niedziela, 3 września 2017

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?


Zakładanie kubeczka to cztery proste kroki:
 1. Składasz kubeczek, tak żeby był mniejszy.
 2. Wkładasz złożony kubeczek do pochwy.
 3. Puszczasz palce — kubeczek rozkłada się w pochwie.
 4. Wyjmujesz palce.

I gotowe! Możesz też to zobaczyć na filmikach poniżej:

Na początku zakładanie może jednak sprawiać trudności — dlatego poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania na ten temat. Przykładowo w przypadku bardziej miękkich kubeczków często zadawane pytanie to "Co zrobić, jeśli kubeczek się nie otworzył?", a w przypadku twardszych: "Co zrobić, jeśli zakładanie kubeczka sprawia dyskomfort lub ból?". Bez względu na to, jaki kubeczek wybrałaś, z czasem trudności znikną i zakładanie będzie bezproblemowe. 
Nie ma jednej najlepszej metody zakładania kubeczka — tak jak nie ma jednego modelu i rozmiaru kubeczka odpowiedniego dla wszystkich kobiet. Jeśli kubeczek nie sprawia dyskomfortu i nie przecieka, to znaczy, że jest dobrze założony.

Podstawowe kwestie:
1. Jak mogę sobie ułatwić pierwsze zakładanie kubeczka?
2. W jakiej pozycji zakładać kubeczek?
3. W jaki sposób złożyć kubeczek przed założeniem?
4. Jak wysoko powinien być założony kubeczek?
5. Czy kubeczek może być przekrzywiony po założeniu?

Szczelność:
6. Co trzeba zrobić, żeby kubeczek nie przeciekał?
7. Jak się upewnić, że kubeczek się otworzył?
8. Co zrobić, jeśli kubeczek się nie otworzył?
9. Co zrobić, jeśli kubeczek się nie uszczelnił?
10. Co zrobić, jeśli szyjka macicy znajduje się w nieprawidłowej pozycji?

Komfort:
11. Co zrobić, jeśli zakładanie kubeczka sprawia dyskomfort lub ból?
12. Czy to normalne, że kubeczek jest wyczuwalny po założeniu?
13. Co zrobić, jeśli odczuwam skurcze lub dyskomfort w podbrzuszu po założeniu kubeczka?
14. Co zrobić, jeśli kubeczek sprawia inny dyskomfort lub ból po założeniu?
15. Co zrobić, jeśli końcówka jest dla mnie zbyt długa?
16. Co zrobić, jeśli kubeczek wysuwa się po założeniu?
17. Co zrobić, jeśli kubeczek przemieszcza się zbyt wysoko po założeniu?


Podstawowe kwestie:
1. Jak mogę sobie ułatwić pierwsze zakładanie kubeczka? 
Kiedy zakładasz kubeczek po raz pierwszy, warto to robić:
 • kiedy nie jesteś zestresowana i nigdzie się nie spieszysz — mięśnie dna miednicy powinny być zrelaksowane.
 • po wcześniejszym skróceniu paznokci u rąk — początkowe próby mogą być dość niezgrabne i możesz wtedy niechcący zadrapać ściankę pochwy (lub szyjkę macicy, jeśli jest ona na tyle niska). Nie jest to groźne, ale może być nieprzyjemne i skrócenie paznokci pozwala tego uniknąć.
 • kucając — dla wielu kobiet ta pozycja okazuje się najlepsza, możesz więc zacząć właśnie od niej.
 • pod prysznicem — nie musisz się wtedy obawiać bałaganu.
 • trzymając kubeczek pod strumieniem ciepłej/gorącej wody lub wygotowując go tuż przed pierwszym założeniem — materiał stanie się wtedy trochę bardziej miękki i łatwiej będzie utrzymać złożony kubeczek w palcach.
 • po zapoznaniu się z różnymi sposobami składania — zobacz, jakiej wielkości i kształtu jest kubeczek przy każdym sposobie, i wybierz ten, z którym myślisz, że będziesz się czuć najbardziej komfortowo.
 • nie traktując informacji z ulotki producenta bardzo poważnie — niestety znajdują się w nich zwykle pewne nieścisłości i uproszczenia.
 • pamiętając, że kubeczka nie zakłada się tak wysoko jak tamponu oraz że trzeba go zakładać nie prosto w górę w kierunku głowy, tylko bardziej po skosie, w kierunku dołu kręgosłupa. Dlatego włóż kubeczek tylko na tyle, żeby nie wystawał — wystarczy, żeby najniższa część była na równi z wejściem do pochwy — i pozwól, żeby ewentualnie sam przemieścił się wyżej.
 • pamiętając, że niektórym kobietom nie udaje się go założyć za pierwszym razem i nie oznacza to, że nigdy się nie uda — zawsze możesz więc przerwać i wrócić do prób za jakiś czas, np. następnego dnia. Nie warto próbować na siłę (dłużej niż kilkanaście minut), bo kiedy jesteś spięta, zakładanie kubeczka jest trudniejsze. Jeśli zaczynasz czuć się obolała, także przerwij próby i spróbuj ponownie dopiero wtedy, kiedy poczujesz się lepiej.
 • nie manewrując nim zbytnio po pierwszym założeniu — pozwól mu się otworzyć, a potem zostaw go w spokoju (nie obracaj nim, nie ciągnij za końcówkę itp.). Jeśli jest niewygodny, poruszaj się trochę i powinien sam przemieścić się w wygodniejsze miejsce. Zacznij kombinować dopiero wtedy, kiedy zauważysz znaczne przeciekanie lub duży dyskomfort.

2. W jakiej pozycji zakładać kubeczek?
Możesz zakładać kubeczek w dowolnej komfortowej dla Ciebie pozycji (w razie problemów warto próbować różnych pozycji):
 • kucając;
 • opierając jedną nogę np. na brzegu wanny;
 • siedząc na toalecie — przechylenie się przy tym do przodu lub do tyłu może zrobić dużą różnicę;
 • stojąc (z nogami prostymi lub ugiętymi);
 • leżąc na plecach (np. z kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej lub z uniesioną miednicą).

