niedziela, 3 września 2017

Inne często zadawane pytania — przed kupnem kubeczka


1. Czy kubeczek jest wyczuwalny?
2. Skąd mam wiedzieć, kiedy opróżnić kubeczek?
3. Kubeczek wydaje się bardzo duży — czy na pewno się zmieści?
4. Czy kubeczek może rozciągnąć pochwę?
5. Czy zakładanie i wyjmowanie kubeczka jest bolesne?
6. Czy kubeczek może wypaść?
7. Czy kubeczek może się przesunąć?
8. Czy można zakładać kubeczek na noc?
9. Czy można pływać z kubeczkiem?
10. Czy krew z kubeczka może się cofnąć z powrotem do macicy? Co się dzieje w trakcie leżenia lub kiedy jest się w pozycji do góry nogami?
11. Czy kubeczek jest dla mnie, jeśli mam bardzo obfite miesiączki?
12. Czy kubeczek jest dla mnie, jeśli mam bardzo lekkie miesiączki?
13. Czy kubeczek jest dla mnie, jeśli nie lubię używać tamponów?
14. Czy kubeczek jest dla mnie, jeśli boję się przeciekania?
15. Skoro kubeczek jest taki fantastyczny, czego nigdy wcześniej o nim nie słyszałam?
16. Ile lat mogę używać jednego kubeczka?
17. Czy mogę wypróbować kubeczek jeszcze przed miesiączką?
18. Czy testowanie kubeczka na wakacjach to dobry pomysł?
19. Czy trzeba używać wkładki higienicznej razem z kubeczkiem?
20. Czy trudno się przyzwyczaić do widoku krwi miesiączkowej w kubeczku?
21. W jakim wieku można zacząć używać kubeczka?
22. Jak używać kubeczka, jeśli mam bardzo długie paznokcie?
24. Czy możliwe jest współżycie, kiedy założony jest kubeczek?
25. Czy możliwa jest masturbacja, kiedy założony jest kubeczek?1. Czy kubeczek jest wyczuwalny?
Dla większości kobiet nie, nawet jeśli tampony były dla nich wyczuwalne. Jeśli czujesz, że kubeczek jest w środku, nawet po dłuższym czasie od założenia, oznacza to zwykle, że jest nieodpowiednio założony. Jeśli dopiero zaczęłaś używać kubeczka, możesz też potrzebować trochę czasu (nawet kilka cykli), żeby w pełni przyzwyczaić się do jego obecności i żeby stał się zupełnie niewyczuwalny — jest to związane m.in. ze stopniem miękkości kubeczka.

2. Skąd mam wiedzieć, kiedy opróżnić kubeczek?
Podobnie jak w przypadku innych środków higienicznych, zależy to od intensywności krwawienia, dlatego potrzeba trochę czasu, żeby się tego nauczyć. W pierwszym cyklu:
 • Kiedy jesteś poza domem, staraj się opróżniać go co tyle godzin, co ile musiałabyś zmieniać tampon/podpaskę — w kolejnych cyklach możesz stopniowo opróżniać go coraz rzadziej.
 • Kiedy jesteś w domu, spróbuj opróżniać go dopiero wtedy, kiedy zaczyna przeciekać — w ten sposób najłatwiej dowiesz się, ile godzin Ci zapewnia w danym dniu.
 • Zawsze zakładaj dodatkowo wkładkę higieniczną lub podpaskę — dopóki nie upewnisz się, że kubeczek nie przecieka w żadnym dniu miesiączki.

Jedyną regułą jest to, że ze względów higienicznych powinnaś go opróżnić, jeśli minęło już ok. 12 godzin od ostatniego opróżnienia — nawet jeśli nie jest w pełni zapełniony.
Z czasem możesz też zaobserwować, jakie objawy oznaczają u Ciebie, że kubeczek będzie wkrótce przeciekać. Niektóre kobiety czują, kiedy pełny kubeczek się rozszczelnia, i wiedzą wtedy, że jeśli go za chwilę nie opróżnią, zacznie przeciekać.


