niedziela, 3 września 2017

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?


Wyjmowanie kubeczka to trzy proste kroki:
 1. Ściśnij go tak, żeby do środka dostało się powietrze i żeby stał się trochę mniejszy.
 2. Kiedy już prawie cały będzie na zewnątrz, wyjmij najpierw jedną połowę najszerszej części, a potem drugą.
 3. Opróżnij go i umyj.

I gotowe! Możesz też to zobaczyć na tych filmikach na YouTube:

Na początku wyjmowanie może jednak sprawiać trudności — dlatego poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania na ten temat.
Nie ma jednej najlepszej metody wyjmowania kubeczka — tak jak nie ma jednego modelu i rozmiaru kubeczka odpowiedniego dla wszystkich kobiet. Liczy się, co jest dla Ciebie najbardziej komfortowe. Jeśli nie jesteś zadowolona z jednego sposobu, spróbuj kolejnego. Z czasem znajdziesz pozycję, w której wyjmowanie kubeczka jest dla Ciebie najwygodniejsze, swój ulubiony sposób manewrowania kubeczkiem przy wyjmowaniu itd.


1. Co powinnam wiedzieć przed pierwszym wyjęciem kubeczka?
2. Jak rozszczelnić kubeczek?
3. Jak złożyć kubeczek, żeby był mniejszy przy wyjmowaniu?
4. Co zrobić, żeby rozszczelniony i złożony już kubeczek nie sprawiał dyskomfortu lub bólu przy wyjmowaniu?

Inne często zadawane pytania: 
5. Czy może się zdarzyć, że nie będę mogła wyjąć kubeczka?
6. W jakiej pozycji wyjmować kubeczek?
7. Co zrobić, jeśli nie mogę dosięgnąć kubeczka?
8. Co zrobić, jeśli nie mogę zmieścić palców, żeby wyjąć kubeczek?
9. Co zrobić, jeśli kubeczek wyślizguje się z palców?
10. Czy zawartość może się rozlać przy wyjmowaniu?
11. Co zrobić, jeśli kubeczek wpadnie do toalety przy wyjmowaniu?

1. Co powinnam wiedzieć przed pierwszym wyjęciem kubeczka?
Żeby wyjmowanie kubeczka nie sprawiało dyskomfortu:
 • Kiedy wyjmujesz kubeczek po raz pierwszy, warto to robić pod prysznicem i kiedy nigdzie się nie spieszysz, bo nie musisz się wtedy obawiać bałaganu i możesz się zrelaksować. Kiedy się stresujesz, napięte mięśnie dna miednicy mogą znacznie utrudnić wyjęcie kubeczka.
 • Najpierw rozszczelnij go (pytanie 2), potem złóż go, żeby był mniejszy (pytanie 3), a na koniec zadbaj o komfort w okolicy wejścia do pochwy (pytanie 4).
 • Nie próbuj go wyjąć na siłę (dłużej niż kilkanaście minut), bo kiedy jesteś spięta, wyjmowanie kubeczka jest trudniejsze. Jeśli kubeczek już przecieka, załóż podpaskę; jeśli jeszcze nie, to po prostu wróć do tego za jakiś czas.  


