niedziela, 3 września 2017

Jak myć i dezynfekować kubeczek menstruacyjny?

 1. Jak myć kubeczek?
2. Jak umyć kubeczek w toalecie bez umywalki?
3. Jak czyścić otwory przy górnej krawędzi? 
4. Jak dezynfekować kubeczek? 
5. Jak zapobiegać przebarwieniom i usuwać je?
6. Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu? 
7. Jak umyć nowy kubeczek przed pierwszym użyciem?
8. Jak myć kubeczek, będąc w podróży? 
9. Jak przechowywać kubeczek?
10. Jak myć i dezynfekować kubeczek, żeby zapewnić jego długą żywotność?
11. Czy temperatura wody ma znaczenie przy myciu kubeczka w trakcie miesiączki?
12. Czy mogę zdezynfekować kubeczek w zmywarce?
13. Ważniejsza jest dezynfekcja tuż przed miesiączką czy zaraz po?


1. Jak myć kubeczek?
W trakcie miesiączki (po każdym opróżnieniu kubeczka) masz do wyboru następujące sposoby:
 • Opłucz go pod bieżącą wodą — to wystarczy, żeby można było bez obaw natychmiast użyć go ponownie. Kubeczki są robione z gładkich materiałów, które nie są przyjazne dla namnażania się bakterii i sprawiają, że wystarczy pocieranie kubeczka i opłukanie go wodą, żeby usunąć z niego krew miesiączkową. Ponadto podobnie jak w przypadku mycia rąk, pocieranie powierzchni oraz czas jego trwania mają największe znaczenie dla usuwania drobnoustrojów. Najpierw opłukuj kubeczek zimną wodą, żeby zapobiegać powstawaniu przebarwień. Nie musisz wycierać go do sucha po opłukaniu.  
 • Wytrzyj go do czysta chusteczką higieniczną, ręcznikiem papierowym lub papierem toaletowym (jeśli w toalecie nie ma umywalki) — możesz je zwilżyć wodą tuż przed wejściem do kabiny, albo nawet jeszcze w domu (i schować je do zamykanego plastikowego woreczka). Sprawdź, czy ich fragmenty nie pozostały na kubeczku, zanim założysz go ponownie. Nie używaj w tym celu nawilżanych chusteczek jednorazowych — są one przeznaczone jedynie dla zewnętrznych narządów płciowych. Postaraj się też umyć kubeczek z użyciem wody przy następnej możliwej okazji. 
 • Umyj go mydłem i wodą — z użyciem środka o składzie bezpiecznym zarówno dla Ciebie, jak i dla kubeczka. Jeśli nie masz dostępu do mydła o odpowiednim składzie, lepiej po prostu opłukać kubeczek wodą. Pamiętaj też, że wybór środka o bezpiecznym składzie nie zwalnia Cię z obowiązku dokładnego opłukania kubeczka — pozostałości jakiegokolwiek mydła czy płynu do higieny intymnej zaburzają naturalną mikroflorę bakteryjną pochwy i tym samym mogą przyczyniać się do infekcji. Z tego samego powodu dokładnie opłucz ręce po umyciu, zanim zaczniesz wyjmować kubeczek.

Pamiętaj o myciu rąk przed wyjmowaniem kubeczka.
Krew miesiączkowa jest na tyle gęsta, że kiedy opadnie na dno muszli klozetowej, może być trudna do spłukania. Może tak być zwłaszcza w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną różnej postaci, która zagęszcza śluz szyjkowy, produkowany także w trakcie miesiączki. Żeby rozwiązać ten problem, możesz:
 • Wrzucać do toalety parę listków papieru toaletowego przed opróżnieniem kubeczka.
 • Spłukiwać wodę natychmiast po opróżnieniu kubeczka.