3. Kubeczek wydaje się bardzo duży — czy na pewno się zmieści?
Bez obaw — kubeczek wkłada się złożony i dopiero w pochwie otwiera się on do pełnego rozmiaru. Ścianki pochwy są elastyczne i mogą zmieścić kubeczek o praktycznie każdej szerokości. Jedyne, co może spowodować, że nie będziesz mogła założyć kubeczka, to stres (mięśnie dna miednicy zaciskają się wtedy mocno). Właśnie dlatego tak ważne jest, żebyś była zrelaksowana, kiedy będziesz go zakładać pierwszy raz. 
Jeśli natomiast masz jeszcze błonę dziewiczą, to, czy pozwoli ona na założenie kubeczka bez problemów, zależy od tego, na ile wejście do pochwy jest zasłonięte przez błonę, oraz od stopnia grubości i elastyczności błony.

4. Czy kubeczek może rozciągnąć pochwę?
Nie. To taki sam mit jak ten, że współżycie może rozciągnąć pochwę. Pochwa jest zbudowana z bardzo rozciągliwych mięśni i jest bardzo elastyczna — zwykle jej ścianki przylegają do siebie, ale może zmieścić kubeczek o praktycznie każdej szerokości. Po wyjęciu kubeczka wraca do swojego zwykłego stanu (możesz to zobaczyć na tej animacji).
Część kobiet zauważa, że z czasem zakładanie kubeczka staje się łatwiejsze, i błędnie interpretuje to jako "rozciągnięcie pochwy". W rzeczywistości możliwe wyjaśnienia to jednak:
 • Po nabraniu wprawy w zakładaniu kubeczka użytkowniczka jest coraz mniej spięta przy zakładaniu i mięśnie dna miednicy są rozluźnione.
 • Po wielokrotnym założeniu kubeczka błona dziewicza jest bardziej rozciągnięta i coraz łatwiej jest zmieścić kubeczek — nawet kobiety, które już współżyły, często mają błonę dziewiczą i mogą odczuć różnicę z tym związaną.

Podsumowując:
 • Czy kubeczek może rozciągnąć błonę dziewiczą? — Tak. Błona dziewicza wbrew nazwie nie jest jednak żadnym wskaźnikiem co do dziewictwa i nie pełni żadnej fizjologicznej funkcji.
 • Czy kubeczek może rozciągnąć mięśnie dna miednicy? — Nie, nie da się ich rozciągnąć na stałe. Używanie kubeczka może jednak pomóc w nauczeniu się ich świadomego rozluźniania.
 • Czy kubeczek może rozciągnąć ścianki pochwy powyżej mięśni dnia miednicy? — Nie, są one elastyczne i po wyjęciu kubeczka wrócą do przylegania do siebie.


5. Czy zakładanie i wyjmowanie kubeczka jest bolesne?
Na początku może być nieprzyjemne, ponieważ wymaga nieco wprawy. Początkowe próby będą tym łatwiejsze, im więcej wiesz o swojej anatomii oraz o kubeczkach — dlatego zapoznaj się ze wskazówkami ze stron o zakładaniu i wyjmowaniu kubeczka.
Musisz znaleźć sposób zakładania i wyjmowania, który jest komfortowy dla Ciebie — dlatego tak ważne jest, żeby pierwsze próby z kubeczkiem przeprowadzać w zaciszu własnego domu. Możesz, zwłaszcza na początku, zakładać i wyjmować kubeczek pod prysznicem — będziesz wtedy bardziej zrelaksowana i możesz swobodnie manewrować kubeczkiem, bo nawet jeśli zawartość się rozleje, to nie będzie to żaden problem.

6. Czy kubeczek może wypaść?
Nie — z kilku powodów:
 • Kiedy jest w pełni otwarty, jego górna krawędź jest szersza niż wejście do pochwy.
 • Przylega szczelnie do ścianek pochwy.
 • Jest trzymany w miejscu przez mięśnie dna miednicy — możesz to zobaczyć na rysunku poniżej:

Źródło rysunku: easycup.fr

Jeśli kubeczek jest jednak źle dobrany (zbyt długi, zbyt wąski lub zbyt miękki) lub źle założony (umieszczony zbyt nisko lub nieotwarty), może się powoli wysuwać.

7. Czy kubeczek może się przesunąć? 
Tak, ale w przypadku kubeczka przesunięcie nie oznacza automatycznie utraty szczelności ani dyskomfortu. Może on zmieniać pozycję ze względu na ruchy mięśni. Jeśli tylko nie sprawia Ci dyskomfortu i nie przecieka, wszystko jest w porządku.