Jeśli używałaś wcześniej tamponów, możesz spróbować pozycji, w której zwykle zakładasz tampon — dla części kobiet ta sama pozycja okazuje się najlepsza także przy zakładaniu kubeczka.
Nie przejmuj się, jeśli początkowo jesteś w stanie założyć kubeczek tylko w pozycji, która byłaby trudna do odtworzenia w miejscu publicznym. Z czasem nauczysz się zakładać kubeczek także w bardziej standardowych pozycjach.


3. W jaki sposób złożyć kubeczek przed założeniem?
Aplikacja kubeczka wygląda podobnie jak w przypadku tamponu bez aplikatora, z tą różnicą, że kubeczek składasz przed założeniem. Możesz to zrobić na wiele sposobów — przy nazwie każdego sposobu znajdziesz linki do krótkich filmików na YouTube:

Po kilka sposobów możesz też zobaczyć w tych dwóch filmikach: pierwszy i drugi.
Sposób składania ma wpływ na otwieranie i uszczelnianie się kubeczka, a także komfort zakładania, więc w razie problemów warto próbować różnych sposobów. Znaczenie ma nawet to, w jaki sposób kierujesz złożony kubeczek (czyli np. czy brzuszek litery C jest skierowany do góry/w dół/w lewo/w prawo).

4. Jak wysoko powinien być założony kubeczek?
Jeśli kubeczek nie przecieka i nie sprawia dyskomfortu, nie ma znaczenia, na jakiej wysokości dokładnie się znajduje. U części kobiet jest w pewnej odległości od szyjki macicy, ale u innych tuż pod szyjką, a nawet z szyjką częściowo znajdującą się w kubeczku. U kobiet z bardzo niską szyjką spód kubeczka może być nawet na równi z wejściem do pochwy. Kubeczek może też sam przemieszczać się po założeniu niżej lub wyżej — to także nie jest problem, jeśli tylko nie ma dyskomfortu ani przeciekania.
Jeśli jednak kubeczek sprawia Ci jakieś problemy, warto próbować zakładać go niżej lub wyżej niż do tej pory.
Przy pierwszych próbach warto zacząć od zakładania go nisko — jest wtedy mniejsze ryzyko, że znajdzie się w nieodpowiedniej pozycji w stosunku do szyjki.

5. Czy kubeczek może być przekrzywiony po założeniu?
Tak. Jeśli tylko nie przecieka i nie sprawia dyskomfortu, nie jest to żaden problem. Pochwa może być nachylona w lewo lub w prawo, a kubeczek dostosowuje się do jej naturalnego kształtu.
Co więcej, szyjka macicy także może być skierowana bardziej w lewo lub w prawo, więc jeśli należysz do kobiet, u których szyjka jest w kubeczku (a nie nad nim), może on być przekrzywiony — szyjka decyduje wtedy o tym nachyleniu.

Szczelność:
6. Co trzeba zrobić, żeby kubeczek nie przeciekał?
Muszą być spełnione 3 warunki:
 • Musi się w pełni otworzyć — więcej przeczytasz o tym w punktach 7 i 8.
 • Musi się uszczelnić, czyli przylgnąć szczelnie do ścianek pochwy — więcej przeczytasz o tym w punkcie 9.
 • Szyjka macicy musi się znajdować nad kubeczkiem lub w kubeczku — więcej przeczytasz o tym w punkcie 10.

Z tych trzech warunków najważniejsze jest to, żeby kubeczek się otworzył. Kiedy jest otwarty, zwykle jest też szczelny i szyjka jest w prawidłowej pozycji.

7. Jak się upewnić, że kubeczek się otworzył?
Kubeczek po założeniu musi się przede wszystkim otworzyć, czyli powrócić do swojego normalnego kształtu. Możesz poczuć lub nawet usłyszeć, że się otworzył (zwłaszcza jeśli Twój kubeczek należy do twardszych), ale jeśli chcesz się upewnić, że tak się stało, masz do wyboru następujące sposoby:
 • Obwiedź kubeczek dookoła palcem — jeśli czujesz, że jest okrągły i nie ma w nim wgnieceń, to znaczy, że się otworzył.
 • Pociągnij za końcówkę — jeśli czujesz opór, oznacza to, że kubeczek przylgnął szczelnie do ścianek pochwy (i tym samym musiał się otworzyć).
 • Obróć kubeczek — jeśli się otworzył, obracanie powinno być łatwiejsze (ten sposób jest najmniej polecany, bo u niektórych kobiet powoduje rozszczelnienie się kubeczka i późniejsze przeciekanie).

Kubeczek, jeśli tylko nie przecieka, nie musi być idealnie okrągły po otwarciu się — może być bardziej owalny (zwłaszcza jeśli Twój kubeczek należy do miększych). Może mieć nawet pewne wgniecenia, jeśli tylko górna krawędź jest uszczelniona i zapobiega przeciekaniu. Z czasem zaobserwujesz, jaki kształt oznacza u Ciebie, że kubeczek nie otworzył się tak jak powinien i będzie przeciekać.