2. Jak umyć kubeczek w toalecie bez umywalki?
Być może nigdy nie będziesz musiała opróżniać kubeczka poza domem, w toalecie publicznej bez umywalki, ponieważ:
 • Kubeczek ma dużo większą pojemność od tamponów czy podpasek — zapewnia średnio 2-3 razy więcej godzin.
 • Kobiety używające kubeczka często odkrywają, że krwi miesiączkowej wcale nie jest tak dużo, jak im się wydawało — myślały, że mają dość obfite miesiączki, ale nie muszą opróżniać kubeczka częściej niż dwa razy na dobę.
 • Nie musisz czekać z opróżnieniem, aż kubeczek będzie zapełniony — opróżnianie prawie pustego kubeczka nie sprawia dyskomfortu, ponieważ bardzo różni się on od tamponu. Możesz więc zawsze opróżniać go, kiedy masz możliwość skorzystania z bardziej komfortowej toalety, i dzięki temu uniknąć konieczności opróżnienia go później, kiedy będziesz mieć do dyspozycji tylko toaletę bez umywalki.

Jeśli jednak będziesz opróżniać kubeczek w toalecie bez umywalki, masz do wyboru następujące sposoby:
 • Wytrzyj go chusteczką higieniczną, ręcznikiem papierowym lub papierem toaletowym — powinno to być łatwiejsze, jeśli wcześniej zwilżysz je wodą. Zrolowany róg przyciśnij do otworów, żeby w miarę możliwości wyczyścić też je.
 • Wytrzyj go gazikiem do dezynfekcji nasączonym 70-procentowym alkoholem izopropylowym — alkohol wyparuje, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. Powinien wyschnąć w kilkanaście sekund — możesz przyspieszyć ten proces, potrząsając kubeczkiem.
 • Opłucz go wodą z butelki (dobrze sprawdzają się butelki ze specjalnymi "sportowymi" zakrętkami, które pozwalają uzyskać nieco silniejszy strumień wody; możesz też użyć Hygienny Solo).
 • Włóż go do jednorazowego kubka lub plastikowego pojemnika napełnionego wcześniej wodą — jeśli w danej sytuacji możesz dyskretnie zabrać je do toalety. Jeśli będzie odpowiednio duży, powinnaś bez problemu móc zmieścić też palce, tak żeby umyć kubeczek. Samo kilkakrotne zanurzenie kubeczka powinno jednak też dać dobre efekty. Możesz też w ten sposób opłukać palce po ponownym założeniu kubeczka.
 • Rozważ skorzystanie z toalety dla osób niepełnosprawnych — umywalka znajduje się tam zwykle w tej samej kabinie.

Przed wyjęciem kubeczka możesz przetrzeć ręce gazikiem do dezynfekcji lub użyć żelu antybakteryjnego do rąk o bezpiecznym składzie (na bazie alkoholu, bez substancji antybakteryjnych takich jak triclosan) — pamiętaj tylko, żeby pozwolić im wyschnąć. Jest to istotne, ponieważ to właśnie w trakcie wysychania zachodzi proces dezynfekcji. Ponadto wprowadzanie pozostałości alkoholu do pochwy może przyczynić się do infekcji.
Po opróżnieniu i ponownym założeniu kubeczka możesz przetrzeć ręce i zewnętrzne narządy płciowe nawilżaną chusteczką. Pamiętaj tylko, żeby nie używać jej do wycierania samego kubeczka, bo większość z nich ze względu na skład nadaje się tylko do użytku zewnętrznego — nawet jeśli są to chusteczki do higieny intymnej.

Jeśli masz obfite miesiączki, przy wyborze kubeczka koniecznie weź pod uwagę jego pojemność — w ten sposób zwiększasz szanse, że nigdy nie będziesz musiała go opróżniać w toalecie publicznej. Jeśli jednak wygląda na to, że nawet z bardzo pojemnym kubeczkiem jest to nieuniknione, to możesz też chcieć wybrać jeden z kubeczków, które będą łatwiejsze do wytarcia do czysta, tj. takich:
 • Które nie mają zbędnych wytłoczeń.
 • Których końcówka nie jest pusta w środku.
 • Które mają duże otwory.

Dwa pierwsze wymagania spełniają Fleurcup, MeLuna, NaturalMamma i Si-bell. Wszystkie trzy wymagania spełniają wszystkie z nich oprócz MeLuny.
Zakładanie kubeczka, który nie jest idealnie czysty, nie jest groźne dla zdrowia, ale może być dla Ciebie niekomfortowe — w zależności od Twojego podejścia do tej kwestii.

