niedziela, 3 września 2017

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Pierwsza rzecz, jaką powinnaś wiedzieć o wybieraniu kubeczka, jest następująca: nie ma jednej najlepszej marki kubeczków. Odradzane są jedynie chińskie podróbki. Najlepszy model to taki, który jest najlepszy dla Ciebie — ze względu na jego wymiary, stopień miękkości, pojemność itp.

Wybierając, kieruj się poniższymi cechami. Każda kolejna kwestia powinna pozwolić Ci coraz bardziej zawęzić wybór.

1. Szerokość
2. Długość
3. Miękkość
4. Materiał
5. Pojemność
6. Ilość wytłoczeń
7. Kształt
8. Końcówka
9. Cena
10. Kolor
 
Inne często zadawane pytania co do wybierania kubeczka: 
11. Którą markę warto wybrać?
12. Dlaczego nie warto kupować chińskich podróbek?
13. Czy droższe kubeczki są lepsze?
14. Które kubeczki są najlepszej jakości?
15. Czy warto się kierować recenzjami i opiniami innych kobiet?
16. Jakie znaczenie ma wielkość otworów przy górnej krawędzi?
17. Jakie są zalety mieszanej twardości?
18. Jakie są zalety wzmocnionego spodu?
19. Jaki kubeczek wybrać, jeśli nie mogę używać tamponów?
20. Jaki kubeczek wybrać, jeśli mogę używać tylko najwęższych tamponów?
21. Jaki kubeczek wybrać, jeśli nigdy nie używałam tamponów?
22. Jaki kubeczek wybrać, jeśli planuję urodzenie dziecka w najbliższych latach?
23. Dlaczego warto się dwa razy zastanowić przed wyborem najwęższego i najbardziej miękkiego kubeczka?  
24. Który kubeczek jest najbardziej naturalny?
25. Który kubeczek jest najbardziej ekologiczny?
26. Który kubeczek jest najlepszy do uprawiania sportu?
27. Czy starannie wybrany kubeczek na pewno będzie dla mnie odpowiedni?
28. Czy opłaca się kupić od razu dwa kubeczki?
29. Mam już kubeczek, ale nie jestem z niego zadowolona — jaki teraz wybrać?
30. W jakich opakowaniach dostarczane są kubeczki?
31. Czy mogę ocenić wizualnie, czy dany rozmiar będzie się dla mnie nadawał?


1. Jak wybrać rozmiar (szerokość) kubeczka?
Kubeczki mają średnicę górnej, najszerszej części od 38 do 48 mm. Różnica między najwęższym a najszerszym to więc zaledwie 1 cm, ale w przypadku kubeczka różnica nawet 2-3 mm może mieć znaczenie dla jego szczelności i komfortu użytkowania. Wybierając szerokość kubeczka, przede wszystkim weź pod uwagę fakt, czy urodziłaś dziecko drogą naturalną. Nie ma natomiast znaczenia Twoja waga. Warto też podkreślić, że szerokość kubeczka dobra dla Ciebie to nie jest żadna konkretna liczba milimetrów, ale raczej pewien zakres.

 • Jeśli nigdy nie współżyłaś, wybierz szerokość ok. 38-42 mm.
 • Jeśli nie urodziłaś dziecka, ale współżyłaś, wybierz szerokość ok. 40-43 mm.
 • Jeśli urodziłaś dziecko, wybierz szerokość ok. 44-48 mm.

Jest kilka powodów, dla których warto wybrać szerszy rozmiar po porodzie naturalnym:
 • Mięśnie dna miednicy mogą mieć zmniejszoną elastyczność, więc węższy kubeczek może nie być szczelny, a nawet wysuwać się. Nie znaczy to, że żadna kobieta po porodzie naturalnym nie używa węższego kubeczka z powodzeniem — wręcz przeciwnie, zdarzają się takie przypadki. Ryzyko, że węższy kubeczek nie będzie szczelny, jest jednak dość duże — tym większe, im więcej porodów naturalnych ma się za sobą.
 • Szyjka macicy może być większa i znajdować się niżej niż przed porodem, więc jest większe ryzyko, że wąski kubeczek będzie się o nią ocierać i sprawiać dyskomfort.
 • Po porodzie naturalnym nie ma już zwykle zupełnie błony dziewiczej, więc można z większą łatwością zakładać i wyjmować szerszy kubeczek — a więc można wybrać jeden z najbardziej pojemnych kubeczków i musieć go rzadziej opróżniać.
Szerszy ("pociążowy") rozmiar jest też często polecany dla kobiet, które: 
 • mają powyżej 30 lat — ponieważ z wiekiem, a także w wyniku zmian hormonalnych, mięśnie dna miednicy tracą elastyczność.
 • urodziły przez cesarskie cięcie — ponieważ wpływ na elastyczność mięśni dna miednicy ma nie tylko sam poród, ale też hormony i "waga ciąży" (mięśnie te podtrzymują wagę dziecka). Te zmiany zachodzą w trakcie ciąży niezależnie od tego, jakim porodem się ona kończy.
Jeśli więc masz za sobą poród przez cesarskie cięcie i/lub masz więcej niż 30 lat, najlepiej wybierz kubeczek o średniej szerokości, ok. 42-44 mm (DivaCup 1, Gaia Cup S, Lybera 1, MeLuna L, Mooncup B, Natù 1, NaturalMamma lub Naturcup 1). Jeśli żaden z nich nie spełnia Twoich dodatkowych wymagań, możesz wybrać kubeczek o innej szerokości zgodnie ze swoją intuicją. Jeśli jesteś bardzo wrażliwa na ból i dyskomfort, wybierz jeden z węższych, "przedciążowych" kubeczków. Jeśli jednak masz obfite miesiączki i zależy Ci na dużej pojemności i szczelności, wybierz jeden z szerszych, "pociążowych" kubeczków. Inną dobrą strategią może być wybór na podstawie tego, ile czynników wskazujących na szerszy rozmiar występuje u Ciebie:
 • Jeśli miałaś cesarskie cięcie LUB masz więcej niż 30 lat, wybierz węższy rozmiar.
 • Jeśli miałaś cesarskie cięcie ORAZ masz więcej niż 30 lat, wybierz szerszy rozmiar.
Pamiętaj, że używana przez Ciebie szerokość kubeczka nie jest żadnym wskaźnikiem co do kwestii takich jak szerokość pochwy (różnie zresztą rozumiana przez różne osoby) czy stan mięśni dna miednicy. Są osoby, które nie były nigdy aktywne seksualnie, używające szerszych kubeczków, i osoby, które mają za sobą poród, używające węższych kubeczków. Ta kwestia jest więc znacznie bardziej skomplikowana, niż się początkowo wydaje.