2. Jak rozszczelnić kubeczek?
Kubeczek tak dobrze trzyma się w pochwie m.in. dlatego, że przylega szczelnie do jej ścianek. Jeśli będziesz próbowała go wyjąć, ciągnąc za końcówkę, może przyssać się do ścianek pochwy i możesz odczuwać duży dyskomfort. Co więcej, możesz w ten sposób urwać końcówkę. Dlatego powinnaś go rozszczelnić, wpuszczając do niego lub powyżej niego powietrze. Wypróbuj następujące sposoby:
 • Ściśnij spód kubeczka (jeśli kubeczek ma wzmocniony spód, musisz go ścisnąć nieco wyżej). W niektórych przypadkach trzeba przytrzymać tak ściśnięty kubeczek przez kilka lub nawet kilkanaście sekund, zanim się rozszczelni.
 • Ściśnij spód kubeczka, a następnie (trzymając go ściśniętego) przekręć lub przechyl go.  
 • Przyciśnij kubeczek palcem do ścianki pochwy (może się przy tym nieco owinąć wokół palca, albo możesz sama owinąć go wokół palca, używając do tego wolnej ręki). Jeśli nie udaje Ci się to z użyciem palca wskazującego, użyj najdłuższego, środkowego palca — kilka mm różnicy potrafi mieć duże znaczenie. 
 • Przyciśnij ściankę pochwy przy górnej krawędzi kubeczka, tak żeby oderwać krawędź od ścianki pochwy, i zahacz o krawędź palcem. Możesz dodatkowo przycisnąć krawędź w dół, tak jak przy składaniu kubeczka na sposób o nazwie punch down, albo przycisnąć cały kubeczek palcem do ścianki pochwy (może się przy tym nieco owinąć wokół palca), albo przycisnąć samą krawędź palcem do ścianki pochwy. Jeśli będziesz przytrzymywać palec przez cały czas wyjmowania, kubeczek nie otworzy się i nie uszczelni na nowo. 
 • Przechylaj kubeczek z jednej strony na drugą, ściskając jego spód lub końcówkę — zwykle po 3-4 przechyleniach kubeczek powinien się rozszczelnić.
 • Poczekać, aż zacznie przeciekać — jeśli dopiero zaczynasz go używać i inne sposoby sprawiają Ci trudność. Przeciekanie zwykle oznacza, że kubeczek już i tak sam się rozszczelnił. Po zapełnieniu może też sam przemieścić się niżej, dzięki czemu będzie łatwiej go rozszczelnić w tradycyjny sposób.

Jeśli odciągasz górną krawędź kubeczka od ścianki pochwy, rozszczelniasz go praktycznie od razu, ale jeśli odciągasz jedynie jego bok od ścianki pochwy (tak żeby powietrze mogło się przedostać przez otwory przy górnej krawędzi), może to zająć nawet kilkanaście sekund.
Kiedy poczujesz, że kubeczek nie przylega już szczelnie do ścianek pochwy (możesz też usłyszeć charakterystyczny dźwięk "odsysania się"), możesz go wyjąć. Kubeczek może pozostać rozszczelniony, ale może też uszczelnić się ponownie (zwłaszcza kiedy przemieścisz go bliżej wejścia do pochwy, gdzie mięśnie są silniejsze). Jeśli masz pewność, że kubeczek jest rozszczelniony, i nie czujesz, żeby uszczelniał się na nowo, możesz go wyciągać za końcówkę. Jeśli jednak kubeczek uszczelnia się na nowo i czujesz opór przy ciągnięciu za końcówkę, musisz go trzymać ściśniętego lub rozszczelniać parę razy w trakcie wyjmowania.

3. Jak złożyć kubeczek, żeby był mniejszy przy wyjmowaniu?
Wypróbuj następujące sposoby:
 • Złóż go w kształt litery C — wysuń dolną, wąską część kubeczka, tak żebyś widziała ją, i złóż ją, używając obydwu rąk — razem z dolną częścią powinna się zginać górna, szersza część. Spróbuj składać go tak, żeby "brzuszek" litery C był skierowany w stronę tylnej ścianki pochwy — przednia strona jest bardziej wrażliwa (ze względu na cewkę moczową i opuszkę cewkową). Spróbuj też wysuwać najpierw właśnie tę gładszą stronę ("brzuszek" litery C). Nieco inny sposób składania w literę C (z użyciem trzech palców jednej ręki) możesz zobaczyć na tych dwóch filmikach: pierwszy i drugi
 • Złóż go w kształt punch down — wsuń palec obok kubeczka tak, żeby dotrzeć do górnej krawędzi, i przyciśnij ją w dół do spodu kubeczka. Może to być łatwiejsze, jeśli przytrzymasz kubeczek w miejscu kciukiem. 
 • Złóż go w kształ cyfry 7 — jest to podobne do składania go w literę C. Wysuń dolną, wąską część kubeczka i używając obydwu rąk, przyciśnij jedną połowę do drugiej, ale kierując ją nieco w dół. Dzięki temu możesz wysunąć z pochwy najpierw jedną połowę (w momencie kiedy przyciskasz ją do drugiej), a dopiero potem potem drugą.
 • Przyciśnij palcem górną krawędź kubeczka tak, żeby zmieniła się z okrągłej w owalną (lub nawet przypominała kształtem symbol nieskończoności), i wyciągaj kubeczek drugą ręką. Przy tym sposobie istnieje mniejsze ryzyko rozlania zawartości, niż kiedy składasz kubeczek w literę C, cyfrę 7 lub punch down


