niedziela, 3 września 2017

Kilka faktów o kobiecej anatomii


Na tej stronie znajdziesz kilka dość mało znanych faktów na temat kobiecej anatomii i wyjaśnienie, jaki związek mogą mieć z używaniem kubeczków menstruacyjnych:

1. Otwór w szyjce macicy jest bardzo mały.
2. Szerokość pochwy zmienia się.
3. Długość pochwy zmienia się.
4. Pochwa nie prowadzi do żadnej innej części ciała oprócz macicy.
5. Pochwa nie jest skierowana prosto w górę.
6. Pochwa jest najszersza w górnej części.
7. Ścianki pochwy nie są gładkie.
8. Mięśnie dna miednicy są bardzo wrażliwe na stres.
9. Ścianki pochwy są bardzo elastyczne.
10. Większość zakończeń nerwowych znajduje się w dolnej 1/3 pochwy.
 
1. Otwór w szyjce macicy jest bardzo mały.
Ujście szyjki macicy (ang. external os) jest tak wąskie, że:
  • Ani kubeczek, ani tampon nie może się dostać do macicy.
  • Po tym, jak krew wydostała się już przez ujście szyjki do pochwy, jej przedostanie się z powrotem do macicy jest bardzo mało prawdopodobne.

Rysunek przedstawiający ujście szyjki znajdziesz w serwisie WebMD.

Zwróć też uwagę, jak wąski jest odcinek między zewnętrznym a wewnętrznym ujściem szyjki (czyli między external os a internal os) — przedostanie się krwi z powrotem do macicy byłoby bardzo, bardzo trudne. Możesz to zobaczyć m.in. na poniższych ilustracjach:


2. Szerokość pochwy zmienia się. 
Ścianki pochwy są rozciągliwe i elastyczne. Zwykle przylegają do siebie, ale kiedy coś zostaje umieszczone w środku (kubeczek czy np. wziernik ginekologiczny), dostosowują się i układają się wokół niego. Kiedy przedmiot zostaje wyjęty, ścianki wracają do przylegania do siebie. Właśnie z tego powodu kubeczek na pewno się zmieści oraz nie rozciągnie pochwy.
Dodatkowo także w związku z pobudzeniem seksualnym pochwa staje się szersza.
Przykładowe źródła: WebMD, Scarleteen

3. Długość pochwy zmienia się.
Przeciętna długość pochwy (w stanie normalnym, bez pobudzenia seksualnego) to ok. 7-10 cm.
W związku z pobudzeniem seksualnym pochwa jednak wydłuża się i macica zostaje podniesiona. Kubeczek może przemieścić się w górę na tyle, na ile pozwala mu na to szyjka macicy, dlatego jeśli masz założony kubeczek w takiej sytuacji, może on przemieścić się dość wysoko. Nie przejmuj się jednak, jeśli nie możesz go wtedy dosięgnąć — pochwa wróci do swojej poprzedniej długości (szyjka obniży się) i będziesz mogła wyjąć kubeczek jak zawsze.
Przykładowe źródła: Anatomy and Physiology, Go Ask Alice!

4. Pochwa nie prowadzi do żadnej innej części ciała oprócz macicy.
Na ilustracjach medycznych możesz zobaczyć, że pochwa jest połączona tylko z macicą. Z kolei ujście szyjki macicy jest bardzo wąskie (możesz to zobaczyć na tym rysunku) — o wiele zbyt wąskie, żeby tampon lub tym bardziej kubeczek mógł się przez nie przedostać do macicy. Z tych dwóch względów ani kubeczek, ani tampon nie może się zgubić.