Pomijając omówioną już kwestię higieny, może Cię też niepokoić sam fakt manewrowania kubeczkiem w toalecie publicznej — ryzyko rozlania zawartości czy upuszczenia kubeczka do toalety. Właśnie dlatego na początku warto jest zakładać i wyjmować kubeczek w zaciszu własnego domu — tak żebyś mogła spokojnie nauczyć się go używać. Kiedy już będziesz mieć za sobą pierwsze próby, zobaczysz, że niepotrzebnie się obawiałaś. Możesz też udawać, że nie masz dostępu do umywalki, i w ten sposób w domu przećwiczyć opróżnianie go tak, jakbyś była w toalecie publicznej.


3. Jak czyścić otwory przy górnej krawędzi? 
Istotne jest także czyszczenie otworów znajdujących się przy górnej krawędzi kubeczka — ze względów higienicznych oraz praktycznych (jeśli otwory są zatkane, kubeczek może nie przylegać szczelnie do ścianek pochwy). Można to robić na różne sposoby:
 • Nalej wody do kubeczka, przykryj go ściśle dłonią i ściśnij kubeczek — woda powinna wytrysnąć przez otwory i wyczyścić je. Jeśli używasz mydła do mycia kubeczka, zrób to najpierw z użyciem wody z mydłem, a potem samej wody.
 • Wygnij kubeczek w okolicy otworu (tak żeby otwór się trochę rozszerzył) i włóż kubeczek pod strumień wody. Zrób tak po kolei ze wszystkimi otworami.
 • Wygnij kubeczek w okolicy otworu (tak żeby otwór się trochę rozszerzył) i przyciśnij w tym miejscu zrolowany róg papieru toaletowego czy chusteczki, tak żeby materiał mógł wszystko wchłonąć.  Zrób tak po kolei ze wszystkimi otworami. 
 • Użyj szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych lub wykałaczki — jeśli jest ona mniejsza niż otwory w Twoim kubeczku. Jeśli czujesz opór, spróbuj szczoteczki o mniejszej średnicy lub czyść otwory w inny sposób. Unikaj rozciągania materiału kubeczka, bo może To spowodować szybsze powstawanie pęknięć w tej okolicy.
 • W ostateczności możesz też użyć agrafki, igły lub innego tego typu przedmiotu, jeśli jesteś pewna, że nie uszkodzisz materiału kubeczka.


4. Jak dezynfekować kubeczek? 
Po każdej miesiączce zaleca się dezynfekować kubeczek (można też to robić zarówno przed miesiączką, jak i po). Można to robić na wiele sposobów — zawsze tak samo lub za pomocą różnych metod na zmianę. Przed dezynfekcją idealnie, jeśli umyjesz go bezpiecznym środkiem myjącym — jeśli jednak nie masz odpowiedniego pod ręką, bezpieczniej będzie, jeśli tylko go zdezynfekujesz.