Takie składanie kubeczka rozszczelnia go też i zapewnia, że nie uszczelni się na nowo.    

4. Co zrobić, żeby rozszczelniony i złożony już kubeczek nie sprawiał dyskomfortu lub bólu przy wyjmowaniu?
Jest kilka rzeczy, które można zrobić — w zależności od tego, na czym dokładnie polega problem w Twoim przypadku:
 • Uważaj na okolice ujścia cewki moczowej — to miejsce bywa bardzo wrażliwe, więc dobrze jest dbać, żeby żadna część kubeczka nie ocierała się o nie. Najważniejsze, co możesz zrobić, żeby chronić ujście cewki, to: nie wyciągaj całej górnej krawędzi naraz. Najpierw wyjmij jedną połowę tej najszerszej części kubeczka, a dopiero potem drugą (najlepiej najpierw dolną, a potem górną). U każdej kobiety odległość ujścia cewki od wejścia do pochwy jest inna, więc jeśli masz wątpliwości, sprawdź, gdzie dokładnie się ono znajduje. 
 • Uważaj na okolice kości łonowej i opuszki cewkowej — tak samo jak należy go zakładać, kierując go w stronę dołu kręgosłupa, a nie prosto w górę, tak też przy wyjmowaniu trzeba go kierować bardziej poziomo, a nie prosto w dół.
 • Uważaj na okolice warg sromowych mniejszych — możesz rozchylać je jedną ręką (trzymając kubeczek drugą), żeby otwierający się po wyjęciu kubeczek nie uderzał w nie zbyt gwałtownie. Trzymaj go też mocno złożonego, dopóki cały nie będzie na zewnątrz.
 • Uważaj na okolice błony dziewiczej lub jej pozostałości — możesz np. przycisnąć błonę palcem, żeby odsłonić więcej wejścia do pochwy i ułatwić wyjmowanie kubeczka. Z czasem, kiedy błona dziewicza się rozciągnie, dyskomfort powinien zniknąć. Możesz też jednak rozciągnąć ją sama. Pamiętaj, że nawet jeśli już współżyłaś, możesz mieć jeszcze błonę dziewiczą — ta kwestia nie dotyczy tylko osób nieaktywnych seksualnie. 


Oprócz tego warto:
 • przechylać kubeczek przy wyjmowaniu na przemian w jedną i drugą stronę lub przekręcać go.
 • użyć lubrykantu — możesz nałożyć go na okolice wejścia do pochwy albo nawet na ścianki pochwy, tak wysoko, jak tylko zdołasz — dzięki temu łatwiej przemieścisz najszerszą część kubeczka w dół.  


Inne często zadawane pytania: 
5. Czy może się zdarzyć, że nie będę mogła wyjąć kubeczka?
Nie. Kubeczek nie ma się gdzie zgubić. Ponadto przeciętna pochwa ma tylko ok. 8-10 cm długości (te o długości ok. 10-16 cm są już zaliczane do dłuższych). Sprawdź, jaką dlugość ma Twój kubeczek, i zmierz swoje palce, a sama zobaczysz, że nie ma powodu do obaw. Niektóre pozycje (głównie kucająca) sprawiają też, że pochwa staje się jeszcze krótsza.
Możesz też sprawdzić pozycję szyjki przed założeniem kubeczka i upewnić się, że zakładasz go tak, żeby szyjka znajdowała się w nim lub nad nim — może się on wtedy przemieścić do góry tylko na tyle, na ile pozwala mu na to szyjka. Jeśli dopiero wybierasz kubeczek, możesz nawet dobrać jego długość do wysokości szyjki — tak żebyś na pewno zawsze mogła go dosięgnąć bez problemów.
Jedyne, co może sprawić, że nie zdołasz wyjąć kubeczka, to stres — wtedy mięśnie dna miednicy zaciskają się mocno wokół niego. Dlatego tak ważne jest, żeby początkowo wyjmować go, kiedy jesteś zrelaksowana.

