niedziela, 3 września 2017

Jakie są zalety kubeczka menstruacyjnego?


Kubeczek ma bardzo wiele zalet — sama odkryjesz, co podoba Ci się w nim najbardziej. Poniżej wymienione są tylko przykładowe, w podziale na komfort, zdrowie i oszczędność.
Możesz myśleć, że podpaski i tampony są dla Ciebie zadowalające — kiedy spróbujesz kubeczka, zobaczysz jednak, jak niedoskonałe są inne rozwiązania. Można to porównać do biustonosza dobranego u dobrej brafitterki: dopóki nie spróbujesz, może Ci być trudno wyobrazić sobie, jak ogromna jest to różnica.


Komfort:
1. Możesz go opróżniać znacznie rzadziej, niż musisz zmieniać podpaski i tampony, ponieważ jest dużo bardziej pojemny. Chłonność tamponu to ok. 5-18 g, podczas gdy w kubeczku mieści się ok. 8-42 ml (w zależności od rozmiaru i marki). Wiele kobiet opróżnia kubeczek tylko dwa razy na dobę. Kubeczek daje średnio dwa-trzy razy tyle godzin co tampon czy podpaska.
2. Nadaje się świetnie zarówno na dni, kiedy krwawienie jest intensywniejsze, jak i na końcowe dni, kiedy nawet najmniej chłonne tampony nie są zapełniane.
3. Dla większości kobiet jest niewyczuwalny i pozwala zapomnieć o miesiączce — dotyczy to nawet tych kobiet, dla których tampony były wyczuwalne czy wręcz niewygodne.
4. Jest bardzo wygodny podczas uprawiania sportów, pływania, jazdy konno i wszelkich innych aktywności.
5. Nie musisz nosić ze sobą zapasu podpasek i tamponów o różnych stopniach chłonności ani martwić się, że zabrałaś ich za mało — wystarczy Ci jeden kubeczek.
6. Zajmuje mało miejsca i kiedy gdzieś wyjeżdżasz, nie musisz marnować miejsca w walizce na zapas środków higienicznych.
7. U części kobiet niweluje bóle miesiączkowe i/lub skraca czas trwania miesiączki.
8. Krew w kubeczku ma bardzo ograniczony dostęp powietrza, więc nie ma nieprzyjemnego zapachu.
9. Możesz go założyć w dniu, kiedy spodziewasz się miesiączki — nie musisz czekać, aż rzeczywiście się zacznie. Jeśli miesiączka się spóźnia, nie szkodzisz przy tym swojemu zdrowiu ani nie marnujesz środków higienicznych.
10. Dla wielu kobiet jest o wiele bardziej niezawodny niż inne środki higieniczne — podpaski i/lub tampony zawsze przeciekały, nawet jeśli nie były w pełni zapełnione, ale kubeczek daje im całkowitą pewność.
11. Pozwala czuć się dużo bardziej czysto niż w przypadku używania podpasek czy tamponów.
12. Świetnie radzi sobie ze zbieraniem ewentualnych skrzepów krwi i większych fragmentów złuszczonej błony śluzowej macicy.
13. Jest dyskretny, ponieważ:
  • Nie musisz się zastanawiać, co zrobić ze zużytą podpaską czy tamponem, kiedy jesteś np. u kogoś z wizytą.
  • Jeśli zawsze starasz się jak najdyskretniej zabierać ze sobą do toalety podpaskę czy tampon, czujesz się skrępowana, kiedy przypadkiem wypadną Ci z torebki, kiedy kupujesz je w sklepie pełnym ludzi itp. — z kubeczkiem nie ma tego problemu. 
  • Nie musisz zabierać ze sobą torebki, idąc do toalety — więc tylko Ty wiesz, że masz właśnie okres.
  • Nie ma żadnego wystającego elementu takiego jak sznureczek od tamponu.
  • Nie musisz się obawiać, że pies/kot/małe dziecko wyciągnie zużytą podpaskę czy tampon z kosza na śmieci w najmniej odpowiednim momencie.