8. Co zrobić, jeśli kubeczek się nie otworzył?
Jest bardzo wiele sposobów rozwiązywania tego problemu. Próbuj ich po kolei, aż znajdziesz najlepszy dla siebie. Każde połączenie dana kobieta + dany kubeczek jest inne, więc nie da się przewidzieć, który sposób zadziała w Twoim przypadku.
 • Pociągnij kubeczek w dół, dopóki się nie otworzy — a nastepnie popchnij go z powrotem do góry, jeśli jest tak nisko, że aż wystaje. Możesz też poruszać się trochę i powinien wtedy sam ulokować się z powrotem wyżej. Kubeczek może być trudny do otwarcia wysoko, jeśli jest założony tuż obok szyjki macicy.
 • Popchnij kubeczek w górę — znajdzie się on wtedy bliżej szyjki, gdzie powinien mieć więcej miejsca na otwarcie się. Ponadto u części kobiet kubeczek otwiera się łatwiej powyżej poziomu kości łonowej. Jeśli dalej się nie otworzył, pociągnij go z powrotem w dół (możesz to powtórzyć po kilka razy).
 • Obróć kubeczek parę razy — zwykle łatwiej go obracać, ściskając jego spód, a nie końcówkę.
 • Przyciśnij górną krawędź kubeczka tak, żeby wpuścić do niego lub powyżej niego trochę powietrza — to pozwoli mu się otworzyć. Szczególnie warto przycisnąć stronę przeciwną do tej wciąż złożonej, tak żeby wypchnąć złożoną część na zewnątrz. Spróbuj jednak przyciskać go w kilku różnych miejscach, jeśli przyciskanie w tym punkcie nie jest skuteczne.
 • Ściśnij spód kubeczka — przy niektórych sposobach złożenia (np. punch down) może to wypchnąć do góry złożoną część kubeczka.
 • Przyciśnij na kilka lub kilkanaście sekund ściankę pochwy, tak żeby wpuścić do kubeczka trochę powietrza i dać mu więcej miejsca do otwarcia się. Szczególnie może pomóc przyciśnięcie ścianki pochwy na wysokości górnej krawędzi kubeczka, w pobliżu miejsca, gdzie wyczuwasz wgniecenie w kubeczku. Często skuteczniejsze jest też przyciskanie tylnej ścianki pochwy (a nie przedniej, tej od strony pęcherza).
 • Pociągnij końcówkę do siebie, w stronę cewki moczowej (bez wyjmowania kubeczka), i przytrzymaj ją tak przez chwilę — dzięki temu cały kubeczek zmieni ułożenie i łatwiej napełni się powietrzem.
 • Obwiedź kubeczek dookoła palcem, żeby dać mu więcej miejsca do otwarcia się — staraj się przy tym naciskać bardziej na ścianki pochwy niż na kubeczek. W miarę możliwości rób to na wysokości górnej krawędzi kubeczka, a przynajmniej tak wysoko, jak tylko zdołasz. W niektórych przypadkach trzeba to zrobić kilkakrotnie, żeby kubeczek się otworzył.
 • Obwiedź kubeczek dookoła palcem, żeby sprawdzić, czy to nie szyjka macicy nie pozwala mu się otworzyć — jeśli wyczuwasz szyjkę obok kubeczka, wyjmij go i załóż ponownie, ale tym razem albo niżej, żeby szyjka znalazła się nad kubeczkiem, albo w takim kierunku, żeby szyjka mogła się znaleźć wewnątrz kubeczka.
 • Wykonaj kilka ćwiczeń Kegla.
 • Poruszaj się trochę — np. zrób parę przysiadów, podskakuj, kręć biodrami itp.
 • Zostaw go złożonego i zajmij się innymi sprawami (zakładając podpaskę lub wkładkę dla zabezpieczenia) — przykładowo jeśli to stres związany z zakładaniem kubeczka nie pozwala mu się otworzyć (bo mięśnie zaciskają się mocno wokół niego), to kubeczek powinien się sam otworzyć, kiedy już się zrelaksujesz. Jeśli kubeczek zawsze otwiera się dopiero po pewnym czasie, sprawdź, gdzie dokładnie się znajduje po otwarciu, i spróbuj następnym razem celowo założyć go dokładnie w takiej pozycji.

Jeśli żaden sposób nie pomógł, musisz go wyjąć i założyć ponownie. Tym razem wypróbuj jednak poniższe sposoby:
 • Potrzymaj go pod strumieniem zimnej wody przed założeniem — materiał stanie się wtedy trochę sztywniejszy i kubeczek łatwiej powróci do rozłożonego kształtu.
 • Składaj go na różne sposoby i kieruj go w różne strony przy zakładaniu. Szczególnie pomocne może być kierowanie złożonej części w stronę tylnej ścianki pochwy, która jest bardziej rozciągliwa — dzięki temu łatwiej można dać mu więcej miejsca do otwarcia się przez naciskanie ścianki pochwy.
 • Składaj go w taki sposób, żeby jeden z otworów znajdował się w środku złożenia — dzięki temu powietrze łatwiej wypełni kubeczek. Jeśli więc składasz kubeczek w punch down, przyciskaj górną krawędź w miejscu, gdzie znajduje się jeden z otworów. Możesz to zobaczyć na tym filmiku.
 • Nałóż na niego lubrykant (ten sposób może być pomocny szczególnie wtedy, jeśli masz raczej skąpe miesiączki) lub wręcz przeciwnie, osusz go zupełnie przed założeniem.
 • Pozwól mu się w pełni otworzyć, kiedy dolna część jest jeszcze na zewnątrz, i dopiero potem popchnij go dalej, aż w całości znajdzie się w pochwie. Popychaj go prosto do góry lub "wkręcaj" go obrotowymi ruchami. Jeśli trudno jest Ci go popchnąć dalej, następnym razem nałóż na niego lubrykant przed założeniem — dzięki temu łatwiej wślizgnie się do góry. 
 • Zakładaj go w kierunku dołu kręgosłupa, a nie prosto w górę w kierunku głowy. Idealnie byłoby jednak, gdybyś sprawdziła palpacyjnie dokładny kierunek pochwy i zakładała kubeczek właśnie w tym kierunku. Kierunek ten różni się u poszczególnych kobiet i zależy także od pozycji przyjętej w danym momencie.

Po wypróbowaniu każdego sposobu odczekaj chociaż pół godziny przed wyjęciem i ponownym założeniem kubeczka. Przeciekanie zaraz po założeniu może być bowiem spowodowane krwią, która znajduje się w najniższej części pochwy. Jeśli więc przeciekanie w końcu ustaje, kubeczek jest otwarty i szczelny. Jeśli nie ustaje, a nawet zwiększa się, kubeczek nie jest szczelny i musisz wypróbować kolejny sposób. Możesz pomóc sobie odróżnić te dwa rodzaje przeciekania, jeśli obwiedziesz palcem wokół kubeczka po założeniu, zbierając w ten sposób krew, która zdołała się przemieścić w dół podczas jego wyjmowania i ponownego zakładania.  

9. Co zrobić, jeśli kubeczek się nie uszczelnił?
Jeśli kubeczek jest otwarty, w większości przypadków jest też uszczelniony. Żeby się jednak o tym upewnić, wypróbuj poniższe metody:
 • Pociągnij za końcówkę — jeśli wyczuwasz opór, kubeczek najprawdopodobniej jest uszczelniony. W niektórych przypadkach opór może wynikać z faktu, że mięśnie dna miednicy mocno ściskają kubeczek, a nie z uszczelnienia — z czasem nauczysz się jednak odróżniać te dwie sytuacje.
 • Przyciśnij palcem górną krawędź, tak żeby oderwać ją od ścianki pochwy — jeśli usłyszysz odgłos odsysania, kubeczek był uszczelniony.
 • Ściśnij spód kubeczka — jeśli usłyszysz odgłos odsysania, kubeczek był uszczelniony.

