku zasłania ona dość dużą część wejścia do pochwy.
 • Współżycie lub jego brak ma tylko częściowy wpływ na umiejętność relaksowania mięśni na tyle, żeby była możliwa penetracja (np. założenie kubeczka). Przykładowo osoba nr 1, która ma za sobą jedynie penetrację związaną z pettingiem czy masturbacją, może być w stanie z większą łatwością używać kubeczka niż osoba nr 2, która ma już za sobą pierwszy stosunek. 1. Czy błona dziewicza może utrudnić używanie kubeczka?
2. Jak mogę się dowiedzieć, jaka błona dziewicza występuje u mnie?
3. Czy użycie kubeczka może sprawić, że błona dziewicza zostanie rozciągnięta lub przerwana?
4. Czy rozciągnięcie lub przerwanie błony dziewiczej powoduje ból?
5. Czy przestanę być dziewicą, jeśli użyję kubeczka?
6. Jaki kubeczek wybrać?
7. Jak założyć kubeczek, jeśli nigdy nie zakładałam tamponów?
8. Jak rozciągnąć błonę dziewiczą?
9. Jak przyzwyczaić mięśnie dna miednicy do penetracji?
10. Jak przyzwyczaić się do noszenia kubeczka?
11. Czy krótkotrwały ból przy zakładaniu lub wyjmowaniu kubeczka jest objawem przerwania błony dziewiczej?
12. Czy po rozpoczęciu aktywności seksualnej będę musiała kupić szerszy kubeczek?
13. Gdzie jeszcze mogę o tym wszystkim poczytać?1. Czy błona dziewicza może utrudnić używanie kubeczka?
W niektórych przypadkach tak. Zwykle sprawia jednak jedynie, że zakładanie i wyjmowanie kubeczka jest początkowo bardziej nieprzyjemne niż w przypadku kobiet, które mają już tylko pozostałości błony dziewiczej lub nie mają jej już wcale. Dużo zależy jednak w tej kwestii od tego, jaka błona dziewicza występuje u Ciebie. Wyróżnia się kilkanaście kształtów błony dziewiczej, z których każdy zasłania wejście do pochwy w innym stopniu; oprócz tego nawet błony o tym samym kształcie mogą mieć różną grubość i elastyczność. Na poniższej ilustracji przedstawionych jest sześć przykładowych kształtów:Żródło:  Swedish Association for Sexuality Education

Inne ilustracje różnych typów błony dziewiczej znajdziesz w Wikipedii oraz w portalu Center for Young Women's Health. W portalu TheVisualMd możesz też zobaczyć wizualizacje-zdjęcia medyczne przedstawiające porównanie czterech często występujących kształtów: annular, fimbriated, lunate (półksiężycowata) oraz septate. Na wszystkich czterech wizualizacjach zmienia się jedynie kształt błony dziewiczej.

Zdaniem lekarzy najbardziej typowa jest błona dziewicza w kształcie półksiężyca (na ilustracji w prawym dolnym rogu). Na wielu ilustracjach medycznych jest ona oznaczona jako "normalna", ponieważ inne kształty występują rzadziej. Jeśli należysz do kobiet, u których błona dziewicza zasłania niewielką część wejścia do pochwy, to tym mniejsze będziesz mieć problemy z używaniem kubeczka. Zwykle przyjmuje się też, że jeśli błona dziewicza pozwala na zmieszczenie dwóch-trzech palców, możliwe będzie też zmieszczenie kubeczka. Jeśli błona zasłania jednak zbyt dużą część wejścia do pochwy, możesz ją bezpiecznie rozciągnąć (więcej o tym przeczytasz niżej). Niezależnie od tego, jaka błona dziewicza występuje u Ciebie, z czasem dyskomfort przy zakładaniu i wyjmowaniu kubeczka się zmniejszy — dotyczy to zresztą wszystkich kobiet.