Masz do wyboru następujące sposoby dezynfekcji:
 • Wygotuj go (przez ok. 5 minut). Zanim użyjesz danego naczynia do dezynfekcji kubeczka, umyj je dokładnie łagodnym środkiem, ponieważ mogą się na nim znajdować resztki silnych detergentów, np. pochodzących z tabletki do zmywarek, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu oraz trwałości materiału kubeczka. Możesz też używać naczynia przeznaczonego specjalnie do tego celu. Włóż kubeczek do już gotującej się wody i pamiętaj, że przez cały czas wygotowywania w naczyniu powinno być na tyle wody, żeby cały kubeczek był zanurzony i mógł swobodnie pływać. Dbaj, żeby kubeczek nie osiadał na dnie naczynia. To wszystko pozwala zapobiegać deformacji kubeczka w kontakcie z gorącym dnem.
  Możesz dodać do gotującej się wody trochę sody oczyszczonej, soli lub octu. Ocet pomoże zapobiec osadom z twardej wody — pamiętaj jednak, żeby nie było go więcej niż 10% (dla MeLuny 3%).
 • Zdezynfekuj go w kuchence mikrofalowej, wkładając kubeczek do plastikowego pojemnika nadającego się do użytku w mikrofalówce (pamiętaj, że kubeczek musi być w całości zanurzony w wodzie), do sterylizatora mikrofalowego lub do specjalnej torebki do dezynfekcji w kuchence mikrofalowej, np. marki BabyOno, Dr Brown's lub Medela. W przypadku marki Yuuki pudełko do przechowywania kubeczka jest zarazem bezpiecznym pojemnikiem do dezynfekcji w kuchence mikrofalowej.
 • Zdezynfekuj go w wyparzaczu/sterylizatorze do butelek i akcesoriów dla dzieci.
 • Użyj tabletki lub płynu do dezynfekcji dziecięcych butelek, np. firmy Milton.
 • Użyj proszku Gaia Magic Touch.
 • Przetrzyj go 70-procentowym alkoholem izopropylowym, a następnie pozwól mu dokładnie wyschnąć (to właśnie w trakcie wysychania zachodzi proces dezynfekcji).

Możesz też zamoczyć kubeczek w roztworze wody z octem spirytusowym lub jabłkowym — ale tylko jeśli jest to Twoja jedyna opcja, ponieważ ten sposób jest mniej skuteczny. Użyj maksymalnie 10% octu (dla MeLuny 3%), zostaw kubeczek w roztworze tylko na kilka minut i opłucz go dokładnie po wyjęciu.  

5. Jak zapobiegać przebarwieniom i usuwać je?
Kubeczek, zwłaszcza przezroczysty, może nabrać delikatnego zabarwienia. Zmiana koloru jest tylko kwestią wizualną i nie ma wpływu na właściwości ani higieniczność kubeczka. Żeby zapobiec powstaniu przebarwień, po opróżnieniu kubeczka opłukuj go początkowo w zimnej wodzie. Kiedy na kubeczku nie ma już ani śladu krwi, możesz go dodatkowo opłukać w ciepłej wodzie.

Żeby zaradzić już istniejącym przebarwieniom:
 • Użyj metody dezynfekcji, która jest zarazem skuteczna w usuwaniu przebarwień — czyli produktu Miltona, Gaia Magic Touch, 70-procentowego alkoholu izopropylowego lub octu  (10% octu dla silikonowych kubeczków, 3% dla MeLuny). 
 • Użyj sody oczyszczonej — zmieszaj sodę z taką ilością wody, żeby powstała pasta. Gotową pastę nałóż na kubeczek i zmyj po kilku godzinach. Możesz też rozpuścić łyżkę sody w szklance wody (ok. 250 ml) i zostawić kubeczek w tym roztworze na kilka godzin lub nawet na całą noc. Jeśli rezultat nie jest zadowalający, spróbuj jeszcze raz, tym razem dodając do roztworu także soli.
 • Noś kubeczek przez parę dni po zakończeniu miesiączki lub przed kolejną  — bakterie będące częścią naturalnej mikroflory produkują nadtlenek wodoru (składnik wody utlenionej), który może wybielić kubeczek. Z tego samego powodu mogło Ci się zdarzyć przypadkowe wybielenie fragmentu kroku w ciemnej bieliźnie. Dokładny skład mikroflory różni się u poszczególnych kobiet, dlatego nie u każdej osoby ten sposób zadziała — jeśli jednak przytrafiło Ci się wybielenie w przypadku bielizny, można też liczyć na wybielenie kubeczka.
 • Wystaw kubeczek na słońce na dzień lub dwa (tylko silikonowy kubeczek — MeLuna nie powinna być wystawiana na długie działanie promieni słonecznych).