W przypadku niektórych połączeń dana kobieta + dany kubeczek opór nie jest wyczuwalny i kubeczek rozszczelnia się bez żadnego dźwięku, ale i tak jest szczelny — z czasem zaobserwujesz, jak jest u Ciebie.
Jeśli kubeczek przecieka, mimo że jest otwarty i szyjka znajduje się w prawidłowej pozycji w stosunku do niego, to znaczy, że nie jest uszczelniony. Żeby temu zaradzić, wypróbuj poniższe sposoby:
 • Zakładaj go w stronę dołu kręgosłupa (czyli zgodnie z naturalnym nachyleniem pochwy), a nie prosto w górę w kierunku głowy. Najlepiej przed założeniem kubeczka sprawdź palcem, jak dokładnie wygląda to nachylenie u Ciebie, i dostosuj do tego kierunek zakładania kubeczka.
 • Składaj go na różne sposoby przed założeniem (pytanie 3).
 • Zakładaj kubeczek tak, żeby znajdował się na innej wysokości niż dotychczas — zarówno bliżej szyjki, jak i bliżej wejścia do pochwy. Szczególnie warto jednak spróbować zakładać go niżej — mięśnie są tam najsilniejsze i będą ściślej obejmować kubeczek.  
 • Zakładaj kubeczek zgodnie z nachyleniem pochwy, a nie zupełnie na prosto (jeśli kubeczek jest zawsze po założeniu wyraźnie przekrzywiony w którąś stronę — pochwa może być nachylona w lewo lub w prawo i nie ma wtedy sensu zakładanie kubeczka na prosto na siłę).
 • Pozwól mu się w pełni otworzyć, kiedy dolna część jest jeszcze na zewnątrz, i dopiero potem popchnij go dalej, aż w całości znajdzie się w pochwie.
 • Obróć nim po założeniu (zwykle łatwiej jest to robić, trzymając go za spód, a nie za łodyżkę).
 • Pociągnij za końcówkę po założeniu, aż w końcu poczujesz opór, a potem nie manewruj już kubeczkiem w żaden sposób. Jeśli zaczynasz czuć opór dopiero, kiedy cały kubeczek poza górną krawędzią jest na zewnątrz, to popchnij go potem delikatnie do góry (może to być łatwiejsze, jeśli będziesz nim przy tym obracać), aż cały znajdzie się z powrotem w środku.  
 • Popchnij go do góry, a dopiero potem pociągnij za końcówkę, aż poczujesz opór. 
 • Nie manewruj kubeczkiem w żaden sposób po założeniu — więc zadbaj o to, żeby się otworzył, a potem nie obracaj nim, nie obwódź go palcem, nie ciągnij za końcówkę itp. Zwłaszcza kręcenie nim i obwodzenie go palcem może powodować jego rozszczelnianie się.
 • Wykonaj po założeniu kilka ćwiczeń Kegla.
 • Skróć lub nawet zupełnie odetnij końcówkę — kubeczek powinien wtedy po założeniu zostawać w niższej i węższej części pochwy, dzięki czemu powinien lepiej się uszczelniać.
 • Wywróć go na drugą stronę — czasem dzięki temu kubeczek zachowuje się jak zupełnie inny model (może się m.in. mocniej zasysać).
 • Zakładaj go zarówno zupełnie suchego, jak i zmoczonego wodą czy z nałożonym lubrykantem.
 • Wzmocnij mięśnie dna miednicy regularnymi ćwiczeniami — efekty mogą być widoczne już po kilku tygodniach.

Po wypróbowaniu każdego sposobu odczekaj chociaż pół godziny przed wyjęciem i ponownym założeniem kubeczka. Przeciekanie zaraz po założeniu może być bowiem spowodowane krwią, która znajduje się w najniższej części pochwy. Jeśli więc przeciekanie w końcu ustaje, kubeczek jest szczelny. Jeśli nie ustaje, a nawet zwiększa się, kubeczek nie uszczelnił się i trzeba wypróbować kolejny sposób. Możesz pomóc sobie odróżnić te dwa rodzaje przeciekania, jeśli obwiedziesz palcem wokół kubeczka po założeniu, zbierając w ten sposób krew, która zdołała się przemieścić w dół podczas jego wyjmowania i ponownego zakładania.

10. Co zrobić, jeśli szyjka macicy znajduje się w nieprawidłowej pozycji?
Jeśli kubeczek jest otwarty i uszczelniony, ale i tak przecieka, oznacza to zwykle, że szyjka znajduje się w nieprawidłowej pozycji w stosunku do niego. Ponieważ to z jej ujścia wydostaje się krew, szyjka musi się znajdować albo nad nim, albo w nim. W przypadku części kobiet wystarczy zakładanie kubeczka nisko (a nie tak wysoko jak tamponu), żeby nie trzeba było martwić się o szyjkę.
Jeśli jednak kubeczek przecieka, spróbuj obwieść go palcem po założeniu. Jeśli wyczujesz szyjkę, znalazłaś przyczynę przeciekania. Są dwa możliwe scenariusze:
 • Szyjka znajduje się obok kubeczka — w efekcie kubeczek przecieka, jakby go tam wcale nie było. Jest to zupełnie normalne — to tak, jakby podłożyć szklankę pod kran bokiem; nic nie ma szans wtedy trafić do środka.
 • Szyjka opiera się o górną krawędź kubeczka — w efekcie kubeczek przecieka tylko trochę i po wyjęciu jest częściowo zapełniony. To też jest zupełnie normalne — ponownie posługując się analogią do szklanki, to tak, jakby podłożyć szklankę pod kran w taki sposób, że jej krawędź znajduje się na środku strumienia wody; tylko część wody trafia wtedy do szklanki. Ten scenariusz jest tym bardziej prawdopodobny, jeśli masz za sobą poród — ujście szyjki macicy jest wtedy większe.