8. Czy można zakładać kubeczek na noc?
Tak. Kubeczek działa również wtedy, kiedy znajdujesz się w pozycji leżącej. Pamiętaj tylko, żeby opróżnić go przed snem i rano, tak żeby nie przekraczać ok. 12 godzin między opróżnieniami.

9. Czy można pływać z kubeczkiem? 
Tak. Oczywiście jeśli masz problemy z przeciekaniem na co dzień, nie próbuj go używać w wodzie, dopóki ich nie rozwiążesz — jeśli kubeczek jednak nigdy nie przecieka, nie ma powodu, żeby zaczął nagle przeciekać podczas pływania. Dla dodatkowej pewności możesz wcześniej przetestować, jak zachowuje się podczas kąpieli w wannie oraz podczas aktywności fizycznej "na suchym lądzie" — jeśli nie przecieka w tych sytuacjach, nie powinien przeciekać także na basenie.
Możesz także obwieść go palcem po założeniu, tak żeby zebrać pozostałości ze ścianek pochwy, które mogłyby spowodować drobne plamienie (jeśli zostaną "wypłukane" podczas pływania).
Jeśli zauważysz, że mimo iż nie przecieka, to jednak nabiera trochę wody do środka, staraj się go opróżniać po pływaniu — na takiej samej zasadzie, jak zalecana jest zmiana tamponu po wyjściu z wody.

10. Czy krew z kubeczka może się cofnąć z powrotem do macicy? Co się dzieje w trakcie leżenia lub kiedy jest się w pozycji do góry nogami?
W takiej sytuacji krew może co najwyżej znaleźć się w dalszej części pochwy niż kubeczek — kiedy zmienisz pozycję na siedzącą lub stojącą, z powrotem przemieści się do kubeczka. Nie cofnie się z powrotem do macicy, bo musiałaby się przedostać przez ujście szyjki macicy, które jest bardzo wąskie. Ponadto krew wydostaje się przez szyjkę dzięki skurczom macicy — nie ma natomiast nic, co pomagałoby jej przedostać się z powrotem do macicy. Co więcej, wiele kobiet, które nie używają kubeczków, myśli, że krew miesiączkowa jest tak rzadka jak każda inna krew — podczas gdy w rzeczywistości jest ona na tyle gęsta, że nie wylewa się tak łatwo z kubeczka. Na jej konsystencję wpływa bowiem też złuszczona błona śluzowa macicy, śluz szyjkowy i wydzielina ze ścianek pochwy.
Część kobiet obserwuje też, że podczas używania podpaski na noc zapełnia się ona głównie rano, po zmianie pozycji z leżącej na stojącą. Jest tak dlatego, że w nocy krew może zbierać się w dalszej części pochwy (w okolicach sklepienia pochwy) i wydostaje się przez wejście do pochwy dopiero rano. Jest to zupełnie normalne i lekarze nie zgłaszają żadnych zastrzeżeń co do tego zjawiska. Co więcej, żeby tego uniknąć, należałoby nie kłaść się ani na chwilę przez cały czas trwania miesiączki. Na tej samej zasadzie krew może zbierać się wyżej podczas używania kubeczka — i to także nie jest żadnym zagrożeniem dla zdrowia.
Krew może więc cofać się wyżej i nawet "opłukiwać" szyjkę macicy, ale nie przedostanie się przez wąski otwór w szyjce z powrotem do macicy.

11. Czy kubeczek jest dla mnie, jeśli mam bardzo obfite miesiączki?
Tak. Kubeczek jest bardziej pojemny niż podpaska czy tampon i większość kobiet musi go opróżniać znacznie rzadziej, niż musiały zmieniać podpaskę lub tampon. Przed zakupem nie zapomnij porównać pojemności różnych kubeczków w mililitrach.

12. Czy kubeczek jest dla mnie, jeśli mam bardzo lekkie miesiączki?
Tak. Kubeczek nie absorbuje naturalnej wydzieliny ze ścianek pochwy tak jak tampon, więc nie musisz się obawiać nieprzyjemnego uczucia towarzyszącego zakładaniu czy wyjmowaniu tamponów. Nie musisz też czekać, aż będzie w pełni zapełniony, żeby go opróżnić — możesz to robić tak często, jak chcesz, bez dyskomfortu i szkody dla zdrowia. Przy bardzo skąpych krwawieniach nie musisz zwracać uwagi na pojemność kubeczka, bo najprawdopodobniej i tak nigdy nie będziesz go zapełniać w całości.