2. Jak wybrać długość kubeczka?
Długość kubeczka jest bardzo istotna. Zbyt długi kubeczek będzie wysuwać się lub nawet wystawać z pochwy, a zbyt krótki będzie przemieszczać się bardzo wysoko i w efekcie będzie trudny do dosięgnięcia i wyjęcia.
Kubeczki mają długość bez końcówek od 35 do 64 mm, a z końcówkami od 46 do 74 mm. To, jakiej długości kubeczek będzie dla Ciebie dobry, ma związek głównie z wysokością szyjki macicy. Podobnie jak w przypadku szerokości, różnica nawet 2-3 mm potrafi mieć znaczenie. Nie ma natomiast znaczenia Twój wzrost — nie jest on wyznacznikiem wysokości szyjki. Dla kobiet z niską szyjką dobre są możliwie najkrótsze kubeczki, a dla kobiet z wysoką lub przeciętną szyjką — możliwie najdłuższe kubeczki (najlepiej także o dużej długości całkowitej).
Jedynym pewnym sposobem na dowiedzenie się, jaka jest dokładnie wysokość szyjki, jest jej manualne sprawdzenie w czasie miesiączki. Można jednak w przybliżeniu ocenić jej wysokość na podstawie doświadczeń z tamponami:
 • Jest raczej niska, jeśli tampony sprawiają problemy takie jak: zwiększają bóle miesiączkowe, nasiąkają tylko częściowo nawet w obfite dni, wysuwają się, są wyczuwalne przez cały czas noszenia itp. Istotna jest wtedy długość bez końcówki, ponieważ może ona zostać w całości odcięta. Wybierz więc krótki model — w miarę możliwości nie dłuższy niż najniższa zanotowana wysokość szyjki. Pamiętaj, że niektóre problemy z tamponami nic nie mówią o wysokości szyjki — przykładowo dyskomfort przy aplikacji drugiego tamponu z rzędu jest zupełnie normalny ze względu na ich wysuszające działanie i zdarza się nawet przy wysokiej szyjce.
 • Jest raczej wysoka lub przeciętna, jeśli zawsze używasz tamponów bez problemów — nie zwiększają bóli miesiączkowych, nasiąkają w całości (od samej góry), nie wysuwają się. Długość bez końcówki jest wtedy istotna, ponieważ to właśnie ona decyduje o tym, jak łatwy do rozszczelnienia będzie kubeczek — pociąganie za końcówkę nie rozszczelnia go. Wybierz więc najdłuższy możliwy kubeczek — dzięki temu łatwiej będzie go rozszczelnić i wyjąć.
Niekiedy istotna jest też długość całkowita, czyli razem z końcówką. Powinnaś wziąć pod uwagę długość całkowitą, jeśli Twoja szyjka macicy jest wysoka lub przeciętna. Jeśli więc porównałaś już długości bez końcówki, możesz dokonać ostatecznego wyboru, decydując się na kubeczek o największej długości całkowitej. Dzięki temu łatwiej będzie go dosięgnąć. 
Przykładowo MeLuna Soft M z łodyżką i Mamicup M mają prawie identyczne wymiary, miękkość i pojemność, ale Mamicup ma o 9 mm większą długość całkowitą. Jeśli więc wiesz, że Twoja szyjka jest niska, możesz wybrać MeLunę; jeśli natomiast podejrzewasz, że jest wysoka lub przeciętna, lepszym wyborem będzie Mamicup.

3. Kubeczek o jakiej miękkości będzie dla mnie odpowiedni?
Dobranie odpowiedniej twardości kubeczka jest istotne, ponieważ wpływa ona znacznie na jego szczelność i Twój komfort. Pamiętaj jednak, że twardość to nie to samo co sprężystość — twardość mówi o tym, jak trudno jest zgiąć kubeczek, a sprężystość o tym, jak łatwo wraca do normalnego kształtu po zgięciu. Przykładowo MeLuna Classic M jest mniej więcej tak samo twarda jak Yuuki Soft 1, ale Yuuki, podobnie jak większość silikonowych kubeczków, jest o wiele bardziej sprężysty i będzie się lepiej otwierać. Zdarza się też, że nawet dużo bardziej miękkie kubeczki silikonowe otwierają się lepiej niż plastikowe — przykładowo Si-bell S będzie się lepiej otwierać niż MeLuna Classic, mimo że jest dużo bardziej miękki.

Twardość kubeczków była oceniana na wysokości ich najszerszej, górnej krawędzi, bo to ona ma największe znaczenie. Przedstawiony podział na trzy poziomy miękkości jest siłą rzeczy nieco subiektywny i w przyszłości może się zmienić. Jeśli więc potrzebujesz twardszego kubeczka, możesz też brać pod uwagę VCup, jeśli miękkiego — Fleurcup, itd.