Jeśli spróbowałaś już wszystkich powyższych sposobów i rezultat dalej nie jest zadowalający:
 • Spróbuj użyć rozcieńczonej wody utlenionej (3-procentowej). Zacznij od 1/5 wody utlenionej i 4/5 wody i zostaw kubeczek w roztworze na całą noc. Jeśli to nie pomoże, zwiększ ilość wody utlenionej do 1/4, a następnie do 1/3 i 1/2. Pamiętaj, żeby traktować wodę utlenioną jako środek ostatniego ratunku, bo może ona uszkodzić silikonowy kubeczek i jej używanie nie jest zwykle zalecane.
 • Wygotuj kubeczek — tylko jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomógł. Możesz wtedy dodać do wody sodę i/lub ocet (10% octu dla silikonowych kubeczków, 3% dla MeLuny). Wysoka temperatura utrwala przebarwienia, więc w miarę możliwości powinnaś unikać wygotowywania go, kiedy przebarwienia są jeszcze widoczne.

Żeby zapobiec powróceniu przebarwień, powinnaś rozważyć zmianę środka myjącego na inny (lub po prostu rezygnację z niego na rzecz samej wody) — przykładowo mydła typu Aleppo mają tendencję do zabarwiania silikonu.

6. Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu?
Może się zdarzyć, że kubeczek nabierze nieprzyjemnego zapachu — na zapach kubeczka ma wpływ m.in. zapach krwi miesiączkowej, a na jej zapach ma z kolei wpływ m.in dieta, poziom hormonów oraz częstotliwość opróżniania kubeczka. Żeby pozbyć się zapachu, jakiego nabrał kubeczek:
 • Użyj metody dezynfekcji, która jest zarazem skuteczna w usuwaniu nieprzyjemnego zapachu — czyli produktu Miltona, 70-procentowego alkoholu izopropylowego lub octu  (10% octu dla silikonowych kubeczków, 3% dla MeLuny) .  
 • Użyj sody oczyszczonej — zmieszaj sodę z taką ilością wody, żeby powstała pasta. Gotową pastę nałóż na kubeczek i zmyj po kilku godzinach. Możesz też rozpuścić łyżkę sody w szklance wody (ok. 250 ml) i zostawić kubeczek w tym roztworze na kilka godzin lub nawet na całą noc. Jeśli rezultat nie jest zadowalający, spróbuj jeszcze raz, tym razem dodając do roztworu także soli. 
 • Użyj proszku Gaia Magic Touch. 
 • Zamiast jak zwykle po zdezynfekowaniu schować go do woreczka/pudełka, pozwól mu się wywietrzyć przez kilka - kilkanaście dni. 
 • Wylej parę kropel olejku z drzewa herbacianego na wacik i włóż go do pudełka/woreczka, w którym trzymasz kubeczek. Kubeczek może wtedy nabrać z kolei intensywnego zapachu olejku, więc użyj tej metody tylko wtedy, jeśli po wypróbowaniu wszystkich innych zapach dalej nie zniknął. Materiał kubeczka może ulec uszkodzeniu w kontakcie z olejkiem, więc musisz zadbać, żeby nie miały ze sobą bezpośredniego kontaktu.

Jeśli spróbowałaś już wszystkich powyższych sposobów i rezultat dalej nie jest zadowalający, w ostateczności możesz też spróbować użyć rozcieńczonej wody utlenionej (3-procentowej). Zacznij od 1/5 wody utlenionej i 4/5 wody i zostaw kubeczek w roztworze na całą noc. Jeśli to nie pomoże, zwiększ ilość wody utlenionej do 1/4, a następnie do 1/3 i 1/2. Pamiętaj, żeby traktować wodę utlenioną jako środek ostatniego ratunku, bo może ona uszkodzić silikonowy kubeczek i jej używanie nie jest zwykle zalecane. 
Żeby zapobiec powróceniu nieprzyjemnego zapachu, powinnaś też rozważyć zmianę środka myjącego na inny (lub po prostu rezygnację z niego na rzecz samej wody) — niektóre z nich pachną przyjemnie jedynie w opakowaniu, a po użyciu pozostawiają na kubeczku nieprzyjemny zapach..

7. Jak umyć nowy kubeczek przed pierwszym użyciem?
Przed pierwszym założeniem nowo kupionego kubeczka koniecznie powinnaś go zdezynfekować.