6. W jakiej pozycji wyjmować kubeczek? 
Podobnie jak przy zakładaniu, polecana jest (zwłaszcza na początku) pozycja kucająca, w której szyjka macicy, i dzięki temu także kubeczek, znajduje się zwykle najniżej — będzie Ci więc łatwiej go dosięgnąć. Możesz jednak wyjmować kubeczek w innej komfortowej dla Ciebie pozycji:
 • siedząc na toalecie — przechylenie się przy tym do przodu lub do tyłu może zrobić dużą różnicę;
 • opierając jedną nogę np. na brzegu wanny;
 • stojąc.


7. Co zrobić, jeśli nie mogę dosięgnąć kubeczka?
Jeśli nie możesz dosięgnąć spodu kubeczka, żeby go rozszczelnić, wypróbuj następujące sposoby:
 • Wyjmuj kubeczek w różnych pozycjach — podobnie jak przy zakładaniu, polecana jest pozycja kucająca, w której pochwa ulega skróceniu. Może się jednak okazać, że w Twoim przypadku skuteczniejsza jest np. pozycja siedząca, z mocnym pochyleniem do przodu lub do tyłu.
 • Napnij mięśnie dna miednicy (przyj) — kubeczek znajdzie się wtedy niżej. Zwykle bardziej pomaga seria "pchnięć" niż jedno długie parcie. Jeśli możesz dosięgnąć końcówki, przytrzymuj ją przez cały czas, żeby kubeczek nie przemieszczał się z powrotem w górę między pchnięciami. Jeśli nie możesz jej dosięgnąć, trzymaj dwa palce jak najgłębiej, tak żeby chwycić ją, kiedy tylko przemieścisz kubeczek wystarczająco nisko. Jeśli palec wskazujący i kciuk są do tego za krótkie, użyj wskazującego i środkowego.
 • Spróbuj go dosięgnąć tuż po oddaniu moczu — ponieważ używane są wtedy właśnie mięśnie dna miednicy, które przemieszczają przy okazji kubeczek niżej. 
 • Pociągnij za końcówkę, w dół lub na boki, tak żeby ściągnąć kubeczek nieco w dół — ale tylko dopóki nie zdołasz chwycić spodu.
 • Poczekaj, aż się zapełni — u części kobiet zapełniony kubeczek sam przesuwa się nieco niżej. 
 • Odczekaj chociaż pół godziny — kubeczek może być trudniejszy do dosięgnięcia np. rano po przebudzeniu lub po aktywności seksualnej. Może wtedy wystarczyć odczekanie chwilę, aż przemieści się z powrotem niżej. Jest to związane ze zmieniającą się wysokością szyjki macicy.

Jeśli dalej nie możesz dosięgnąć spodu kubeczka, przerwij na chwilę próby. Poczekaj kilkanaście - kilkadziesiąt minut i spróbuj ponownie. Postaraj się też zrelaksować, bo napięte mięśnie dna miednicy utrudniają wyjmowanie kubeczka.
Kiedy już dosięgniesz kubeczek, możesz go rozszczelnić i wyjąć. Zakładając go następnym razem, zastosuj te rady — dzięki temu być może nie przemieści się tak wysoko.

W razie dużych problemów warto rozważyć poproszenie o pomoc partnera — druga osoba trzyma rękę pod zupełnie innym kątem i w związku z tym może łatwiej dosięgnąć kubeczka. Długość palców też odgrywa tu dużą rolę.