Lista kubeczków dostępnych w sklepie od najbardziej miękkiego do najtwardszego przedstawia się następująco:
 • miękkie: Gaia Cup S, MeLuna Soft S i M, Lamazuna 2, Lamazuna 1, Claricup L, Si-bell L,Natù 2, Gaia Cup L,MeLuna Soft L i XL, Mamicup L, Mamicup M, DivaCup 2, Claricup S, Si-bell S, Natù 1, DivaCup 1, NaturalMamma,
 • średnie: Evelina 2, Fleurcup L, Yuuki Soft 2, Ruby Cup, Fleurcup S, Mooncup A, Lybera 2, Yuuki Soft 1,  LadyCup L, MeLuna Classic S i M, Amycup Classic S, VCup, Mooncup B, MeLuna Classic L i XL, Naturcup 2, Lybera 1, Evelina 1, Naturcup 1, Amycup Crystal S, Amycup Crystal M, LadyCup S, Naturcup 0, Amycup Classic M,
 • twarde: Yuuki Classic 2, Yuuki Classic 1, MeLuna Sport.
Lista dla węższych, "przedciążowych" rozmiarów (38-43 mm):
 • miękkie: MeLuna Soft S i M, Lamazuna 1, Mamicup M, Claricup S,Si-bell S, Natù 1, DivaCup 1
 • średnie: Fleurcup S, Yuuki Soft 1, MeLuna Classic S i M, Amycup Classic S, VCup, Mooncup B, Lybera 1, Evelina 1, Naturcup 1, Amycup Crystal S, LadyCup S, Naturcup 0
 • twarde: Yuuki Classic 1, MeLuna Sport S i M.
Lista dla szerszych, "pociążowych" rozmiarów (44-48 mm):
 • miękkie: Gaia Cup S, Lamazuna 2, Claricup L, Si-bell L, Natù 2, Gaia Cup L, MeLuna Soft L i XL, Mamicup L, DivaCup 2, NaturalMamma,
 • średnie: Evelina 2, Fleurcup L, Yuuki Soft 2, Ruby Cup, Mooncup A, Lybera 2, LadyCup L, MeLuna Classic L i XL, Naturcup 2, Amycup Crystal M, Amycup Classic M
 • twarde: Yuuki Classic 2, MeLuna Sport L i XL.
To, jaki stopień miękkości będzie dla Ciebie dobry, jest związane z Twoim zdrowiem oraz kondycją fizyczną. Najpierw zastanów się, czy występują u Ciebie szczególne wskazania do najbardziej miękkich modeli. Są one polecane m.in. dla kobiet:
 • szczególnie wrażliwych na ból i dyskomfort (np. w przypadku pochwicy/wulwodynii itp.),
 • ze skłonnością do infekcji układu moczowego i innymi schorzeniami, w których większy nacisk na drogi moczowe jest niewskazany. 
 • z problemem hemoroidów i innymi schorzeniami, w których większy nacisk na dolny odcinek układu pokarmowego jest niewskazany.
 • z założoną spiralą antykoncepcyjną,
 • ze schorzeniami powodującymi zmniejszoną sprawność rąk (twardszy kubeczek będzie trudniejszy do utrzymania w palcach przy zakładaniu i wyjmowaniu).
Jeśli nie występują u Ciebie powyższe wskazania, możesz dodatkowo dobrać twardość do swojej kondycji fizycznej:
 • Jeśli masz słabsze mięśnie dna miednicy, możesz wybrać kubeczek o praktycznie dowolnej miękkości — przy słabszych mięśniach nawet bardzo miękki kubeczek powinien się łatwo otwierać i praktycznie nie ma ryzyka, że mięśnie naciskające na kubeczek będą go rozszczelniać.
 • Jeśli przeciętne, wybierz kubeczek o średniej twardości.
 • Jeśli silne (ponieważ regularnie jeździsz konno, trenujesz pole dancing itp.), wybierz kubeczek o dużej twardości  — wybór miękkiego wiąże się bowiem z ryzykiem, że nie będzie on szczelnie przylegać do ścianek pochwy, ze względu na mięśnie naciskające na jego miękki materiał.
Porównując dwa modele, pamiętaj, że:
 • Miększy kubeczek będzie łatwiejszy do złożenia i utrzymania w palcach, ale będzie się trudniej otwierać. To nie znaczy, że nie uda się go otworzyć — prawdopodobnie będziesz jednak musiała trochę nad tym popracować. Będzie jednak łatwiejszy do rozszczelnienia i wyjęcia niż twardszy kubeczek, a także szybciej powinien się stać niewyczuwalny. Bardzo miękkie kubeczki są trudniejsze do przemieszczenia po założeniu — więc jeśli np. znajdują się zbyt nisko, trzeba je wyjąć i założyć ponownie, podczas gdy twardsze można po prostu popchnąć do góry. 
 • Twardszy kubeczek będzie trudniejszy do złożenia i utrzymania w palcach, a także może to zająć więcej czasu, aż stanie się niewyczuwalny, ale będzie się łatwiej otwierać (wyjątek od tej zasady to MeLuna, która otwiera się gorzej niż silikonowe kubeczki). Może także starczać w praktyce na nieco dłużej niż miękki kubeczek o identycznej pojemności — ponieważ będzie lepiej trzymać kształt. 
 • Możesz regulować miękkość kubeczka, trzymając go przed założeniem pod strumieniem ciepłej lub zimnej wody: ciepła woda sprawi, że stanie się na chwilę trochę miększy, a zimna — że stanie się na chwilę trochę twardszy. Jest to tylko chwilowa zmiana, ale może to być pomocne przy zakładaniu.
4. Który materiał jest lepszy — silikon czy TPE?
Obydwa materiały mają swoje zalety i wady i dla części kobiet nie ma znaczenia, który wybiorą. Najważniejszą różnicą jest kwestia sprężystości i tym samym łatwości otwierania się oraz szczelności. Dlatego im bardziej ograniczone są Twoje fundusze, tym lepiej wybrać silikonowy kubeczek. Przykładowo jeśli zastanawiasz się między Fleurcupem S a MeLuną M, Fleurcup zapewnia większe szanse na sukces, czyli kupno szczelnego kubeczka już za pierwszym razem.
Wbrew pozorom MeLuna jest więc często bardziej kosztownym modelem, co widać na przykładzie tych dwóch scenariuszy:
 • Wybierasz Mamicup M. Jest szczelny, więc ostatecznie wydajesz na kubeczek 85 zł.
 • Wybierasz MeLunę Soft M. Okazuje się nieszczelna, więc dokupujesz Mamicup M. Ostatecznie wydałaś więc na kubeczki 150 zł (MeLuna za 65 + Mamicup za 85).
Szczelność: Te dwa materiały zachowują się nieco inaczej — kubeczki z TPE (termoplastyczny elastomer, rodzaj plastiku) otwierają się trudniej niż silikonowe. Są też bardziej podatne na pozostawanie w owalnym kształcie zamiast w okrągłym. Dla wielu kobiet nie stanowi to problemu, ale niektóre potrzebują kubeczków, które lepiej powracają do okrągłego kształtu. Jeśli więc wybierzesz na początek MeLunę i nie będziesz mogła zaradzić jej przeciekaniu, warto wziąć pod uwagę, że zmiana na silikonowy (bardziej sprężysty) kubeczek, nawet o podobnych wymiarach i miękkości, mogłaby rozwiązać ten problem.  
Zgłaszane przez niektóre użytkowniczki MeLun problemy to: nie otwiera się, rozszczelnia się bez powodu, pozostaje owalna zamiast okrągła.

Wytrzymałość: Jeśli używasz lubrykantów na bazie silikonu, lepiej wybrać plastikowy kubeczek, bo silikonowe lubrykanty mogą uszkodzić powierzchnię silikonowego kubeczka. Plastikowe kubeczki lepiej też znoszą dezynfekcję za pomocą wody utlenionej. Z drugiej strony, silikon wytrzymuje dużo wyższe temperatury: do ok. 240°C w porównaniu do 140°C dla TPE — w związku z tym może być wystawiany na dłuższe działanie promieni słonecznych (dla pozbycia się nieprzyjemnego zapachu), a także lepiej zniesie ewentualną sterylizację w autoklawie.