Niezależnie od tego, który scenariusz występuje u Ciebie, musisz zadbać o to, żeby szyjka znalazła się w prawidłowej pozycji w stosunku do kubeczka i była kompletnie niewyczuwalna. Są na to różne sposoby:
 • Pociągnij go nieco w dół, a następnie popchnij z powrotem do góry, nakierowując go w stronę szyjki. 
 • Wyjmij go i załóż ponownie. Najlepiej pozwól mu się otworzyć, kiedy dolna część jest jeszcze na zewnątrz, i dopiero potem popchnij go dalej, kierując go w stronę szyjki.
 • Wyjmij go i załóż ponownie, ale przy tym celowo załóż go tak, żeby szyjka była w nim, a nie nad nim. Kubeczek może być bowiem początkowo pod szyjką, ale po pewnym czasie może sam przemieścić się wyżej i znaleźć się w nieprawidłowej pozycji w stosunku do niej. Możesz temu zapobiec, od razu zakładając go tak, żeby znajdował się wokół szyjki. Może to być łatwiejsze, jeśli będziesz "przeć" przy zakładaniu kubeczka — szyjka obniży się wtedy nieco i łatwiej będzie kontrolować jej dokładną pozycję w stosunku do kubeczka. Możesz też przesunąć szyjkę palcem, tak żeby łatwiej weszła do kubeczka — szyjka sama zmienia pozycję wiele razy w ciągu cyklu, więc takie delikatne przesuwanie nie szkodzi Twojemu zdrowiu. Na koniec możesz bardzo delikatnie ścisnąć kubeczek przy górnej krawędzi — jeśli szyjka jest w kubeczku, będziesz mogła ją wyczuć. 
 • Jeśli szyjka zamiast w dół (w stronę wejścia do pochwy) jest skierowana w bok (w stronę ścianki pochwy), możesz ją skierować w dół na dwa sposoby: poprzez parcie lub obwiedzenie jej palcem. Kiedy jest już skierowana bardziej w dół, możesz ją objąć kubeczkiem.

Jeśli natomiast Twoja szyjka jest na tyle wysoka, że nigdy nie jesteś w stanie jej dosięgnąć, wypróbuj różne kierunki zakładania kubeczka — np. jeśli po ustawieniu go prosto w górę przecieka, spróbuj kierować go bardziej w prawo lub lewo. Z czasem znajdziesz kierunek, przy którym kubeczek nie przecieka.  

Komfort:
11. Co zrobić, jeśli zakładanie kubeczka sprawia dyskomfort lub ból?
Rozwiązanie zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest ból czy dyskomfort.
Jeśli w okolicy wejścia do pochwy, wypróbuj następujące sposoby:
 • Potrzymaj kubeczek pod strumieniem ciepłej lub gorącej wody — stanie się wtedy nieco bardziej miękki.
 • Składaj go na różne sposoby — przykładowo sposób typu punch down sprawia, że górna część kubeczka jest mniej więcej tak szeroka jak tampon. Jeśli składasz go w literę C, spróbuj wkładać do pochwy najpierw tę gładszą stronę ("brzuszek" litery C).
 • Próbuj go zakładać w różnych pozycjach.
 • Rozchylać wargi sromowe mniejsze (jedną ręką, trzymając złożony kubeczek w drugiej), zanim zaczniesz zakładać kubeczek.
 • Użyj lubrykantu, tak żeby kubeczek łatwiej wślizgnął się do środka — nałóż go tylko na górną krawędź kubeczka i/lub okolice wejścia do pochwy (ewentualnie też na ścianki pochwy). Nałożenie go na cały kubeczek sprawi bowiem, że stanie się on śliski i trudny do utrzymania w palcach. Możesz też po prostu zmoczyć kubeczek wodą, choć lubrykant zwykle jest bardziej skuteczny.
 • Sprawdź, w którym dokładnie miejscu odsłonięte jest wejście do pochwy, i kieruj kubeczek właśnie tam — ponieważ jeśli nie masz za sobą porodu drogą naturalną, prawdopodobnie masz jeszcze błonę dziewiczą lub jej pozostałości, co zasłania część wejścia do pochwy. Możesz przytrzymać błonę palcem, żeby odsłonić więcej miejsca, albo nawet rozciągnąć ją stopniowo.
 • Przechylaj kubeczek stopniowo przy wkładaniu go do pochwy, zamiast wkładania od razu całej jego szerokości. Warto zaczynać wtedy od dołu (od strony odbytu), a nie od strony ujścia cewki moczowej — górna strona jest bowiem bardziej wrażliwa. 
 • Sprawdź, gdzie dokładnie znajduje się u Ciebie ujście cewki moczowej — to miejsce bywa bardzo wrażliwe. U każdej kobiety odległość między ujściem cewki a wejściem do pochwy jest inna, więc dzięki tej wiedzy możesz łatwiej zadbać, żeby nie podrażniać tego miejsca przy zakładaniu. Przykładowo kieruj złożoną część kubeczka w stronę tylnej ścianki pochwy — dzięki temu jeśli otworzy się gwałtownie, nie urazi ujścia cewki.
 • Zakładaj kubeczek, przesuwając go od góry w dół (od strony ujścia cewki moczowej w stronę wejścia do pochwy) i trzymając go pod kątem — ponieważ skóra krocza (skóra między wejściem do pochwy a odbytem) jest niejako skierowana do góry (może nawet częściowo zachodzić na wejście do pochwy). Może więc być łatwiej wsunąć kubeczek, przesuwając go w ten sposób, szczególnie jeśli jest złożony w punch down. Możesz też przytrzymać skórę krocza palcem, tak żeby wejście do pochwy było odsłonięte.
 • Spróbuj patrzeć w lusterko przy zakładaniu kubeczka — jeśli nie jesteś pewna, co dokładnie przeszkadza w jego zakładaniu.