13. Czy kubeczek jest dla mnie, jeśli nie lubię używać tamponów?
Tak. Zarówno kubeczek, jak i tampon to "wewnętrzne" środki higieniczne, ale na tym się kończą podobieństwa. Są to zupełnie różne produkty i wiele z obecnych zadowolonych użytkowniczek kubeczka nigdy nie lubiło stosować tamponów.

14. Czy kubeczek jest dla mnie, jeśli boję się przeciekania?
Tak. Obawy o przeciekanie są kompletnie naturalne i nie są zupełnie nieuzasadnione — w końcu u części kobiet kubeczek przecieka przynajmniej początkowo (ponieważ popełniają błędy przy zakładaniu lub pierwszy model okazuje się źle dobrany). Możliwe są trzy scenariusze:
1) Kubeczek jest szczelny od samego początku, od pierwszego założenia.
2) Kubeczek początkowo przecieka — trzeba się nauczyć go poprawnie zakładać, co może zająć od paru godzin do paru cykli.
3) Kubeczek przecieka stale — mimo wypróbowania różnych sposobów nie udaje się opanować przeciekania i konieczny jest zakup innego egzemplarza.

Żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie się w pierwszej grupie, musisz dobrze dobrać pierwszy model. Pamiętaj jednak, że żaden model nie daje stuprocentowej gwarancji — można jedynie dobrać taki, który daje danej osobie największe szanse na sukces.
Na wypadek gdybyś jednak znalazła się w grupie drugiej lub trzeciej, nie zaczynaj od noszenia kubeczka poza domem — lepiej wypróbuj go początkowo np. w weekend lub w nocy. Załóż podpaskę/wkładkę dla zabezpieczenia i obserwuj, jak kubeczek się zachowuje. Jeśli przecieka, zwykle wystarczy zakładać go staranniej. Jeśli nie przecieka, możesz spokojnie zacząć go używać poza domem.


15. Skoro kubeczek jest taki fantastyczny, czego nigdy wcześniej o nim nie słyszałam?
Producenci i sprzedawcy kubeczków to niewielkie firmy. Nie zarabiają tyle co producenci i sprzedawcy jednorazowych podpasek i tamponów, ponieważ ich klientka nie potrzebuje kolejnego kubeczka przez nawet 5-15 lat — dlatego mają też dużo mniejsze budżety na reklamę i marketing.

16. Ile lat mogę używać jednego kubeczka?
Jednego i tego samego kubeczka możesz używać wiele lat:
 • Dla silikonu maksimum to ok. 10-15 lat — większość producentów deklaruje 10 lat. Wyjątkiem od tej reguły jest marka LadyCup, która deklaruje 15 lat — przy czym marka ta istnieje od 2008 roku, więc te zapewnienia trzeba potraktować z przymrużeniem oka.
 • Dla TPE (MeLuna) maksymalna trwałość jest trochę mniejsza — ok. 5-10 lat. 

Różnice w deklarowanej trwałości są niewielkie, więc przy wyborze kubeczka nie warto się kierować tym czynnikiem. Źle dobrany kubeczek nie będzie przez Ciebie w praktyce używany, nawet jeśli będzie bardzo trwały.

Żeby uzyskać jak największą trwałość, powinnaś uważać głównie na:
1) bezpieczne mycie i dezynfekcję — rób to zgodnie z zasadami i używaj razem z kubeczkiem tylko produktów myjących i dezynfekujących bezpiecznych dla jego materiału.
2) używanie tylko bezpiecznych lubrykantów.
3) ostrożne obchodzenie się z końcówką — przycinaj ją ostrożnie, bo jeśli przedziurawisz spód kubeczka, nie będzie możliwości naprawienia go. Jeśli jej nie odcięłaś i używasz jej przy wyjmowaniu, pamiętaj też, żeby nie wyjmować kubeczka, ciągnąc za końcówkę bez wcześniejszego rozszczelnienia.
4) bezpieczne przechowywanie:
 • Nie przechowuj go bez dostępu powietrza.
 • Nie pozwalaj, żeby był przyciśnięty czymś i zgięty w jednej i tej samej pozycji przez długi czas.
 • Trzymaj go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
 • Plastikowych kubeczków nie wystawiaj na długie działanie promieni słonecznych.