8. Jak myć kubeczek, będąc w podróży? 
Do opłukiwania kubeczka w trakcie miesiączki powinnaś używać wody zdatnej do picia. Jeśli nie masz do takiej dostępu, możesz go wytrzeć chusteczką do dezynfekcji lub jedynie wytrzeć go do sucha zwykłą chusteczką.
Do dezynfekcji po zakończeniu miesiączki najwygodniejsza może się okazać także chusteczka do dezynfekcji — możesz zabrać ze sobą kilka indywidualnie zapakowanych sztuk, które nie zajmą wiele miejsca w bagażu. Dobrym rozwiązaniem może być również tabletka Milton — jedna sztuka starczy na 4 dezynfekcje.

9. Jak przechowywać kubeczek?
Kiedy zdezynfekujesz kubeczek po zakończeniu miesiączki, pozwól mu wyschnąć na czystej chusteczce higienicznej (lub ręczniku papierowym itp.), a potem przechowuj go w woreczku lub pudełku dostarczonym przez producenta, zapewniającym dostęp powietrza. Nie przechowuj go w opakowaniach niepozwalających na dostęp powietrza (w woreczkach plastikowych, zrobionych z nieoddychającego materiału itp), ponieważ wilgoć nie będzie wtedy mogła wyparować, co spowoduje rozwój szkodliwych drobnoustrojów.
Uwaga: dotyczy to też kubeczków dostarczanych bez woreczka, takich jak Fleurcup i Yuuki Economic.
Bez dostępu powietrza możesz przechowywać tylko nowy, nieużywany kubeczek, który nie został jeszcze wygotowany lub narażony na kontakt z wilgocią w inny sposób.

10. Jak myć i dezynfekować kubeczek, żeby zapewnić jego długą żywotność?
Żeby kubeczek rzeczywiście mógł Ci służyć tyle lat, ile deklaruje producent, postępuj zgodnie z następującymi zasadami:
 • Przestrzegaj zaleceń co do mycia i dezynfekowania. Jeśli używasz produktów do mycia, zwracaj uwagę na skład. Jeśli wygotowujesz kubeczek, pilnuj, żeby wody było na tyle, żeby nie leżał na dnie rozgrzanego naczynia, i nie przekraczaj zalecanego czasu wygotowywania. Jeśli dezynfekujesz go w inny sposób, przestrzegaj zalecanych stężeń roztworów.
 • Nie stosuj metod dezynfekcji niewymienionych na liście powyżej.
 • Nie używaj ostrych przedmiotów do czyszczenia otworów przy górnej krawędzi. 
 • Z silikonowymi kubeczkami używaj tylko lubrykantów na bazie wody.
 • Jeśli jesteś w 100% zadowolona z wybranego przez siebie modelu, możesz też rozważyć rezygnację z wygotowywania go (jeśli taką właśnie metodę dezynfekcji stosujesz). Mimo że kubeczek może być wygotowywany wiele razy, to jednak z czasem wysoka temperatura osłabia materiał i może to przyczynić się do jego szybszego zużycia się. 


11. Czy temperatura wody ma znaczenie przy myciu kubeczka w trakcie miesiączki?
W większości przypadków nie. Przede wszystkim trzeba odróżnić mechaniczne usuwanie drobnoustrojów od ich zabijania. Temperatura wody nie ma więc znaczenia, ponieważ:
 • Woda pomaga usuwać drobnoustroje, ale największe znaczenie ma sam jej strumień, który mechanicznie usuwa drobnoustroje z powierzchni kubeczka (podobnie jak pocieranie kubeczka palcami). Woda zabija drobnoustroje tylko, kiedy osiąga bardzo wysoką temperaturę — tak wysoką, że jej kontakt ze skórą spowodowałby oparzenia. Dodatkowo w przypadku wielu drobnoustrojów konieczny jest nawet kilkuminutowy kontakt z wodą/parą o wysokiej temperaturze, żeby zostały one zabite.
 • Drobnoustroje znajdujące się na kubeczku już i tak znajdują się w Twoim organizmie. Zagrożenie dla zdrowia stanowią w tym przypadku głównie cudze drobnoustroje — dbasz o niewprowadzanie ich do pochwy poprzez mycie rąk przed wyjęciem kubeczka, a nie przez mycie samego kubeczka.