Jeśli głębiej, wypróbuj następujące sposoby:
 • Upewnij się, że zakładasz go we właściwym kierunku — kubeczek trzeba zwykle kierować w stronę dolnej części kręgosłupa, a nie prosto w górę. Najlepiej skontroluj palcem kierunek pochwy, a potem przesuwaj kubeczek dokładnie w tym samym kierunku.
 • Przerwij próby na jakiś czas i zrelaksuj się — napięte mięśnie dna miednicy utrudniają zakładanie kubeczka. Jeśli nigdy nie byłaś aktywna seksualnie, możesz też potrzebować przyzwyczaić mięśnie do penetracji.
 • Sprawdź pozycję szyjki macicy — u części kobiet szyjka znajduje się bardzo nisko w czasie miesiączki, a może być ona bardzo wrażliwa. Jeśli okaże się, że szyjka jest bardzo nisko, pozwól kubeczkowi otworzyć się, kiedy tylko górna krawędź jest w pochwie, i potem dopiero popchnij go do góry tak, żeby obejmował szyjkę. Uważaj, żeby otwierający się kubeczek nie uderzał w szyjkę — w zależności od indywidualnej wrażliwości może to wywoływać trwające nawet dłuższy czas skurcze lub dyskomfort.
 • Próbuj składać go na różne sposoby — jeśli to moment otwierania się kubeczka jest dla Ciebie nieprzyjemny, spróbuj znaleźć sposób składania, przy którym kubeczek otwiera się wolniej.
 • Przytrzymaj palec obok miejsca, w którym złożony jest kubeczek — dzięki temu nawet jeśli kubeczek otworzy się gwałtownie, naciśnie głównie na palec, a nie na ściankę pochwy. Przykładowo jeśli składasz kubeczek w literę C i wkładasz kubeczek tak, że "brzuszek" litery C jest skierowany w stronę cewki moczowej, przytrzymaj palec z przeciwnej strony. W ten sposób możesz spowolnić otwieranie się kubeczka. 
 • Jak najdłużej trzymaj go złożonego i puszczaj dopiero, kiedy cały będzie już w środku — dolna część pochwy jest najwrażliwsza i najwęższa. Dlatego właśnie otwieranie się kubeczka w tej części może być nieprzyjemne i warto wtedy spróbować umieszczać go wyżej i dopiero potem pozwalać mu się otwierać.
 • Poczytaj o przyzwyczajaniu mięśni do penetracji (tutaj) — jeśli zawsze, nawet kiedy jesteś zrelaksowana, masz problemy ze zmieszczeniem kubeczka i palców równocześnie. Nie jest to problem tylko młodych osób.

12. Czy to normalne, że kubeczek jest wyczuwalny po założeniu?
Tak. Dla części kobiet kubeczek jest niewyczuwalny od początku używania, ale inne muszą się przyzwyczaić do jego obecności w pochwie — na początku czują wyraźnie łodyżkę lub nawet cały kubeczek, mają uczucie "wypełnienia" itp. W większości przypadków jest to jedynie kwestia przyzwyczajenia się i problem prędzej czy później znika sam (chociaż może to zająć nawet parę cykli, zanim kubeczek stanie się zupełnie niewyczuwalny — zwłaszcza w przypadku twardszych kubeczków). Dlatego jeśli dopiero zaczynasz używać kubeczka, daj sobie czas na przyzwyczajenie się do jego obecności.
Jeśli mimo upływu czasu kubeczek nadal jest wyczuwalny, możesz spróbować zakładać go nieco wyżej (w górnej części pochwy jest mniej zakończeń nerwowych).
W rzadkich przypadkach zdarza się, że dany kubeczek pozostaje wyczuwalny nawet po kilku cyklach, nie powodując jednak dyskomfortu — użytkowniczki porównują jego używanie do noszenia wygodnych ubrań (są wyczuwalne, ale nie przeszkadzają) lub do noszenia soczewek kontaktowych.

13. Co zrobić, jeśli odczuwam skurcze lub dyskomfort w podbrzuszu po założeniu kubeczka?
Jeśli odczuwasz skurcze lub dyskomfort wysoko, bliżej szyjki macicy niż wejścia do pochwy, przyczyną jest zwykle otarcie się kubeczka o szyjkę macicy, która może być bardzo wrażliwa. (Choć kubeczek mógł też zostać założony akurat w tym momencie, kiedy z innych powodów skurcze były silniejsze). Zakładając jednak, że przyczyną jest otarcie się o szyjkę, spróbuj kolejno kolejnych kroków:
 • Spróbuj delikatnie ściągnąć kubeczek nieco niżej — ale nie ciągnij go na siłę, bo zasysanie może zwiększyć dyskomfort. Jeśli więc nie przysysa się przy ciągnięciu, możesz ściągnąć go za końcówkę, ale jeśli jest mocno przyssany, rozszczelnij go i dopiero przesuń w dół.
 • W miarę możliwości odczekaj chociaż pół godziny — jednorazowe otarcie się o szyjkę może spowodować dyskomfort trwający dłużej, mimo że kubeczek znajduje się już z dala od niej; w takiej sytuacji dyskomfort mija sam. Jeśli dyskomfort jest niewielki, spróbuj nosić go dłużej niż pół godziny — niekiedy potrzeba trochę czasu, aż ciało przyzwyczai się do nowego gadżetu. Jeśli jednak dyskomfort jest duży lub wyraźnie nasila się z czasem, wyjmij kubeczek i spróbuj go założyć ponownie dopiero wtedy, kiedy poczujesz się lepiej.
 • Przed następnym założeniem sprawdź pozycję szyjki i załóż kubeczek tak, żeby jej nie podrażniać. Zwykle dobrze jest pozwolić mu się otworzyć, kiedy tylko górna część jest w pochwie, i dopiero potem przesunąć go dalej. Spróbuj też zakładać go tak nisko, jak tylko się da — czyli tylko na tyle, żeby cały znajdował się w pochwie. Jeśli problem pojawia się ponownie, tak jak poprzednim razem spróbuj nosić go chociaż pół godziny lub dłużej, w zależności od nasilenia dyskomfortu.
 • Teraz kiedy wiesz już, jak wysoka jest szyjka, zacznij stopniowo skracać końcówkę — może ona zahaczać o ścianki pochwy i popychać kubeczek wyżej, w kierunku szyjki. Jej nacisk na ścianki może także przyczyniać się do dyskomfortu. 
 • Jeśli problem nie znika, noś kubeczek codziennie tak długo, jak długo jesteś w stanie — najlepiej w domu, gdzie możesz go w dowolnej chwili wyjąć. U niektórych kobiet zajmuje to kilka cykli, aż ciało przyzwyczai się do kubeczka.
 • Spróbuj też rozszczelniać kubeczek po założeniu (wpuszczać do niego powietrze) — dzięki temu nie będzie tak mocno zassany.
 • Wypróbuj różne sposoby składania go (pytanie 3) — przy różnych sposobach kubeczek zasysa się słabiej lub mocniej. Jeśli nie masz problemów z wyjmowaniem kubeczka, spróbuj też używać go wywróconego na drugą stronę.
 • Jeśli mimo upływu kilku cykli problem nie znika, potrzebujesz innego kubeczka.