5. Pochwa nie jest skierowana prosto w górę.
Może to jednak tak wyglądać na ilustracjach medycznych przedstawiających narządy z przodu. Żeby zobaczyć nachylenie, warto więc spojrzeć na ilustracje przedstawiające narządy z profilu.
Właśnie z powodu tego nachylenia nie powinnaś zakładać kubeczka prosto w górę w kierunku głowy — może to spowodować problemy z jego otwieraniem i uszczelnianiem się. To samo tyczy się wyjmowania: zamiast prosto w dół, lepiej wyjmować kubeczek bardziej po skosie, żeby wyjmowanie było mniej niekomfortowe.
Dokładny stopień nachylenia różni się u poszczególnych kobiet; dodatkowo jest ono zależne od przyjętej pozycji ciała — przykładowo w pozycji siedzącej pochwa u wielu kobiet skierowana jest zupełnie poziomo. W razie problemów z używaniem kubeczka (a także w razie chęci ich uniknięcia) warto więc skontrolować palpacyjnie kierunek i nachylenie pochwy — im więcej wiesz o swojej anatomii, tym łatwiejsze jest używanie kubeczka.

6. Pochwa jest najszersza w górnej części.
Tuż przy wejściu do pochwy znajdują się silne mięśnie dna miednicy, dlatego otwarcie się kubeczka na tej wysokości może być trudne — im wyżej, tym więcej miejsca powinien mieć na otwarcie się.
Najwyższa część pochwy (sklepienie pochwy, ang. vaginal vault) jest najszersza. Możesz to zobaczyć m.in. na ilustracji w Wikipedii. Właśnie dlatego jeśli kubeczek się nie otworzył, pomóc może popchnięcie go do góry, gdzie będzie miał więcej miejsca na otwarcie się.
Im wyżej, tym jednak większe prawdopodobieństwo kontaktu kubeczka z szyjką — dlatego jeśli kubeczek także wyżej nie chce się otworzyć i dodatkowo odczuwasz dyskomfort czy ból, prawdopodobnie jest założony obok szyjki i ociera się o nią. Musisz wtedy wyjąć go lub ściągnąć niżej i przy kolejnej próbie sprawdzić pozycję szyjki oraz postarać się założyć kubeczek tak, żeby mógł objąć szyjkę.
 
7. Ścianki pochwy nie są gładkie.
Wręcz przeciwnie — znajdują się tam tzw. marszczki pochwowe. Nierówności ścianek pochwy najlepiej ilustrują wizualizacje medyczne: pierwsza oraz druga.
Właśnie m.in. dlatego krew miesiączkowa, która wydostała się już przez ujście szyjki macicy, nigdy nie wydostaje się z pochwy od razu, niezależnie od używanego środka higienicznego — nie jest zatem niehigieniczny fakt, że krew w kubeczku pozostaje w pochwie przez nawet 12 godzin.
Przykładowe źródło: Go Ask Alice!

8. Mięśnie dna miednicy są bardzo wrażliwe na stres.  
W sytuacjach stresu czy niepokoju mięśnie spinają się — dotyczy to też mięśni dna miednicy. Jakakolwiek penetracja (kubeczek, tampon itd.) staje się wtedy utrudniona lub niemożliwa, mimo że mięśnie te są zwykle bardzo elastyczne. Dlatego tak ważne jest, żeby początkowo zakładać i wyjmować kubeczek wtedy, kiedy jesteś zrelaksowana i nigdzie się nie spieszysz.

To napięcie mięśni może być czasem trudne do wychwycenia — możesz myśleć, że jesteś zrelaksowana, ale mięśnie i tak mogą być napięte. Jeśli więc aplikacja kubeczka jest utrudniona i wykluczyłaś inne możliwe przyczyny:
  • Postaraj się oddychać głęboko i spróbować rozluźnić się. Możesz być bardziej spięta, niż myślisz.
  • Nie wywieraj na siebie presji, żeby założyć kubeczek już za pierwszym razem — część kobiet potrzebuje więcej niż jednej próby i jest to zupełnie normalne. Nawet częściowe włożenie kubeczka jest małym sukcesem.
  • Nie zakładaj pierwszy raz kubeczka na siłę, kiedy widzisz, że jesteś spięta i zakładanie jest bardzo utrudnione. Po pierwsze, ból czy duży dyskomfort podczas zakładania na pewno nie pomoże Ci się zrelaksować w trakcie tej próby. Po drugie, przy następnej próbie będziesz wtedy zapewne spodziewać się ponownych nieprzyjemnych doświadczeń, co spowoduje spięcie się mięśni i w konsekwencji zakładanie rzeczywiście może być znowu nieprzyjemne — powstaje błędne koło.
  • Długoterminowo pomocne może być również ćwiczenie mięśni dna miednicy — jednym z efektów jest umiejętność świadomego rozluźniania tych mięśni. Na rezultaty trzeba jednak trochę poczekać.
  • Jeśli jakakolwiek penetracja zawsze jest utrudniona i bolesna, skonsultuj się z lekarzem — jest to objaw niektórych schorzeń. 