Dlatego właśnie możesz spokojnie opłukiwać kubeczek zimną wodą — nie zmniejszy to jego higieniczności, a nie zwiększy ryzyka powstania przebarwień.
Jedynie osoby, które używają do mycia kubeczka kosmetyków myjących, powinny dbać, żeby opłukiwać go pod koniec ciepłą czy nawet gorącą wodą — pomaga ona lepiej rozpuścić i spłukać kosmetyk z powierzchni kubeczka, tak żeby nie wprowadzać jego pozostałości do pochwy. Pamiętaj jedynie, że ciepła woda utrwala przebarwienia — najlepiej jest więc dokładnie opłukać kubeczek zimną wodą, i dopiero potem ewentualnie użyć kosmetyku i ciepłej wody.

12. Czy mogę zdezynfekować kubeczek w zmywarce?
Niektóre źródła polecają dezynfekcję butelek dla dzieci i akcesoriów erotycznych w zmywarce. Dezynfekcja kubeczka w ten sposób jest jednak odradzana, ponieważ:
 • Detergent może nie zostać wystarczająco dobrze spłukany, co narazi błony śluzowe pochwy na kontakt ze szkodliwymi dla nich substancjami — pozostałości detergentu mogą być niewidoczne gołym okiem. Detergent może też zawierać substancje szkodliwe dla materiału kubeczka. Obydwie te kwestie dotyczą nawet łagodniejszych detergentów.
 • Kubeczek, zwłaszcza ze względu na jego niewielki rozmiar, może zostać narażony na kontakt z mocno rozgrzanymi częściami zmywarki — jego materiał może wtedy ulec uszkodzeniu. 
 • W zależności od posiadanej zmywarki i wybranego programu woda może nie osiągać wystarczająco wysokiej temperatury, żeby kubeczek rzeczywiście został zdezynfekowany.

Podsumowując, żeby zdezynfekować kubeczek w zmywarce, należałoby umyć go w specjalnie nastawionym programie — bez detergentu i z bardzo wysoką temperaturą. Wydaje się więc, że byłaby to przesadnie kosztowna dezynfekcja i zbędne marnowanie wody i elektryczności. Jest dostępnych wiele innych, tanich i bezpiecznych, metod dezynfekcji.
Jeśli jednak bardzo zależy Ci na stosowaniu tej właśnie metody:
 • Sprawdź, czy Twoja zmywarka ma program zmywania o nazwie typu "Dezynfekcja".
 • Ulokuj kubeczek w taki sposób, żeby nie spadł na dół i nie został uszkodzony.
 • Po wyjęciu umyj go dodatkowo bezpiecznym kosmetykiem i dokładnie opłucz. Nawet jeśli nie użyłaś żadnego detergentu w tym programie, zawsze istnieje kwestia pozostałości detergentu z poprzedniego programu. 


13. Ważniejsza jest dezynfekcja tuż przed miesiączką czy zaraz po?
Zaraz po miesiączce. Kiedy odłożysz potem zdezynfekowany i suchy kubeczek do czystego i suchego woreczka, drobnoustroje będą miały bardzo złe warunki do rozwoju. Możesz bez obaw użyć kubeczka kilka tygodni później bez ponownego dezynfekowania go.
Co innego, jeśli kubeczek będzie np. miał w międzyczasie kontakt z brudną powierzchnią — wtedy ponowna dezynfekcja jest wskazana.
Jeśli nie będziesz miała możliwości zdezynfekować kubeczka tuż po jego ostatnim wyjęciu i minęło już kilka dni lub nawet tygodni, najlepiej umyj go mydłem lub żelem, a dopiero potem zdezynfekuj. Jeśli często Ci się to zdarza, warto zakupić gaziki do dezynfekcji nasączone alkoholem izopropylowym — wystarczy przetrzeć nimi kubeczek, żeby został on zdezynfekowany; alkohol wyparowuje w kilka sekund.