2. Jak mogę się dowiedzieć, jaka błona dziewicza występuje u mnie?
Najprostszy sposób to samodzielne sprawdzenie tego za pomocą lusterka. Możesz spojrzeć wcześniej na wizualizacje różnych typów błon w portalu TheVisualMd.
Jeśli masz wątpliwości, czy udało Ci się odnaleźć błonę, możesz też poprosić o pomoc lekarza ginekologa. Obecnie część ginekologów chętnie pokazuje pacjentce za pomocą lusterka, jak wygląda jej szyjka macicy. W ten sam sposób lekarz może pokazać Ci, gdzie dokładnie znajduje się Twoja błona dziewicza.


3. Czy użycie kubeczka może sprawić, że błona dziewicza zostanie rozciągnięta lub przerwana?
Tak, może się tak zdarzyć — jeśli złożony kubeczek i palce, których używasz do jego zakładania i wyjmowania, są razem szersze niż otwór w błonie dziewiczej. W niektórych przypadkach błona jest na tyle gruba i mało elastyczna, że zostaje naderwana, ale w większości przypadków powinna jednak zostać jedynie rozciągnięta. (Choć podobnie jak w przypadku rozciągnięcia związanego ze stosunkiem, u części kobiet i tak nie będzie to trwałe odkształcenie). Jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać, żeby błona została raczej rozciągnięta niż naderwana:
 • Dobrym pomysłem jest użycie żelu nawilżającego (lubrykantu) — możesz go kupić w aptece. Kobiety używają ich nie tylko przy współżyciu, ale też do zakładania tamponów czy aplikowania leków dopochwowych. 
 • Sprawdź, w którym dokładnie miejscu wejście do pochwy jest odsłonięte, i kieruj kubeczek właśnie tam, a nie w miejscu, gdzie wejście jest zasłonięte przez błonę. Możesz przycisnąć delikatnie błonę palcem, żeby odsłonić więcej wejścia do pochwy. 
 • Nie spiesz się — możesz zakładać kubeczek tak powoli, jak tylko tego potrzebujesz. Nie musisz nawet zakładać go od razu do końca — możesz składać go na różne sposoby, wsuwać częściowo i sprawdzać, czy odczuwasz wtedy duży dyskomfort. 
 • Możesz też stopniowo rozciągnąć błonę na tyle, żeby używanie kubeczka było łatwiejsze — więcej o tym niżej.

Pamiętaj, że nie zawsze udaje się założyć kubeczek już przy pierwszej próbie i jest to zupełnie normalne. Jeśli zakładanie go sprawia zbyt duży dyskomfort czy nawet ból, możesz spróbować ponownie za parę dni, tygodni czy miesięcy — kubeczek będzie na Ciebie czekać, kiedy będziesz gotowa na kolejną próbę.


4. Czy rozciągnięcie lub przerwanie błony dziewiczej powoduje ból?
Może, ale nie musi — podobnie jak w przypadku wielu innych aspektów kobiecej anatomii, jest to bardzo indywidualna kwestia. Rozciągnięcie raczej nie wiąże się jednak ani z bólem, ani z krwawieniem — w przeciwieństwie do przerwania.


5. Czy przestanę być dziewicą, jeśli użyję kubeczka?
Nie — nawet jeśli używanie kubeczka sprawi, że błona dziewicza zostanie rozciągnięta lub przerwana. W dzisiejszych czasach wiadomo już, że błona dziewicza (wbrew nazwie) nie jest żadnym wskaźnikiem co do dziewictwa, ponieważ:
 • Każda kobieta ma inną błonę dziewiczą — błony dziewicze mają najróżniejsze kształty, rozmiary i grubości, są też mniej lub bardziej elastyczne i mogą się różnić odcieniami kolorystycznymi. Można nawet urodzić się bez błony dziewiczej, choć są to rzadkie przypadki.
 • Błona dziewicza może się rozciągnąć lub przerwać podczas codziennych fizycznych aktywności, jak również uprawiania sportu, rozciągania się, jazdy na rowerze, tańca, jazdy konnej, a także podczas badania ginekologicznego i używania tamponów czy kubeczka itp. Wpływ mają na nią także zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem. 
 • Można nie poczuć rozciągnięcia czy przerwania się błony dziewiczej.
 • U części kobiet błona dziewicza nie zostaje rozciągnięta lub przerwana nawet podczas stosunku. Jest też możliwe, że dopiero któryś partner z kolei spowoduje jej przerwanie — jest to związane m.in. z szerokością członka.
 • Błona dziewicza rzadko rozciąga się lub przerywa za jednym razem — przykładowo może zostać rozciągnięta lub naderwana w związku z używaniem kubeczka, a potem rozciągnąć się lub przerwać jeszcze bardziej przy pierwszym stosunku. Błona dziewicza to nie system zero-jedynkowy (jest lub jej nie ma) — wręcz przeciwnie! 
 • Dopiero poród naturalny zmienia wygląd błony dziewiczej do tego stopnia (staje się ona wtedy praktycznie niewidoczna), że możliwe jest stwierdzenie z większą dozą prawdopodobieństwa, czy dana kobieta już współżyła. Nadal jednak obecność błony dziewiczej nie jest stuprocentowym wskaźnikiem — są kobiety, które nawet po porodzie mają resztki błony dziewiczej.
 • Kubeczki to produkty higieniczne takie jak podpaski czy tampony, a nie akcesoria erotyczne. W związku z tym ich używanie nie jest aktywnością seksualną.