14. Co zrobić, jeśli kubeczek sprawia inny dyskomfort lub ból po założeniu?
Rozwiązanie zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest ból czy dyskomfort:
 • Jeśli jest to dyskomfort w okolicy wejścia do pochwy, to zapewne jest on powodowany przez końcówkę. Możesz ją przyciąć zgodnie ze wskazówkami z pytania poniżej. Jeśli końcówka jest już zupełnie odcięta i problem nie znika, spód kubeczka zapewne ociera się o wrażliwe okolice wejścia do pochwy. Spróbuj więc zakładać kubeczek wyżej. Jeśli zawsze sam przemieszcza się z powrotem w dół, wywróć go na drugą stronę, tak żeby tylko gładki materiał miał kontakt ze ściankami pochwy. 
 • Jeśli odczuwasz zwiększoną potrzebę oddania moczu, to zapewne kubeczek naciska na pęcherz lub opuszkę cewkową. W części przypadków jest to jedynie kwestia przyzwyczajenia i problem znika sam po pewnym czasie. Jeśli w Twoim przypadku dyskomfort nie ustępuje lub jest bardzo intensywny, spróbuj zakładać kubeczek niżej lub wyżej do tej pory, a także w różnych stopniach nachylenia. Spróbuj też wywrócić go na drugą stronę.
 • Jeśli oddawanie moczu jest utrudnione (strumień moczu jest słabszy), kubeczek zapewne naciska na cewkę moczową. Spróbuj zakładać go niżej lub wyżej niż do tej pory, a także w różnych stopniach nachylenia. Szczególnie zakładanie go wyżej powinno być pomocne, ponieważ powinien się wtedy znaleźć dalej od cewki moczowej. Spróbuj też wywrócić go na drugą stronę. Jeśli w kolejnych cyklach problem nie ustępuje, koniecznie wybierz inny kubeczek — nieopróżnianie pęcherza w pełni może przyczyniać się do infekcji układu moczowego.
 • Jeśli odczuwasz ogólny dyskomfort, a Twój kubeczek ma dużo wypukłości na spodzie i łodyżce, wywróć go na drugą stronę, tak żeby ścianki pochwy miały kontakt tylko z gładkim materiałem — pamiętaj tylko, że te wypukłości mają za zadanie ułatwić wyjmowanie kubeczka, więc nie wywracaj go na drugą stronę, jeśli masz trudności z dosięgnięciem go przy wyjmowaniu. W razie ogólnego dyskomfortu spróbuj myć kubeczek jedynie wodą, jeśli używałaś do tej pory kosmetyku myjącego — jego pozostałości na kubeczku mogą dawać takie właśnie objawy. Spróbuj też myć ręce przed wyjmowaniem kubeczka jedynie bezzapachowymi kosmetykami oraz pamiętaj o ich starannym spłukiwaniu.

15. Co zrobić, jeśli końcówka jest dla mnie zbyt długa?
Końcówka powinna być niewyczuwalna. Nie powinna też wystawać z pochwy, bo może wtedy zaczepiać się o bieliznę i rozszczelniać kubeczek. Jeśli wystaje lub powoduje dyskomfort, który nie znika nawet po dłuższej chwili od założenia kubeczka, przytnij ją. Odcięcie końcówki jest łatwe, ale jej ponowne przytwierdzenie jest oczywiście niemożliwe, dlatego weź pod uwagę poniższe wskazówki:
 • W miarę możliwości spróbuj używać kubeczka przez chociaż jedną miesiączkę bez skracania końcówki — chyba że końcówka wystaje z pochwy albo znasz dokładną wysokość szyjki w czasie różnych dni miesiączki i jesteś pewna, że będziesz w stanie wyjąć kubeczek bez użycia końcówki. Pamiętaj też o kierowaniu kubeczka przy zakładaniu w stronę dołu kręgosłupa, a nie prosto w górę, w kierunku głowy.
 • Jeśli Twój kubeczek ma płaską końcówkę (Fleurcup, Mamicup lub NaturalMamma), spróbuj zakładać go tak, żeby końcówka była skierowana w tym samym kierunku co wargi sromowe (więc wzdłuż, a nie wszerz). Możesz też nadać jej trójkątny lub zaokrąglony kształt: V lub U zamiast |_|  — dzięki temu powinna być wygodniejsza. 
 • Zanim zaczniesz przycinać końcówkę, możesz spróbować wyjąć kubeczek bez jej używania (np. odwracając go przed założeniem na lewą stronę) — żeby upewnić się, że nawet jeśli odetniesz ją całą, to i tak będziesz w stanie wyjąć kubeczek bez większych trudności. Upewnij się też, że nawet po poprawnym założeniu końcówka Ci przeszkadza: odczekaj chociaż pół godziny, żeby sprawdzić, czy kubeczek nie przemieści się sam dużo wyżej.
 • Jeśli koncówka wystaje z pochwy, przytnij ją na tyle, żeby była co najwyżej na równi z wejściem do pochwy. Jeśli jednak dalej będziesz potrzebowała skrócenia, przycinaj ją stopniowo. Nawet parę milimetrów zmiany w długości może zrobić dużą różnicę.
 • Po każdym przycięciu kontroluj, czy jest już wystarczająco krótka — załóż kubeczek z powrotem i daj sobie trochę czasu na sprawdzenie, czy to już odpowiednia długość dla Ciebie. U części kobiet kubeczek przemieszcza się bowiem z czasem wyżej w stosunku do miejsca, w którym znajduje się zaraz po założeniu. Odczekaj chociaż pół godziny i jeśli końcówka dalej przeszkadza, przytnij ją bardziej.
 • Nie uszkodź spodu kubeczka, tak żeby nie zaczął przeciekać.
 • Przycinaj ją ostrymi nożyczkami. Możesz też użyć obcinacza do paznokci, żeby uzyskać bardziej zaokrąglony, wygodniejszy w noszeniu kształt. Pamiętaj, żeby albo zdezynfekować narzędzie przed przycięciem końcówki, albo zdezynfekować następnie kubeczek (przed jego ponownym założeniem).