Higieniczność i kwestia alergii: Silikon jest nieporowaty, w przeciwieństwie do TPE, który jest nieco porowaty. Idealnie gładki materiał nie zatrzymuje drobnoustrojów i jest bardziej higieniczny, więc dla osób z wyjątkowo dużymi skłonnościami do infekcji lepszy może być silikonowy kubeczek. Z drugiej strony, dla osób z wyjątkowo dużymi skłonnościami do alergii lepszy może się okazać TPE — alergie na silikon są bardzo, bardzo rzadkie (do tego stopnia, że silikon określa się jako hipoalergiczny), ale jednak się zdarzają. TPE, z którego produkowane są MeLuny, nie zawiera natomiast żadnych białek (zgodnie z deklaracjami producenta), więc nie może powodować alergii. Można więc w takim przypadku wybrać bezbarwną MeLunę (TPE nie ma białek, ale nie wiadomo, czy barwniki stosowane w kolorowych wersjach także są pozbawione białek).  
Podsumowując, ich zalety przedstawiają się następująco:
 • Silikon — bardziej sprężysty, nieporowaty i lepiej znoszący działanie bardzo wysokiej temperatury.
 • TPE — niealergizujący i lepiej znoszący działanie niektórych substancji (oleje, silikony kosmetyczne i woda utleniona).

5. Jaka pojemność będzie dla mnie odpowiednia?
Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie wybierać większej szerokości dla zwiększonej pojemności — a przynajmniej nie wtedy, kiedy wybierasz pierwszy model. Zbyt szeroki model może być nieprzyjemny w zakładaniu, niewygodny w noszeniu, a nawet nieszczelny (a zakup modelu, który będzie leżał nieużywany, nigdy się nie zwróci) — wybierz więc model, który będzie dla Ciebie dobry przynajmniej w mniej obfite dni. Jeśli na podstawie doświadczeń z pierwszym egzemplarzem uznasz, że byłabyś w stanie używać szerszego, możesz dokupić taki na bardziej obfite dni.
Porady w tym punkcie są więc skierowane przede wszystkim do osób, które zastanawiają się między modelami o podobnych wymiarach, ale różnych kształtach (i w związku z tym różnej pojemności) — przykładowo między modelami Lybera 1 a Amycup Crystal S.
Kubeczki u większości kobiet przeciekają, kiedy zawartość sięgnie otworów. Tylko w niektórych przypadkach zdarza się, że kubeczek przecieka dopiero, kiedy zawartość sięgnie krawędzi — szanse na to są większe w przypadku kubeczków z mniejszymi otworami (DivaCup, Mooncup, Ruby Cup i VCup). Nie istnieje sposób przewidywania, do której grupy należysz, dlatego najbezpieczniejsze jest porównywanie pojemności do otworów (czyli pojemności gwarantowanej), a nie pojemności do krawędzi (czyli pojemności potencjalnej).

W tabelkach poniżej znajdziesz różne rozmiary kubeczków ułożone od najmniej do najbardziej pojemnego, z pojemnością podaną do otworów napowietrzających (czyli pojemnością gwarantowaną) i w mililitrach.
Chłonność tamponów z kolei jest mierzona w gramach, ale dla potrzeb porównywania kubeczków i tamponów przyjmuje się zwykle, że 1 g = 1 ml. Pojemności tamponów amerykańskich są standaryzowane, dlatego tampony różnych amerykańskich marek mają taką samą pojemność, jeśli tylko mają to samo oznaczenie (np. "super plus").
Jeśli używasz tamponów europejskiej marki i na opakowaniu nie ma podanej chłonności w gramach, możesz podstawić tutaj nazwy stosowane przez danego producenta, patrząc np. na jego skalę chłonności. Przykładowo jeśli producent oferuje tampony o czterech różnych chłonnościach, od jednej do czterek kropelek, to można przyjąć, że jedna kropelka to junior/light (6 g lub mniej), a cztery kropelki — super plus (12-15 g). 
Jeśli używasz tamponów, możesz więc ocenić w przybliżeniu, co ile mniej więcej godzin będziesz musiała opróżniać dany model i rozmiar kubeczka — wystarczy, że porównasz pojemność kubeczka z chłonnością używanego tamponu.

Są jednak dwie kwestie, które mogą sprawić, że będziesz musiała opróżniać kubeczek nieco częściej, niż wskazują na to powyższe wyliczenia. Po pierwsze, możesz należeć do kobiet, u których kubeczek skraca czas trwania miesiączki. Kubeczek nie zmniejsza u nich całkowitej ilości krwi miesiączkowej, ale zmniejsza liczbę dni, w ciągu których wydostaje się ona z organizmu — więc najobfitsze dni mogą się stać jeszcze obfitsze. Nie ma niestety sposobu przewidywania, czy u Ciebie też wystąpi taki efekt. Druga kwestia to pozycja szyjki macicy: jeśli szyjka będzie się znajdować w kubeczku, może zmniejszać jego pojemność.
Z  drugiej strony, możesz też opróżniać kubeczek nieco rzadziej, niż wskazują na to wyliczenia — np. jeśli używane tampony są zawsze tylko częściowo nasiąknięte.

6. Jakie znaczenie ma ilość wytłoczeń na kubeczku?
Najważniejsza kwestia to wypukłości funkcjonalne (na spodzie i łodyżce). Mogą one nieco utrudniać mycie kubeczka, ale pomagają w jego użytkowaniu — dzięki nim łatwiej jest chwycić i utrzymać go w palcach przy wyjmowaniu. W związku z tym:
 • Jeśli Twoja szyjka jest raczej niska, możesz wybrać kubeczek, którego spód i łodyżka są bardzo gładkie (np. Si-bell). Gładki kubeczek powinien szybciej stać się niewyczuwalny i będzie łatwiejszy do czyszczenia.
 • Jeśli Twoja szyjka jest raczej wysoka i/lub często będziesz zmuszona do opróżniania kubeczka w miejscach publicznych, wybierz kubeczek z dużymi wypukłościami na spodzie i łodyżce (np. Fleurcup lub Yuuki). Sprawią one, że kubeczek nie będzie się tak łatwo wyślizgiwał z palców. Jeśli okaże się, że nie masz jednak z tym problemów i zarazem kubeczek nie jest zupełnie niewyczuwalny, będziesz mogła wywrócić go na drugą stronę — ścianki pochwy będą wtedy mieć kontakt tylko z gładkim materiałem.
Druga kwestia to wytłoczenia dekoracyjne (loga, adresy www itp.). Jeśli wygląda na to, że nigdy nie będziesz musiała opróżniać kubeczka w toalecie bez dostępu wody, ich obecność nie ma żadnego znaczenia. Jeśli masz dostęp do umywalki, nawet kubeczek z dużą ilością wytłoczeń będzie idealnie czysty po umyciu.
Jeśli natomiast wręcz przeciwnie, wiesz, że nie uda Ci się uniknąć opróżniania w toaletach bez umywalki (może nawet często będziesz do tego zmuszona) — dekoracyjne wytłoczenia są niepraktyczne. Każde z nich to dodatkowy punkt na kubeczku, który może Ci być trudno wytrzeć do czysta chusteczką czy ręcznikiem papierowym. Zakładanie kubeczka, który nie jest idealnie czysty, nie jest groźne dla zdrowia, ale może być dla Ciebie niekomfortowe — w zależności od Twojego podejścia do tej kwestii. 
Przede wszystkim powinnaś jednak zwrócić uwagę na wypukłości funkcjonalne — łatwość umycia kubeczka będzie niewielkim pocieszeniem, jeśli będzie trudno Ci go wyjąć. Jeśli nie jesteś pewna, czy ich potrzebujesz, sprawdź wysokość szyjki w czasie miesiączki.
Inna związana z tym kwestia to łodyżka — łodyżki puste w środku są trudniejsze do wyczyszczenia.    
 • Kubeczki pozbawione zbędnych, dekoracyjnych wytłoczeń to Claricup , Fleurcup, LadyCup, MeLuna, NaturalMamma i Si-bell.
 • Kubeczki z końcówkami pełnymi w środku to: Amycup, Claricup, Fleurcup, Lamazuna , Mamicup, MeLuna, Natù, NaturalMamma, Naturcup, Si-bell i VCup.
 • Kubeczki, które nie mają ani zbędnych wytłoczeń, ani końcówki pustej w środku, to: Claricup, Fleurcup, MeLuna, NaturalMamma i Si-bell.