8. Co zrobić, jeśli nie mogę zmieścić palców, żeby wyjąć kubeczek?
Jeśli nie możesz dosięgnąć spodu kciukiem i palcem wskazującym albo są one razem zbyt szerokie i powoduje to dyskomfort, wypróbuj następujące sposoby:
 • Użyj palca wskazującego i środkowego — włóż je tak wysoko, jak tylko zdołasz, a następnie rozłóż je w kształt litery V i ściśnij kubeczek. Możesz też zgiąć te palce i ścisnąć kubeczek za pomocą ich dolnych kostek.
 • Użyj palców wskazujących lub środkowych obydwu rąk.
 • Użyj palca wskazującego tylko jednej ręki — wsuń go między ściankę pochwy a górną krawędź kubeczka, a następnie przyciśnij jak przy składaniu kubeczka w punch down i spróbuj ściągnąć w ten sposób kubeczek w dół.
 • Nałóż na palce lubrykant — chwycenie kubeczka może być wtedy trochę trudniejsze, ale jeśli kubeczek nie jest wysoko i problemem jest tylko zmieszczenie palców, może to być pomocne. Możesz też po prostu zmoczyć je wodą.


9. Co zrobić, jeśli kubeczek wyślizguje się z palców?
Jeśli palce ześlizgują się z kubeczka, wypróbuj następujące sposoby:
 • Osuszaj je co jakiś czas chusteczką lub papierem toaletowym. Możesz trzymać je w drugiej ręce, żeby móc wygodniej osuszać palce, których używasz do wyjmowania kubeczka — zwłaszcza jeśli potrzebujesz zrobić to kilkakrotnie w trakcie wyjmowania. 
 • Przytrzymuj końcówkę przez chusteczkę lub kawałek papieru toaletowego.
 • Zrezygnuj z lubrykantu — jeśli używasz go przy wyjmowaniu. Jeśli często musisz opróżniać kubeczek, rozważ też rezygnację z lubrykantu używanego przy zakładaniu, lub chociaż nakładanie mniejszej jego ilości.
 • Przytrzymuj końcówkę jedną ręką, a drugą rozszczelniaj kubeczek — dzięki temu nie ucieknie z powrotem do góry.


10. Czy zawartość może się rozlać przy wyjmowaniu?
Wbrew pozorom nie tak łatwo rozlać zawartość, bo kubeczki są bardzo pojemne, a krew miesiączkowa dość gęsta. Może Ci się to jednak zdarzać, dopóki nie nabierzesz wprawy w używaniu kubeczka — właśnie dlatego warto początkowo wyjmować go pod prysznicem. Zwykle zawartość rozlewa się też tylko wewnątrz pochwy i nie brudzi palców.
Niestety im bardziej składasz kubeczek przy wyjmowaniu, tym większe ryzyko rozlania zawartości. Na początku warto mimo wszystko składać go tak bardzo, jak to jest tylko potrzebne — kiedy przyzwyczaisz się już do używania kubeczka, możesz zacząć składać go coraz mniej, aż w końcu znajdziesz kompromisowe rozwiązanie.
Jeśli wyjmujesz kubeczek, siedząc na toalecie, i wysuwasz najpierw dolną połowę najszerszej części kubeczka (tę od strony odbytu), zawartość powinna się wylać do muszli klozetowej bez robienia bałaganu. Pozostaje potem jedynie wysunięcie górnej połowy, co nie powinno już sprawiać żadnego dyskomfortu.

11. Co zrobić, jeśli kubeczek wpadnie do toalety przy wyjmowaniu?
Jeśli rzeczywiście Ci się to zdarzy, musisz go koniecznie zdezynfekować przed ponownym założeniem. Jeśli dopiero zaczynasz używać kubeczka, warto go zakładać i wyjmować pod prysznicem lub w wannie m.in. dlatego, że nie musisz się wtedy obawiać upuszczenia kubeczka do toalety.