Na forach internetowych możesz się spotkać z radami, żeby odciąć od razu całą końcówkę — nie rób tego. Pochwa każdej kobiety ma inną długość (nie mówiąc już o tym, że kubeczki mają różne długości) i w związku z tym nie dla każdej kobiety końcówka jest absolutnie zbędna. Końcówka może służyć zresztą nie tylko do wyjmowania kubeczka, ale też np. do sprawdzania, czy przylega szczelnie do ścianek pochwy, i zmieniania ułożenia kubeczka bez wyjmowania go.

16. Co zrobić, jeśli kubeczek wysuwa się po założeniu?
Przyczyny wysuwania się mogą być różne:
 • zbyt długi kubeczek w stosunku do wysokości szyjki macicy, 
 • zbyt wąski i/lub zbyt miękki kubeczek w stosunku do kondycji mięśni dna miednicy, 
 • wszystkie powyższe kwestie naraz.

Spód kubeczka może być nawet na równi z wejściem do pochwy i nie oznacza to, że wypadnie. Jeśli więc zakładasz go wysoko, ale po chwili zsuwa się sam w dół, nie jest to problem sam w sobie — chyba że spód wystaje z pochwy lub odczuwasz dyskomfort. Jeśli jednak chcesz, żeby kubeczek nie znajdował się tak nisko po założeniu, wypróbuj następujące sposoby:
 • Zakładaj go tak wysoko, jak tylko się da, lub popychaj go do góry po założeniu. Jeśli i tak przemieszcza się w dół lub nie daje się popchnąć do góry, zapoznaj się z poradami poniżej.
 • Upewnij się, czy jest poprawnie założony — powinien być otwarty i uszczelniony oraz obejmować szyjkę macicy lub znajdować się pod nią. 
 • Upewnij się, że zakładasz go zgodnie z naturalnym kierunkiem pochwy — najlepiej jest skontrolować go palpacyjnie i zakładać potem kubeczek w takim właśnie kierunku. 
 • Zakładaj kubeczek w różnych pozycjach — przykładowo w pozycji kucającej może być łatwiej założyć kubeczek głębiej niż w pozycji siedzącej. Jest to związane m.in. z wysokością szyjki macicy, która jest różna w różnych pozycjach.
 • Składaj go na różne sposoby przed założeniem — wpływa to na wysokość, na której się ostatecznie zatrzymuje.
 • Sprawdź pozycję szyjki macicy i załóż go tak, żeby ją obejmował.
 • Popychaj go do góry na tyle, żeby znajdował się powyżej poziomu kości łonowej.
 • Użyj lubrykantu — kubeczek powinien wtedy łatwiej wślizgnąć się wyżej. 
 • Wykonaj po założeniu kilka ćwiczeń Kegla lub wykonuj je, popychając kubeczek do góry podczas zakładania — może to pomóc "wciągnąć" kubeczek wyżej.
 • Wywróć go na drugą stronę. Zrób to dopiero po całkowitym odcięciu końcówki — jeśli to szyjka macicy schodząca w głąb kubeczka spycha go niżej, nieodcięta końcówka może podrażnić szyjkę. Możesz też przyciąć ostrożnie trochę ze spodu kubeczka, jeśli jest na tyle gruby, że jesteś pewna, że go nie przedziurawisz. Niewielka zmiana w długości może zrobić dużą różnicę.
 • Wzmocnij mięśnie dna miednicy — sprawi to, że kubeczek będzie się przemieszczał nieco wyżej po założeniu. Różnica może być odczuwalna już po kilku tygodniach.

Jeśli żaden z tych sposobów nie działa, potrzebujesz innego kubeczka.

17. Co zrobić, jeśli kubeczek przemieszcza się zbyt wysoko po założeniu?
U części kobiet kubeczek przemieszcza się tuż pod szyjkę i jest to zupełnie normalne. Jeśli jednak masz problemy z dosięganiem kubeczka przy wyjmowaniu i wolałabyś, żeby po założeniu nie przemieszczał się tak wysoko,  wypróbuj następujące sposoby :
 • Zakładaj go tak nisko, jak tylko się da. Jeśli masz wtedy problemy z otwieraniem go, załóż go wyżej, ale gdy już się otworzy, pociągnij go w dół, aż poczujesz silny opór lub kubeczek prawie zacznie wystawać.
 • Pozwalaj mu się otwierać, kiedy tylko górna krawędź jest w pochwie, i popychaj go do góry tylko na tyle, żeby cały znajdował się w środku.
 • Składaj go przed założeniem na różne sposoby — przy niektórych kubeczek może uszczelniać się niżej.
 • Całkowicie odetnij końcówkę lub (bezpieczniejsza opcja) najpierw wywróć kubeczek na drugą stronę i spróbuj używać go w ten sposób. U niektórych kobiet to właśnie zahaczająca o ścianki pochwy końcówka sprawia bowiem, że kubeczek zawsze przemieszcza się bardzo wysoko. Jeśli ten sposób zadziała, wywróć kubeczek z powrotem i odetnij końcówkę (w miarę możliwości nie używaj kubeczka wywróconego na drugą stronę, bo może to skrócić żywotność materiału). Pamiętaj tylko, że może się jednak okazać, że nawet bez końcówki kubeczek wędruje wysoko — dlatego próbuj go używać w ten sposób tylko w dni, kiedy będziesz go mogła spokojnie wyjąć w domu.
 • Wyćwicz mięśnie dna miednicy, tak żeby przy wyjmowaniu móc łatwiej przemieszczać go w dół za pomocą "parcia".
 • Celowo zakładaj kubeczek tak, żeby obejmował szyjkę — nie przemieści się on wyżej, niż pozwala na to szyjka.

Jeśli żaden z tych sposobów nie poprawia sytuacji wystarczająco, potrzebujesz innego kubeczka.