7. Jaki kształt jest lepszy: litera U czy litera V?
Porównując dwa kubeczki, możesz zauważyć, że dolna część ma u jednego kształt bardziej zaokrąglony (U), a u drugiego bardziej trójkątny (V). Obydwa kształty mają swoje zalety.
Kształt litery U jest zwykle lepszy w przypadku niskiej szyjki macicy: kiedy szyjka znajduje się w kubeczku, jej ocieranie się o jego ścianki może być nieprzyjemne (w zależności od indywidualnej wrażliwości) — kubeczek w kształcie U zapewnia więcej miejsca wokół szyjki. Taki kształt zapewnia też większą pojemność: kubeczki o tej samej długości i szerokości, ale o różnych kształtach, mogą mieć różną pojemność — kubeczek w kształcie U będzie pojemniejszy. Istotne jest też to, że to dolna część kubeczka jest wtedy najbardziej pojemna, co ma duże znaczenie w przypadku, kiedy szyjka wypełnia górną część kubeczka.

Z drugiej strony kubeczek w kształcie litery V (taki jak VCup czy DivaCup) może być wygodniejszy: kubeczki w kształcie U mogą u niektórych kobiet dawać uczucie "wypełnienia" i w efekcie nie być w pełni niewyczuwalne, podczas gdy w przypadku kształtu V wręcz przeciwnie — zapewnia on mniejszy kontakt kubeczka ze ściankami pochwy. Kształt litery V mogą też docenić kobiety, które nigdy nie współżyły lub mają niewielkie doświadczenia z różnego rodzaju penetracją (np. rzadko używają tamponów) — stres przy zakładaniu i wyjmowaniu kubeczka może powodować, że mięśnie dna miednicy zaciskają się mocno i jest wtedy niewiele miejsca na zmieszczenie zarówno kubeczka, jak i palców do chwycenia go. Litera V daje więcej miejsca wokół kubeczka.
Inny aspekt kształtu to to, jak bardzo "wybrzuszona" jest górna część. Przykładowo Mooncup ma ją bardzo wystającą — co z jednej strony może zwiększyć szanse na szczelność i stabilność kubeczka, a z drugiej sprawić, że będzie on mniej wygodny w noszeniu, oraz utrudnić zakładanie i wyjmowanie.
 
8. Jaki kształt końcówki wybrać?
Każdy kształt ma swoje zalety:
 • Łodyżka może być najłatwiejsza do trzymania przy wyjmowaniu, zwłaszcza jeśli jest płaska (Fleurcup, Mamicup, NaturalMamma).
 • O pętelkę można nieco zahaczyć palcem i wtedy kubeczek nie wyślizgnie się tak łatwo z powrotem do góry. Z drugiej strony palce zgięte w ten sposób mogą sprawiać dyskomfort przy wyjmowaniu, zwłaszcza w okolicy wejścia do pochwy. 
 • Kulka z kolei może być najwygodniejsza w noszeniu.
Dodatkowo łodyżki puste w środku są trudniejsze do czyszczenia. Co prawda niewykluczone, że i tak odetniesz całą łodyżkę lub że i tak nic nie będzie się do niej dostawać, ale nie da się tego przewidzieć z całą pewnością. Warto więc wybrać łodyżkę, która nie jest pusta w środku, jeśli wiesz, że będziesz często opróżniać kubeczek w toaletach bez dostępu wody, oraz jeśli czułabyś się bardzo niekomfortowo, zakładając kubeczek, który nie jest idealnie czysty.  
Łodyżki puste w środku są też mniej wygodne i wiele kobiet musi je odcinać, mimo że potrzebują ich przy wyjmowaniu. Wygodniejsze końcówki mają natomiast:
Amycup, Claricup, Fleurcup, Lamazuna, Mamicup, MeLuna, Natù, NaturalMamma, Naturcup, Si-bell i VCup.
Każdą końcówkę można bez problemu skrócić — choć w przypadku łodyżki daje to bardziej estetyczny efekt niż w przypadku pętelki czy kulki.

9. O czym trzeba pamiętać, patrząc na cenę kubeczka?
Po pierwsze, kubeczek to produkt, który ma docelowo oszczędzać Twoje pieniądze — zakup nawet najdroższego powinien się więc zwrócić prędzej czy później. Nie wybieraj więc kubeczka, który nie spełnia żadnych Twoich wymagań, tylko dlatego, że jest tani — zakup kubeczka zwróci się, gdy będzie on dobrze dobrany i rzeczywiście używany przez Ciebie. Jeśli nie możesz sobie aktualnie pozwolić na zakup poleconego w Twoim przypadku modelu, odłóż decyzję o zakupie na lepszy finansowo okres i nie kupuj tańszej opcji — używanie źle dobranego modelu nie pozwoli Ci stwierdzić, czy kubeczki menstruacyjne są dla Ciebie.
Po drugie, mimo starannego wybrania kubeczka po zakupie może się okazać, że nie jest on jednak dla Ciebie odpowiedni i musisz dokupić inny (krótszy/szerszy/sztywniejszy/bardziej pojemny itp.). To nie znaczy, że powinnaś wybrać najtańszy kubeczek — jeśli jednak zastanawiasz się między dwoma podobnymi modelami o bardzo różnych cenach, wybierz taki, którego cena pozwoli Ci, biorąc pod uwagę Twoje możliwości finansowe, ewentualnie dokupić kolejny, lepiej pasujący kubeczek.