Zwykle przyjmuje się, że utrata dziewictwa następuje w chwili pierwszego stosunku. Dla Ciebie oczywiście utrata dziewictwa może się też wiązać z innymi aktywnościami seksualnymi — zależy to od Twoich osobistych odczuć na ten temat. Tym, co na pewno jednak nie sprawi, że przestaniesz być dziewicą, jest używanie środków higienicznych takich jak kubeczek czy tampony.


6. Jaki kubeczek wybrać?
Kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, to:
 • Szerokość górnej krawędzi — warto zacząć od jak najwęższego kubeczka (ok. 38-42 mm), tak żeby był łatwiejszy do zmieszczenia. 
 • Miękkość — wiele młodych osób wybiera bardzo miękkie kubeczki z obawy o ból czy dyskomfort, ale może to nie być najlepszy pomysł. Taki kubeczek będzie bowiem łatwy do włożenia, ale może być bardzo trudny do otwarcia. To właśnie młoda, aktywna osoba może mieć bowiem więcej trudności z otwarciem kubeczka — ze względu na zdrowe, silne mięśnie i brak przyzwyczajenia do tak intensywnego kontaktu z własnym ciałem, jakiego wymaga czasami otwieranie miękkich kubeczków. Kubeczek o średniej twardości zapobiega takim problemom. Jeśli mimo wszystko chciałabyś jeden z bardziej miękkich kubeczków, dobrym wyborem będzie Mamicup. Co innego, jeśli możesz sobie pozwolić finansowo na kupno kilku egzemplarzy — w takiej sytuacji możesz zacząć od najbardziej miękkiego i w razie problemów dokupić twardszy. 
 • Sprężystość — silikonowy kubeczek będzie się łatwiej otwierać niż MeLuna, więc zakładanie będzie bardziej bezproblemowe. Możliwość łatwego wsunięcia MeLuny S nie wynagrodzi bowiem ewentualnych problemów z otwieraniem, które sprawią, że kubeczek będzie ostatecznie leżał nieużywany. Im mniej możesz wydać na kubeczek, tym bardziej warto wybrać silikonowy.
 • Długość — młode osoby szczególnie mogą mieć trudność z dosięgnięciem i wyjęciem kubeczka. Jeśli więc Twoja szyjka macicy jest bardzo wysoka, koniecznie wybierz jeden z dłuższych kubeczków, np. Fleurcup S lub Mamicup M (obydwa mają ok. 7 cm z końcówką). Obydwie te marki mają dodatkowo wypukłości na spodzie i łodyżce, które zapobiegają ześlizgiwaniu się palców. Jeśli natomiast sprawdziłaś wysokość szyjki i wiesz, że jest ona niska, możesz wybrać dowolny z węższych kubeczków — wszystkie mają ok. 45-49 mm długości (bez końcówki).

Podsumowując, najbezpieczniejszy wybór to Fleurcup S (lub Mamicup M, jeśli potrzebujesz bardzo miękkiego kubeczka).


Przykłady węższych modeli. Od lewej: Fleurcup S, LadyCup S, Mamicup M, MeLuna S, Naturcup 0, Si-bell S, Yuuki 1.