Zdrowie:
1. Jest hipoalergiczny i ma gładką powierzchnię, która nie jest przyjazna dla namnażania się bakterii. Materiały używane do produkcji kubeczków są stosowane w medycynie od lat.
2. Sama go dezynfekujesz i masz pełną kontrolę nad jego czystością.
3. Jest bardziej higieniczny od tamponów i podpasek.
4. Nie zawiera szkodliwych wybielających substancji — materiał tamponów i podpasek nie jest naturalnie biały; wybiela się go, żeby dać wrażenie czystości.
5. Nie zawiera szkodliwych dezynfekujących substancji — ponieważ materiał tamponów i podpasek chłonie wodę, nie jest możliwa ich dezynfekcja za pomocą samej wody, w przeciwieństwie do kubeczka.
6. Wszystkie kubeczki dostępne w sklepie nie zawierają dodatkowo toksyn, ftalanów, bisfenolu A (BPA), substancji zapachowych ani lateksu (który jest popularnym alergenem). Kubeczki silikonowe nie zawierają też plastiku. Modele kolorowe są barwione za pomocą barwników używanych w produkcji żywności i w medycynie, a przezroczyste nie zawierają żadnych barwników.
7. Jeśli masz bardzo obfite krwawienia, możesz podać lekarzowi ginekologowi, ile krwi dokładnie tracisz (bo wiesz, jaką pojemność ma Twój kubeczek) — dzięki temu lekarz może bardziej precyzyjnie stwierdzić, czy rzeczywiście cierpisz na zbyt obfite krwawienia.
8. Jeśli w trakcie danej miesiączki rozwinie się u Ciebie infekcja, możesz to zauważyć wcześniej, niż gdybyś używała tradycyjnych środków higienicznych. Świąd czy nieprzyjemny zapach towarzyszące ich używaniu są normalne, podczas gdy jeśli pojawią się przy używaniu kubeczka, będzie jasne, że powinnaś obserwować te objawy i być może skonsultować się z lekarzem.


Ponadto w przeciwieństwie do tamponów:
9. Nie wchłania naturalnej wydzieliny ze ścianek pochwy, która:
  • Ma znaczenie dla samooczyszczania się pochwy (jest ona samooczyszczającym się narządem, jak gałka oczna).
  • Utrzymuje prawidłowe pH. 
  • Zapobiega infekcjom grzybiczym i bakteryjnym.

Dlatego u kobiet ze skłonnościami do infekcji kubeczek może je zlikwidować lub zmniejszyć częstotliwość ich występowania, a u zdrowych kobiet nie zwiększa ryzyka wystąpienia tego typu infekcji w przyszłości.
10. Nie zwiększa ryzyka TSS: tampon musisz zmieniać co maksymalnie 8 godzin właśnie ze względu na ryzyko TSS, ale kubeczek wystarczy opróżnić raz na 12 godzin.
11. Nie wchłania naturalnego śluzu szyjkowego i nie uszkadza błony śluzowej szyjki macicy.
12. Nie zostawia włókien w pochwie.

Kubeczek jest zdrowszy od wszystkich rodzajów tamponów, w tym także od tamponów probiotycznych, organicznych, bawełnianych oraz wielorazowych.

… a w przeciwieństwie do podpasek:
13. Nie zwiększa ryzyka infekcji układu moczowego.
14. Nie zwiększa ryzyka infekcji grzybiczej — podpaska zapewnia idealne warunki do rozwoju infekcji: ciepło, wilgoć i zmniejszony dostęp powietrza do narządów płciowych.
15. Nie powoduje odparzeń, wysypki, kontaktowego zapalenia skóry ani innych podrażnień.
16. Nie zawiera substancji absorbujących i żelujących (wiążących wilgoć), które mogą wywoływać alergie.

Oszczędność:
Zamiast stale wydawać pieniądze na tampony i podpaski, używasz jednego kubeczka przez ok. 5-15 lat.
Jeśli masz skłonności do infekcji, a używanie kubeczka zmniejszy lub zlikwiduje problemy z nimi, zaoszczędzisz też pieniądze wydawane zwykle na wizyty lekarskie, leki i probiotyki.
Jeśli używanie kubeczka sprawi, że zmniejszą się Twoje bóle miesiączkowe, zaoszczędzisz też pieniądze wydawane zwykle na leki przeciwbólowe.
Dodatkowo im więcej kobiet będzie używać kubeczków, tym rzadziej będą się zdarzać przypadki spłukiwania tamponów w toalecie. Mimo że producenci zamieszczają na opakowaniach informacje na ten temat, część kobiet właśnie w ten sposób pozbywa się tamponów (lub nawet podpasek). Te środki higieniczne należą do odpadów, które blokują rury kanalizacyjne, a nawet prowadzą do uszkodzeń pomp. Naprawianie tych szkód zwiększa koszt utrzymania sieci kanalizacyjnej — a ten koszt ponoszą wszyscy użytkownicy sieci. Więcej przeczytasz o tym na blogu sklepu.


A co może mi się nie spodobać w kubeczku:
Większość kobiet potrzebuje trochę czasu, żeby nabrać wprawy w używaniu go. Dobra wiadomość jest jednak taka, że:
  • Zakładanie i wyjmowanie kubeczka możesz poćwiczyć jeszcze przed miesiączką (kubeczek nie wchłania naturalnej wydzieliny ze ścianek pochwy, więc takie próby nie szkodzą Twojemu zdrowiu).
  • Kiedy już nauczysz się, jak go używać, będzie to dla Ciebie bardzo proste. Używanie kubeczka może się wydawać na początku skomplikowane, ale takie nie jest.

Będziesz żałować, że wcześniej o nim nie usłyszałaś!