10. Lepiej wybrać kubeczek przezroczysty czy kolorowy?
Obydwie opcje mają swoje zalety:
 • Z przezroczystym dokładnie widzisz, czy kubeczek jest czysty, w tym czy otwory przy górnej krawędzi są czyste (zatkane otwory mogą zmniejszać szczelność kubeczka).
 • Kolorowy jest mniej podatny na występowanie widocznych przebarwień (którym można jednak zwykle zaradzić, przynajmniej do pewnego stopnia). Kolorowe kubeczki są także polecane, jeśli bardzo obawiasz się widoku krwi.
Jest to naturalne, że chcesz wybrać jak najładniejszy kubeczek — nie zaczynaj jednak od wybierania koloru. Jest wiele innych cech kubeczka istotniejszych dla jego szczelności i wygody. Kierowanie się głównie kolorem może się skończyć tym, że kubeczek mimo swojej urody będzie leżał nieużywany.Inne często zadawane pytania co do wybierania kubeczka:  
 
11. Którą markę warto wybrać?
Nie ma jednej najlepszej marki — jest wiele porządnych marek, które mają swoje zadowolone użytkowniczki. Nie ma jednak jednej, która produkowałaby kubeczki odpowiednie dla wszystkich kobiet. Żadna firma nie oferuje kubeczków w aż tylu różnych kombinacjach długości, szerokości i stopni miękkości, a także kształtów, rodzajów końcówek i materiałów. Dopiero po wzięciu pod uwagę produktów wielu firm otrzymuje się więc na tyle szeroką ofertę, że praktycznie każda kobieta znajdzie odpowiedni kubeczek dla siebie.

12. Dlaczego nie warto kupować chińskich podróbek?
Jedyne niepolecane dla nikogo kubeczki to te, które możesz znaleźć na aukcjach Allegro i portalach z zakupami grupowymi: produkowane w Chinach podróbki znanych marek kubeczków (głównie marek Lunette i SckoonCup) — Aneer, Anytime, Green Donna, Femme, GynCup, iCare, Luno (Lunocup), 28days itp., a także różne "bezmarkowe" kubeczki. Nie warto ich wybierać, ponieważ:
 • Uznani producenci kubeczków produkują je zwykle w swoim własnym kraju i do tego w specjalnych, bardzo higienicznych warunkach, zgodnie z normami ISO i wyłącznie z użyciem bezpiecznych barwników i wysokiej jakości (bezpiecznych i trwałych) materiałów. Tego samego nie można powiedzieć o chińskich producentach podróbek.
 • Kobiety w innych krajach wiedzą więcej o kubeczkach i nie kupują podróbek, nie ma więc recenzji porównujących chińskie kubeczki z kubeczkami uznanych marek. Oznacza to, że jeśli wybierzesz chiński produkt i okaże się on dla Ciebie nieodpowiedni, to nie będziesz mogła dopasować kolejnego kubeczka na zasadzie "potrzebuję bardziej miękkiego/bardziej sztywnego" (a stopień miękkości kubeczka ma duże znaczenie dla jego szczelności oraz Twojego komfortu).
 • Uznani producenci używają też konsekwentnie jednego i tego samego rodzaju silikonu i zmieniają go co najwyżej raz na kilka lat, ponieważ wiedzą, że ich klientki polecają ich produkty m.in. ze względu na ich stopień miękkości. Producenci chińskich podróbek mogą używać materiałów o różnej miękkości dla różnych partii towaru.
 • Kupując chińską podróbkę, nie wiesz, jakiej miękkości kubeczek kupujesz ani jakie ma tak naprawdę wymiary i kształt. Zwróć uwagę, że sprzedawcy chińskich podróbek używają zdjęć widocznie różniących się kubeczków i nieraz na tej samej aukcji podane są dwa różne zestawy wymiarów; czasem też w tytule aukcji podane jest "28 days", a na zdjęciu widoczne jest opakowanie z napisem "iCare".
 • Producenci i sprzedawcy chińskich podróbek nielegalnie kopiują produkty, teksty i zdjęcia uczciwych producentów. Kupując chińską podróbkę, popierasz takie działania.


13. Czy droższe kubeczki są lepsze?
Niekoniecznie. Owszem, dany droższy kubeczek może być dla Ciebie lepszy od danego tańszego, ale tylko wtedy, jeśli będzie lepiej dopasowany do Twojej anatomii i indywidualnych potrzeb. Jest to związane z cechami różnych kubeczków (takimi jak stopień miękkości, wymiary, pojemność, kształt itd.), a nie z ich ceną. Tak jak w przypadku innych produktów, na końcową cenę kubeczka składa się bardzo wiele czynników.

14. Które kubeczki są najlepszej jakości?
Jakość rozumiana jako wytrzymałość materiału i staranność wykonania jest bardzo podobna we wszystkich markach. Produkcja silikonowego czy plastikowego gadżetu nie jest skomplikowana i trudno jest cokolwiek zepsuć w tym procesie.
Istotne różnice między markami są natomiast pod względem miękkości, wymiarów, kształtów itp. — i dlatego na te właśnie cechy należy zwracać uwagę.

15. Czy warto się kierować recenzjami i opiniami innych kobiet?
Nie. Dla każdego modelu można znaleźć różne recenzje:
 • zdecydowanie pozytywne — zwykle ponieważ dana osoba starannie dobrała model do swojej anatomii. Powodzenie z każdym modelem zależy też od szczęścia oraz od cierpliwości przy nauce używania.
 • pośrednie — dany model jest zadowalający, ale nie idealny.
 • zdecydowanie negatywne — zwykle ponieważ dana osoba wybrała pierwszy lepszy model, bo np. słyszała przed zakupem tylko o jednej marce.
Nie warto się więc kierować tym, co sądzi o danym modelu koleżanka, ktoś z rodziny, blogerka czy znajoma z forum internetowego. Zamiast kopiować jej wybór, lepiej zastanów się, jakie są Twoje potrzeby. Opinie innych osób warto traktować jedynie jako "studium przypadku" — przykładowe scenariusze pokazujące, jak może wyglądać czyjaś przygoda z kubeczkami.
Możesz też chcieć wybrać taki sam kubeczek jak inna osoba, ponieważ miałaś możliwość wzięcia go do ręki i myślisz, że taka właśnie miękkość byłaby dla Ciebie dobra — pamiętaj jednak, że dopiero założenie i noszenie kubeczka ostatecznie to weryfikuje. Po wzięciu kubeczka do ręki nie da się ocenić, jak dany model będzie się zachowywał w pochwie.