7. Jak założyć kubeczek, jeśli nigdy nie zakładałam tamponów?
Jeśli nie masz za sobą żadnego typu penetracji (ani tej związanej z aktywnością seksualną, ani tej związanej z higieną i dbaniem o zdrowie), pierwsze założenie kubeczka może się wydawać dużym wyzwaniem. Nie musisz się jednak obawiać — wiele osób w Twojej sytuacji jest w stanie poradzić sobie z tym. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych rad:
 • Warto użyć lubrykantu, zwłaszcza za pierwszym razem — dzięki niemu kubeczek powinien łatwiej wślizgnąć się do środka. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz wypróbować kubeczek przed miesiączką — krew miesiączkowa odgrywa rolę lubrykantu i bez niej zakładanie kubeczka jest utrudnione.
 • Zanim użyjesz kubeczka po raz pierwszy, poczytaj o jego zakładaniu i wyjmowaniu. Im więcej wiesz o działaniu kubeczka i swojej anatomii, tym łatwiejsze będzie jego używanie. 
 • Kiedy znajdziesz już swoje wejście do pochwy, sprawdź palcem, jaki jest dokładnie kierunek pochwy — dzięki temu możesz potem zakładać kubeczek w dokładnie tym samym kierunku i uniknąć dyskomfortu związanego z zakładaniem kubeczka w złą stronę (np. za bardzo w kierunku głowy zamiast w stronę krzyża).
 • Jeśli nie udaje Ci się włożyć palca, nie ma sensu próbowanie zakładania kubeczka. Możesz wtedy nałożyć na palec lubrykant i spróbować jeszcze raz — jeśli uda się to tylko częściowo, możesz przez następne tygodnie czy miesiące próbować stopniowo wkładać go głębiej, a następnie zwiększać liczbę palców do dwóch czy trzech. Kiedy przyzwyczaisz się już do wkładania dwóch czy trzech palców, możesz spróbować założyć kubeczek.
 • Pamiętaj, że zawsze możesz przerwać, jeśli odczuwasz dyskomfort — każda osoba przechodzi przez ten proces w swoim własnym tempie.
 • Nie próbuj dłużej niż kilkanaście minut — możesz np. ustawić minutnik na 15 minut i przerwać po tym czasie lub nawet wcześniej. Przy pierwszych penetracjach łatwo o stres i napięcie mięśni, więc lepiej rozłożyć naukę zakładania kubeczka na kilka dni, tygodni czy nawet miesięcy.
 • Kiedy kubeczek będzie już w całości w środku, nie popychaj go dalej w głąb — pozwól mu samemu znaleźć swoje miejsce. Pomoże to uniknąć otarcia kubeczkiem o szyjkę macicy (co może spowodować dyskomfort) oraz przemieszczenia się kubeczka bardzo wysoko (co może utrudnić wyjmowanie). Idealnie byłoby, gdybyś sprawdziła wysokość szyjki przed założeniem kubeczka — u niektórych osób jest tak nisko, że muszą pozwolić kubeczkowi się otworzyć, kiedy tylko górna część jest w pochwie.


8. Jak rozciągnąć błonę dziewiczą?
Jeśli błona dziewicza zasłania wejście do pochwy do tego stopnia, że zakładanie i wyjmowanie kubeczka jest utrudnione, możesz ją stopniowo rozciągnąć. Nie jest to niebezpieczne dla zdrowia — błona dziewicza nie pełni żadnej funkcji fizjologicznej. Kilka wskazówek, jakie warto wziąć pod uwagę, to:
 • Bądź cierpliwa. Ten proces może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. 
 • Warto skrócić wcześniej paznokcie — w ten sposób unikniesz przypadkowego zadrapania delikatnych błon śluzowych.
 • Umyj i dokładnie opłucz wcześniej ręce — w ten sposób śluzówka pochwy nie będzie mieć kontaktu z resztkami kosmetyku.
 • Najlepiej rozciągać błonę codziennie, np. pod prysznicem, ale delikatnie i powoli.
 • Dobrym pomysłem jest stosowanie przy tym żelu nawilżającego (lubrykantu).
 • Przykładowa technika to przyciskanie błony palcem przez chwilę w jednym kierunku (tak, żeby odsłonić więcej wejścia do pochwy). Inna technika to wykonywanie okrągłych ruchów. Potem (lub dopiero w ciągu kolejnych dni) możesz próbować przyciskać ją mocniej, przez dłuższy czas, wykonując więcej powtórzeń i/lub używając większej liczby palców. 
 • Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad sytuacją — możesz zawsze przerywać w razie dyskomfortu i rozciągać błonę w swoim własnym tempie.
 • Co jakiś czas możesz próbować zakładać kubeczek i sprawdzać, czy udaje się to już z większą łatwością. 
 • Nawet kiedy już uznasz, że błona jest wystarczająco rozciągnięta, możesz rozciągać ją tuż przed zakładaniem kubeczka, a nawet przytrzymywać palcem podczas zakładania, żeby odsłaniać więcej wejścia do pochwy.