M.in. z powodu tej wrażliwości mięśni na stres w niektórych przypadkach jeśli kubeczek się nie otwiera, wystarczy odczekać trochę — mięśnie rozluźniają się po pewnym czasie i kubeczek może nawet sam się otworzyć.

Przykładowe źródło: Scarleteen

9. Ścianki pochwy są bardzo elastyczne.  
Niektóre kobiety próbują sprawdzić palpacyjnie szerokość pochwy, tj. jakiej szerokości kubeczka potrzebują, i dochodzą do wniosku, że potrzebują wąskiego kubeczka — kierowanie się wynikami takiego testu nie ma jednak sensu. To normalne, że po włożeniu palca do pochwy wydaje się, że jest tam mało miejsca — zwłaszcza w najniższej części pochwy, która otoczona jest silnymi mięśniami dna miednicy, i zwłaszcza jeśli mięśnie są napięte (patrz pytanie wyżej). Co więcej, kubeczek może się u Ciebie znajdować zawsze wysoko i możesz nawet nie dosięgać palcem do miejsca, w którym będzie się znajdować jego najszersza część.
Pochwa każdej kobiety jest zbudowana tak samo — jest to elastyczny, umięśniony przewód wyścielony błoną śluzową. Właśnie z powodu tych umięśnionych ścianek może się zarówno rozszerzać, jak i zwężać. Każda kobieta ma więc elastyczne, rozciągliwe ścianki pochwy, ale przylegają one do siebie, kiedy nic nie ma w pochwie. (Choć na niektórych ilustracjach medycznych ścianki się jednak nie dotykają, żeby możliwe było zaprezentowanie ich faktury oraz rozciągliwości). Kiedy jest do pochwy włożony palec/kubeczek/tampon itd., ścianki rozciągają się na tyle, żeby go zmieścić, a kiedy przedmiot zostaje wyjęty, ponownie zaczynają do siebie przylegać. Na rysunku poniżej możesz zobaczyć, jak ścianki pochwy obejmują kubeczek:

Źródło rysunku: easycup.fr

Dzięki tej elastyczności ani kubeczek, ani współżycie nie może rozciągnąć pochwy.


Przykładowe źródła: Psychology Today, WebMD

10. Większość zakończeń nerwowych znajduje się w dolnej 1/3 pochwy.
Właśnie dlatego jeśli kubeczek sprawia dyskomfort lub po prostu jest wyczuwalny mimo upływu czasu, pomóc może umieszczenie go wyżej. Z tego też powodu kubeczki o mieszanej twardości mogą być dobrym rozwiązaniem dla niektórych kobiet: twardsza połowa kubeczka może się znajdować w mniej wrażliwej części pochwy (jej górne 2/3), a miękka połowa kubeczka — w najbardziej wrażliwej, dolnej części, gdzie znajduje się ok. 90% zakończeń nerwowych. Na tej samej zasadzie kubeczki o kształcie litery V mogą być wygodniejsze niż te o kształcie litery U.
Ta część pochwy jest też najwęższa, w przeciwieństwie do górnej części, o czym możesz przeczytać wyżej.
Przykładowe źródło: Anatomy and Physiology, HowStuffWorks Health