16. Jakie znaczenie ma wielkość otworów przy górnej krawędzi? 
Większe otwory są łatwiejsze do czyszczenia (zwłaszcza bez dostępu do wody) i sprawiają, że kubeczek łatwiej się otwiera przy zakładaniu oraz łatwiej go rozszczelnić przy wyjmowaniu.

Z mniejszymi otworami jest większa szansa (choć nie ma gwarancji) na zapełnianie kubeczka aż do krawędzi, więc może on mieć pojemność nawet 24-32 ml dla rozmiarów "przedciążowych" (standard to 8-23 ml) oraz 30-38 ml dla rozmiarów "pociążowych" (standard to 14-31 ml). Kubeczki z małymi otworami to Mooncup, Ruby Cup i VCup.

17. Jakie są zalety mieszanej twardości?
Kubeczki o mieszanej twardości (LadyCup i Naturcup 2) w niektórych przypadkach zapewniają najlepsze z dwóch światów: twardsza górna połowa sprawi, że kubeczek łatwo się otworzy, a miękka dolna połowa, że będzie komfortowy w noszeniu.

Z drugiej strony kubeczki o mieszanej twardości mają też wady:
 • Trudniej je popchnąć do góry palcem, jeśli znajdują się za nisko, więc czasem trzeba w tej sytuacji wyjąć kubeczek i założyć go ponownie. Tego problemu nie ma z kubeczkami o jednolitej twardości — pomijając kubeczki, które są w całości bardzo miękkie, takie jak MeLuna Soft.
 • Trudniej je złożyć przy wyjmowaniu — z kubeczkiem o jednolitej twardości wystarczy ścisnąć spód, żeby kubeczek przybrał kształt C, podczas gdy w kubeczku o mieszanej twardości zgina się wtedy tylko dolna miękka część, a górna twarda pozostaje prawie bez zmian.
 • Trudniej je rozszczelnić poprzez ściskanie spodu — podobnie jak wyżej, ponieważ może się wtedy zginać tylko dolna miękka część zamiast całego kubeczka.
18. Jakie są zalety wzmocnionego spodu? 
Zgrubienie na dnie kubeczka ma kilka zalet:
 • Może ułatwić wyjmowanie, bo ściśnięcie kubeczka powyżej tego zgrubienia sprawi, że palce nie ześlizgną się z niego tak łatwo jak w przypadku kubeczków bez wzmocnionego spodu.
 • Może być korzystne, jeśli kubeczek okaże się zbyt długi — wtedy po wywróceniu go na drugą stronę jest on sporo krótszy; długość kubeczków bez wzmocnionego spodu jest natomiast wtedy praktycznie identyczna.
 • Trudniej jest z nim przedziurawić spód kubeczka przy odcinaniu końcówki.
Z drugiej strony ma ono też wady: ściskanie wzmocnionego spodu nie rozszczelnia kubeczka, więc trzeba go ścisnąć wyżej  — im wyższa szyjka, tym trudniej może być ścisnąć kubeczek odpowiednio wysoko. 
Kubeczki ze wzmocnionym spodem to DivaCup, Mooncup, Naturcup, Ruby Cup, VCup i Yuuki.

19. Jaki kubeczek wybrać, jeśli nie mogę używać tamponów?
Jeśli możesz używać tamponów, ale po prostu wolisz tego nie robić, bo nie są dla Ciebie komfortowe, to nie musisz brać pod uwagę tej kwestii przy wyborze kubeczka. Kubeczek i tampon to zupełnie różne produkty i każdy kubeczek powinien być bardziej komfortowy niż tampon. Jeśli jednak zupełnie nie jesteś w stanie używać tamponów, to wybór kubeczka zależy od tego, jaka jest przyczyna:
 • niska szyjka macicy — dobierz długość kubeczka do najniższej zanotowanej wysokości szyjki.
 • zwiększanie bóli miesiączkowych — najprawdopodobniej jest to kwestia ocierania się tamponu o wrażliwą szyjkę macicy. Każdy kubeczek powinien być bardziej komfortowy niż tampon, ale najlepiej, jeśli weźmiesz pod uwagę długość kubeczka w porównaniu do wysokości szyjki macicy. 
 • wysuszona śluzówka pochwy (np. ze względu na zespół Sjögrena) — możesz chcieć wybrać plastikowy kubeczek, bo z nim możesz używać lubrykantów o dowolnym składzie (chyba że lubrykanty na bazie wody są dla Ciebie zadowalające).
 • grubsza i/lub zasłaniająca dużą część wejścia do pochwy błona dziewicza — wybierz kubeczek o mniejszej szerokości. 
 • pochwica/wulwodynia itp. — wybierz jeden z bardziej miękkich kubeczków. Możesz też chcieć wybrać kubeczek o jak najmniejszej szerokości.
20. Jaki kubeczek wybrać, jeśli mogę używać tylko najwęższych tamponów?
Nie musisz brać pod uwagę tej kwestii przy wyborze kubeczka. Tampon to zupełnie inny produkt niż kubeczek — zakładanie i wyjmowanie wysuszającego tamponu nie jest przyjemne dla nikogo. Ponadto jeśli jesteś przyzwyczajona do dyskomfortu czy bólu przy wyciąganiu tamponu, możesz stresować się na samą myśl o tej czynności, co z kolei może sprawiać, że mięśnie dna miednicy zaciskają się mocno i tym bardziej utrudniają wyjmowanie go.
Możesz więc wybrać szerokość kubeczka, kierując się zasadami opisanymi powyżej. Dobrym pomysłem może być też użycie lubrykantu, przynajmniej za pierwszym razem — na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Zapoznaj się również z różnymi sposobami składania kubeczka przed założeniem i podczas wyjmowania, tak żeby mógł być możliwie najwęższy.

21. Jaki kubeczek wybrać, jeśli nigdy nie używałam tamponów?
W takiej sytuacji są dwie możliwe strategie:
1) Sprawdź wysokość szyjki macicy samodzielnie, koniecznie w czasie miesiączki.
2) Spróbuj używać tamponów, ponieważ na podstawie doświadczeń z nimi można wysnuć wniosek co do wysokości szyjki — obserwuj, czy nie pojawiają się takie problemy jak: dyskomfort lub ból w trakcie noszenia, nierównomierne nasiąkanie nawet w obfite dni, wysuwanie się itp.
Bez wiedzy na temat wysokości szyjki nie da się dobrać długości kubeczka.

22. Jaki kubeczek wybrać, jeśli planuję urodzenie dziecka w najbliższych latach?
Lepiej jest wybrać kubeczek, pomijając tę kwestię, czyli nie wybierać szerszego kubeczka tylko ze względu na przyszłą ciążę, ponieważ:
 • Nie ma możliwości przewidzenia, jakie będą Twoje potrzeby po ciąży — przykładowo Twoja szyjka macicy może się znacznie obniżyć i wtedy tylko najkrótsze kubeczki będą dla Ciebie dobre. Mogą się też pojawić problemy zdrowotne zmuszające do wyboru bardzo miękkiego modelu.
 • Niektóre kobiety po porodzie naturalnym z powodzeniem używają węższych kubeczków.
Dwie możliwe strategie to więc:
 1. Wybierz kubeczek, dobierając go do swojej aktualnej anatomii.
 2. Odłóż zakup kubeczka do czasu pierwszej miesiączki po porodzie — wykorzystaj ją do sprawdzenia wysokości szyjki w poszczególnych dniach.
Jeśli wybierzesz kubeczek, próbując zgadywać swoje potrzeby po ciąży, może się to skończyć tym, że nie będziesz mogła używać danego modelu ani przed ciążą, ani po niej — jest to więc stanowczo odradzane.

23. Dlaczego warto się dwa razy zastanowić przed wyborem najwęższego i najbardziej miękkiego kubeczka?
Ponieważ jest duże ryzyko, że okaże się dla Ciebie zbyt wąski i zbyt miękki. Jeśli wybierasz swój pierwszy kubeczek, jest to normalne, jeśli masz obawy, czy na pewno się zmieści — w większości przypadków okazują się one jednak bezpodstawne. Wybór najwęższego i najmiększego kubeczka może się za to skończyć tym, że będzie to dla Ciebie kubeczek bardzo wygodny, bardzo łatwy do zakładania i wyjmowania i... bardzo nieszczelny. Dlatego warto się zastanowić, czy nie lepiej wybrać kubeczek o bardziej przeciętnej szerokości i miękkości, a za to używać lubrykantu przy pierwszych próbach.

24. Który kubeczek jest najbardziej naturalny?
Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na tej stronie.

25. Który kubeczek jest najbardziej ekologiczny?
Ten, z którego będziesz zadowolona i który nie będzie leżał nieużywany — czyli ten, który jest najlepiej dobrany do Twojej anatomii oraz indywidualnych potrzeb. Więcej o ekologiczności środków higienicznych przeczytasz na tej stronie.

26. Który kubeczek jest najlepszy do uprawiania sportu?
Prawidłowo dobrany model powinien się dobrze sprawdzać także podczas każdego rodzaju aktywności fizycznej, włącznie z pływaniem.
W związku z tym nie warto wybierać pierwszego modelu z myślą o aktywności fizycznej — lepiej wybrać go z myślą o nocach i codziennych, zwykłych zajęciach. Jeśli okaże się, że przecieka podczas danego rodzaju aktywności fizycznej, można dobrać drugi model specjalnie do używania go podczas uprawiania sportu.
Lepiej jest mieć model, który jest zadowalający przez większość czasu, niż zbyt twardy model, który leży nieużywany i którego zakup nigdy się nie zwróci.

27. Czy starannie wybrany kubeczek na pewno będzie dla mnie odpowiedni?
Niestety nikt nie może Ci tego zagwarantować — nie ma stuprocentowych reguł w kwestii dobierania kubeczka i zawsze istnieje ryzyko, że wybrany egzemplarz okaże się nieodpowiedni. Kobiety tak bardzo różnią się między sobą, że nie wszystko da się przewidzieć i niektóre kwestie stają się jasne dopiero przy używaniu kubeczka.

Na powodzenie z danym modelem wpływają 3 czynniki:
 1. prawidłowe dobranie do indywidualnej anatomii — to jest najważniejszy czynnik zmniejszający ryzyko niepowodzenia. 
 2. cierpliwość przy nauce używania go — początkowe problemy często dają się rozwiązać przez zmianę sposobu zakładania i wyjmowania.
 3. szczęście — w rzadkich przypadkach mimo że model jest dobrze dobrany i użytkowniczka wkłada wiele starań w naukę jego używania, okazuje się, że nie sprawdza się on u niej i konieczny jest zakup kolejnego.
 
28. Czy opłaca się kupić od razu dwa kubeczki?
Raczej nie. Co prawda pierwszy kubeczek, jakiego spróbujesz, może nie być do końca zadowalający, ale w takiej sytuacji trzeba wybrać drugi, kierując się doświadczeniami z używania pierwszego. Nie da się przewidzieć, co może Ci się nie spodobać w pierwszym egzemplarzu — czy będzie zbyt długi, czy zbyt krótki; zbyt miękki, czy zbyt twardy itd.
Jeśli więc chcesz zmniejszyć koszty wysyłki, najlepiej złóż zamówienie wspólnie z koleżanką.

29. Mam już kubeczek, ale nie jestem z niego zadowolona — jaki teraz wybrać?
Przede wszystkim upewnij się, że na pewno nie jest on dla Ciebie dobry. Przypadki niedopasowania są rzadkie — bardziej prawdopodobne jest więc, że popełniasz jakieś błędy przy zakładaniu kubeczka. Poczytaj więc jeszcze o zakładaniu go i możliwych przyczynach przeciekania i wypróbuj różne sposoby.

31. W jakich opakowaniach dostarczane są kubeczki?
Bardzo różnych. Kilku producentów dostarcza je w zgrzewanych foliowych opakowaniach (Evelina, Fleurcup i Yuuki) lub przynajmniej w zaklejonych kartonikach (DivaCup i VCup). Zdecydowana większość stosuje jednak niezaklejane kartoniki lub nawet same bawełniane woreczki. Jest to związane z tym, że część klientek interesuje się kubeczkami ze względów ekologicznych — producenci w ten sposób starają się zadowolić tę grupę. Jeśli do niej nie należysz i chcesz otrzymać zafoliowany produkt, pamiętaj, żeby wybrać jedną z trzech pierwszych marek.
Bez względu na to, w jakim opakowaniu przychodzi do Ciebie kubeczek, zawsze przeszedł on jednak wcześniej przez wiele rąk i nie został zdezynfekowany ani przez producenta, ani przez sklep — to do Ciebie należy ten obowiązek. Jeśli chcesz mieć kubeczek, którego nikt wcześniej nie miał w ręku, musisz wyprodukować go sobie sama.


32. Czy mogę ocenić wizualnie, czy dany rozmiar będzie się dla mnie nadawał? 
W żadnym wypadku — takie myślenie jest co najmniej naiwne i wskazuje na Twoją nieznajomość podstawowych faktów co do kobiecej anatomii. Nie da się w ten sposób ocenić ani szerokości, ani długości. Wybierając parametry, kieruj się więc tylko racjonalnymi, logicznymi argumentami (patrz pytania 1 i 2). Sklep nie ma obowiązku przyjmować Twojego zwrotu, ponieważ po wzięciu produktu do ręki "jesteś pewna, że będzie za duży".