9. Jak przyzwyczaić mięśnie dna miednicy do penetracji?
Wszystkie kobiety mają bardzo elastyczne i rozciągliwe ścianki pochwy. Dolna 1/3 pochwy jest jednak otoczona silnymi mięśniami dna miednicy. U osób, które nie były jeszcze aktywne seksualnie, jakakolwiek penetracja może być źródłem stresu — nieważne, czy jest to tampon, kubeczek, wziernik ginekologiczny itd. Mięśnie zaciskają się wtedy mocno i utrudniają założenie kubeczka czy tamponu. Jest to więc normalne, jeśli masz trudności ze zmieszczeniem palców i kubeczka, czy choćby nawet samego kubeczka — z czasem będzie jednak coraz łatwiej.
Dobra wiadomość jest taka, że jeśli ta kwestia utrudnia Ci używanie kubeczka, możesz stopniowo przyzwyczaić mięśnie do penetracji. Jest to dość podobny proces do rozciągania błony dziewiczej — jest jednak kilka różnic:
 • Zamiast błony przyciska się ścianki pochwy.
 • W przypadku przyzwyczajania mięśni ważne jest stopniowe wkładanie palców coraz głębiej — w przypadku samej błony dziewiczej można zatrzymać się w okolicach wejścia do pochwy.
 • Dla przyzwyczajania mięśni bardzo ważne jest, żeby być zrelaksowaną — błona dziewicza zawsze zachowuje się tak samo, ale mięśnie bardzo reagują na stres.
 • Błonę można rozciągnąć na stałe, ale mięśni nie — a przynajmniej nie przez używanie kubeczka i nie przez aktywność seksualną.  


10. Jak przyzwyczaić się do noszenia kubeczka?
Tutaj pomóc może jedynie czas. Jeśli kubeczek nie sprawia bólu ani dyskomfortu, a po prostu jest wyczuwalny, bądź cierpliwa. Z czasem przyzwyczaisz się do jego obecności i przestaniesz zwracać na niego uwagę. Dotyczy to zresztą wszystkich kobiet, nie tylko tych, które nie były jeszcze aktywne seksualnie.

11. Czy krótkotrwały ból przy zakładaniu lub wyjmowaniu kubeczka jest objawem przerwania błony dziewiczej?
Niekoniecznie. Inne możliwe przyczyny bólu to np.:
 • mocniejsze rozciągnięcie błony w danym momencie, 
 • gwałtowne otwarcie się kubeczka w najniższej i najwęższej części pochwy, która jest zarazem najwrażliwsza, 
 • niewystarczające złożenie kubeczka przy wyjmowaniu jego najszerszej części 

Jeśli chcesz być pewna, jaki wpływ ma kubeczek na błonę, możesz przed pierwszym użyciem obejrzeć przy pomocy lusterka, jaki jest jej kształt. Jeśli po rozpoczęciu używania będzieć mieć wątpliwości, czy błona została rozciągnięta lub przerwana, możesz sprawdzić, czy coś się zmieniło.

12. Czy po rozpoczęciu aktywności seksualnej będę musiała kupić szerszy kubeczek?
Nie. Aktywność seksualna nie osłabia mięśni dna miednicy i w związku z tym nie sprawia, że zbyt wąski kubeczek zaczyna się wysuwać.

13. Gdzie jeszcze mogę o tym wszystkim poczytać?

Przykładowe polecane źródła to: