niedziela, 3 września 2017

Kubeczek menstruacyjny a antykoncepcja


1. Czy mogę używać kubeczka razem z NuvaRingiem?
2. Czy mogę używać kubeczka razem ze spiralą?
3. Czy mogę używać kubeczka po sterylizacji metodą Essure?
4. Czy kubeczek jest środkiem antykoncepcyjnym?

1. Kubeczek menstruacyjny + pierścień dopochwowy NuvaRing
Wiele kobiet używa kubeczka razem z NuvaRingiem. Używając ich razem, powinnaś jednak kontrolować, czy NuvaRing stale przylega do ścianek pochwy (inaczej nie ma działania antykoncepcyjnego), więc np. czy nie znajduje się w kubeczku. (Ryzyko jest jednak niewielkie, bo średnica NuvaRingu to 54 mm, a średnica kubeczka to 38 – 48 mm). Jest kilka możliwych strategii używania ich razem — możesz:
 • Najpierw zakładać NuvaRing, a potem kubeczek. Jeśli po wyjęciu kubeczka znajdujesz w nim NuvaRing, nie oznacza to automatycznie, że znajdował się tam przez cały czas — to zasysanie związane z wyjmowaniem kubeczka mogło spowodować, że NuvaRing znalazł się w środku. Jeśli takie sytuacje się zdarzają, powinnaś jednak wyjmować kubeczek ostrożnie, żeby NuvaRing nie wpadł do toalety.
 • Najpierw zakładać kubeczek, a potem NuvaRing. Powinnaś wtedy najpierw wyjmować NuvaRing, a potem dopiero kubeczek. Taki sposób zakładania ich jest bezpieczniejszy, bo łatwiej jest wtedy kontrolować, czy NuvaRing ma kontakt ze ściankami pochwy. Postaraj się nie dociskać NuvaRingu mocno do górnej krawędzi kubeczka — może się on wtedy rozszczelnić.

Możesz zobaczyć różne sposoby poniżej:


Źródło ilustracji: LJ.

Dobra wiadomość jest też taka, że u niektórych kobiet kubeczek sprawia, że miesiączka kończy się szybciej — dlatego nawet jeśli teraz ostatnie dni miesiączki pokrywają Ci się z pierwszymi dniami używania nowego NuvaRingu, to jest szansa, że z kubeczkiem miesiączka będzie się kończyć, zanim jeszcze założysz nowy NuvaRing.

2. Kubeczek menstruacyjny + wkładka/spirala antykoncepcyjna (wewnątrzmaciczna/domaciczna)
Wiele kobiet używa kubeczka razem ze spiralą. Mimo że dotychczasowe badania pokazują, że stosowanie kubeczka nie zwiększa ryzyka jej przypadkowego usunięcia, to jednak niektóre kobiety donoszą, że przytrafiło się im właśnie coś takiego — w związku z tym najlepiej jest przyjąć, że podobnie jak w przypadku stosowania tamponów istnieje pewne ryzyko. U większości kobiet jest ono mniejsze, bo kubeczek znajduje się u nich niżej niż tampon.
Żeby zapobiec przypadkowemu usunięciu spirali przy wyjmowaniu kubeczka, musisz unikać dwóch rzeczy: ciągnięcia za sznureczki spirali i ciągnięcia za kubeczek, kiedy jest uszczelniony. Przestrzegaj więc następujących zasad:
Wybieranie kubeczka: 
 • Wybierz jeden z bardziej miękkich kubeczków, który po założeniu będzie się słabiej uszczelniał i będzie łatwiejszy do rozszczelnienia przy wyjmowaniu. Miękki kubeczek jest też zalecany, ponieważ niektóre kobiety po założeniu spirali odczuwają dyskomfort z twardszymi kubeczkami, nawet jeśli wcześniej używały ich bez problemów. Dobierz też jego długość do wysokości szyjki macicy i upewnij się, że ma wypukłości na spodzie — pomagają one trzymać kubeczek przy wyjmowaniu. Kubeczki polecane przy spirali to więc DivaCup, Gaia Cup, Mamicup, MeLuna Soft, NaturalMamma i Natù. Jeśli masz niską szyjkę, możesz też brać pod uwagę Claricup, Lamazuna i Si-bell. 
 • Jeśli wybrałaś spiralę hormonalną (Jaydess, Liletta, Mirena, Skyla itp.), możesz woleć odczekać pewien czas po założeniu, zanim zdecydujesz się na zakup kubeczka — może się bowiem okazać, że miesiączka zaniknie i kubeczek nie będzie Ci potrzebny. Z kolei jeśli wybrałaś spiralę miedzianą (GyneFix, Nova-T itp.), w miarę możliwości wybierz jeden z pojemniejszych kubeczków — miesiączka może się stać po jej założeniu bardziej obfita.

Zakładanie kubeczka: 
 • Jeśli sznureczki nie zostały skrócone, to najlepiej, aby znalazły się wewnątrz kubeczka. Możesz też owijać je wokół szyjki przed założeniem kubeczka — jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz poprosić lekarza o wytłumaczenie. Jeśli jednak sznureczki zostaną zaciśnięte między kubeczkiem a ścianką pochwy, to i tak nie powinno to być niebezpieczne — jeśli tylko rozszczelnisz kubeczek, zanim zaczniesz go wyciągać. 
 • Staraj się jednak zakładać kubeczek tak nisko, jak to możliwe w Twoim przypadku. Możesz spróbować zakładać go na stojąco — szyjka macicy znajduje się wtedy wyżej niż w przypadku innych pozycji, więc jest mniejsze ryzyko, że sznureczki zostaną zaciśnięte między kubeczkiem a ścianką pochwy. Możesz też pozwolić mu się otworzyć, zanim jeszcze w całości znajdzie się w pochwie, i dopiero potem popchnąć go delikatnie dalej — to także zmniejszy ryzyko przyciśnięcia sznureczków górną krawędzią kubeczka.

Wyjmowanie kubeczka: 
 • Wyjmuj kubeczek powoli i starannie, najlepiej kiedy się nie spieszysz, nie jesteś zestresowana itp. W ten sposób zmniejszasz niebezpieczeństwo zbyt gwałtownego pociągnięcia za niego.
 • Jeśli jesteś w stanie dosięgnąć górnej krawędzi kubeczka, obwiedź go palcem wokół, tak żeby sprawdzić, czy wyczuwasz sznureczki — jeśli są wyczuwalne, oznacza to, że są przyciśnięte przez górną krawędź kubeczka i musisz najpierw oderwać właśnie tę stronę od ścianki pochwy. Nie ciągnij w takiej sytuacji kubeczka w dół!  
 • Koniecznie rozszczelniaj kubeczek, zanim zaczniesz go wyjmować. Zawsze należy to robić, żeby wyjmowanie kubeczka nie było nieprzyjemne, ale ze spiralą szczególnie trzeba na to uważać.
 • Jeśli składasz kubeczek przy wyjmowaniu, rób to dopiero w ostatnim momencie, tak żeby nie przycisnać sznureczka w środku kubeczka, między jego ściankami.
 • Jeśli w trakcie wyjmowania zaczniesz odczuwać ból lub skurcze, od razu przerwij. Spróbuj ponownie dopiero za jakiś czas, starannie rozszczelniając kubeczek. W miarę możliwości kontroluj też, gdzie podczas tego procesu są sznureczki.

Dodatkowe uwagi:
 • Jeśli dopiero planujesz założenie spirali, najlepiej przetestuj kubeczek jeszcze przed jej założeniem. W ten sposób możesz poćwiczyć rozszczelnianie i wyjmowanie kubeczka bez obawy o usunięcie spirali.
 • Możesz porozmawiać z lekarzem o skróceniu sznureczków, tak żeby zmniejszyć ryzyko usunięcia spirali, lub poprosić go o owinięcie ich wokół szyjki. U niektórych kobiet wystarczy jednorazowe owinięcie sznureczków wokół szyjki, żeby nie odwinęły się przez długi czas — ich przycięcie do odpowiedniej długości powinno też sprawić, że po pewnym czasie (kiedy zmiękną) same owiną się wokół szyjki. Jeśli masz już kubeczek, zabierz go za sobą na wizytę, żeby móc łatwiej wyjaśnić lekarzowi, dlaczego te kwestie są tak istotne. Przyszłych ginekologów nie uczy się o środkach higienicznych dla kobiet, więc najprawdopodobniej Twój lekarz nigdy nie widział kubeczka na własne oczy.
 • Po założeniu spirali odczekaj pewien czas przed pierwszym założeniem kubeczka, aż ryzyko wypadnięcia spirali się zmniejszy. Lekarze mają różne opinie na temat tego, ile dokładnie trzeba zaczekać (zakres to od zaledwie 48 godzin do nawet 3 miesięcy), więc najlepiej zastosuj się do rad swojego własnego lekarza.
 • Jeśli sznureczki są na tyle długie, że możesz je dosięgnąć palcami, sprawdzaj po każdej miesiączce, czy dalej są wyczuwalne oraz czy ich długość się nie zmieniła. Jeśli szyjka jest wystarczająco niska, możesz też sprawdzać, czy sznureczki dalej wystają z ujścia szyjki.
 • Jeśli sznureczki nie są wyczuwalne lub ich długość się zmieniła, i obawiasz się, że spirala mogła się przesunąć lub wypaść, stosuj dodatkową formę antykoncepcji, zanim nie skonsultujesz się z lekarzem.

Przestrzeganie tych zasad jest tym ważniejsze:
 • im niżej znajduje się Twoja szyjka macicy w czasie miesiączki.
 • im dłuższe są sznureczki spirali — tej informacji może Ci udzielić lekarz lub możesz to sama sprawdzić, przesuwając palcem po długości sznureczka (od końca aż do ujścia szyjki macicy).
 • im bliżej szyjki macicy (i tym samym sznureczków spirali) znajduje się u Ciebie dany kubeczek — niestety tego można się dowiedzieć, tylko próbując używać danego modelu.

Jedyna marka kubeczków odradzana przy używaniu spirali to Softcup (kubeczki w kształcie diafragmy), ponieważ obejmują one szyjkę macicy.
Jeśli masz problemy z wyobrażeniem sobie, jak wyglądają sznureczki spirali, możesz obejrzeć medyczne zdjęcia szyjki z wystającymi sznureczkami, pokazujące też, jak zmienia się jej pozycja i wysokość w trakcie całego cyklu. Znajdują się one na stronie projektu Beautiful Cervix.
Przykładowe źródła:

Na poniższej ilustracji możesz zobaczyć szyjkę macicy z wystającymi z niej sznureczkami spirali i kubeczek znajdujący się dużo poniżej nich. Jest to jednak tylko jedno z możliwych połączeń kubeczek + spirala — u niektórych kobiet sznureczki znajdują się wewnątrz kubeczka, a u jeszcze innych nawet część szyjki razem ze sznureczkami schodzi w jego głąb. Na ilustracji zejście szyjki w głąb kubeczka wydaje się niemożliwe, ponieważ szyjka macicy jest narysowana jako dość szeroka — w rzeczywistości ma ona jednak ok. 25 mm szerokości, więc bez problemu mogłaby się zmieścić w kubeczku, który ma szerokość 38-48 mm.3. Kubeczek menstruacyjny + sterylizacja metodą Essure
Po zabiegu wprowadzenia mikroimplantów do jajowodów przez pewien czas nie powinnaś stosować ani kubeczka, ani tamponów ze względu na zwiększone ryzyko infekcji (szyjka macicy jest po zabiegu rozszerzona). Lekarz wykonujący zabieg powinien poinformować Cię, po jakim czasie dokładnie możesz wrócić do ich stosowania (zakres to od zaledwie doby do nawet kilku tygodni). Po tym czasie możesz jednak bez obaw używać kubeczka — mikroimplanty znajdują się w jajowodach i kubeczek znajdujący się w pochwie nie ma na nie żadnego wpływu.

4. Czy kubeczek jest środkiem antykoncepcyjnym?
Nie. Jeśli interesuje Cię tego typu antykoncepcja, powinnaś poczytać o produktach takich jak:
 • krążek dopochwowy (diafragma) — np. Caya (w USA pod nazwą SILCS), Milex Arcing Style Diaphragm, Milex Wide-Seal Omniflex Style Diaphragm i inne.
 • kapturek naszyjkowy — np. FemCap.

Kubeczek nie chroni też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.