17. Czy mogę wypróbować kubeczek jeszcze przed miesiączką?
Tak. Zakładanie i wyjmowanie kubeczka jest jednak łatwiejsze w trakcie miesiączki ze względu na obecność krwi miesiączkowej, która odgrywa rolę lubrykantu. Podczas prób "na sucho" dobrym pomysłem jest więc użycie bezpiecznego dla kubeczka lubrykantu.
Warto też wiedzieć, że w czasie miesiączki kubeczek może się inaczej zachowywać niż w czasie takiej próby — może np. łatwiej się otwierać czy być mniej wyczuwalny, ale też np. znajdować się dużo niżej i tym samym być łatwiejszy do wyjęcia. Przyczyną takich różnic jest obecność krwi miesiączkowej oraz fakt, że w czasie miesiączki (zwłaszcza podczas najobfitszych dni) szyjka macicy znajduje się u większości kobiet niżej niż w pozostałych dniach cyklu.
Dla jednych kobiet taka próba jest pomocna i pozwala dowiedzieć się, jak mniej więcej przebiega zakładanie i wyjmowanie kubeczka w ich przypadku. Dla innych jest ona nieprzyjemna i w trakcie miesiączki odkrywają, że zakładanie i wyjmowanie jest znacznie łatwiejsze, niż sugerowała to próba. Ostateczna decyzja należy więc do Ciebie — taka próba może Ci przynieść pewne korzyści, ale nie jest obowiązkowa.

18. Czy testowanie kubeczka na wakacjach to dobry pomysł?
Nie. Nowy kubeczek to zawsze pewne ryzyko — może będzie idealnie szczelny i wygodny od samego początku, a może będzie trzeba dopracowywać jego aplikację przez kilka cykli. W związku z tym najlepiej jest zacząć go używać w bardziej komfortowych warunkach. Nawet jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na testowanie go na wyjeździe, nie polegaj tylko na nim — zabierz używane przez siebie zwykle tradycyjne środki higieniczne i nie zakładaj go w sytuacjach, kiedy wiesz, że nie będziesz w stanie go szybko wyjąć w razie problemów.
Jest to zrozumiałe, że chcesz cieszyć się wakacjami bez tradycyjnych środków higienicznych — niemniej jednak lepiej podejść do tego ostrożnie i nastawić się, że dopiero w przyszłoroczne wakacje będzie to w pełni możliwe.

19. Czy trzeba używać wkładki higienicznej razem z kubeczkiem?
Na początku na pewno warto używać wkładki, a nawet podpaski, dopóki nie uzyskasz pewności, że kubeczek działa jak należy. Po tym początkowym okresie wiele kobiet nie potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia. Dużo zależy jednak w tej kwestii od obfitości krwawienia — przykładowo kobiety, które muszą częściej opróżniać kubeczek, potrzebują zwykle wkładki, żeby zabezpieczyć bieliznę przed niewielką ilością krwi, jaka przedostaje się w dół pochwy podczas wyjmowania i ponownego zakładania kubeczka.

20. Czy trudno się przyzwyczaić do widoku krwi miesiączkowej w kubeczku?
Dla większości kobiet nie stanowi to problemu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że krew w kubeczku ma bardzo ograniczony kontakt z powietrzem, więc nie ma nieprzyjemnego zapachu, do jakiego mogły Cię przyzwyczaić inne środki higieniczne (naturalny zapach krwi, która nie miała jeszcze kontaktu z powietrzem, jest często określany jako "metaliczny" — dotyczy to nie tylko krwi miesiączkowej i jest związane z zawartym w niej żelazem). Ponadto wiele kobiet jest zdania, że krew w kubeczku wygląda znacznie czyściej niż znajdująca się na podpasce czy tamponie. Wreszcie w przypadku wielu kobiet krwi w kubeczku jest bardzo niewiele — są zaskoczone tym, jak jest jej mało.
Wydaje się, że nie ma kobiet, które nie mogły się przyzwyczaić do widoku krwi i z tego powodu zrezygnowały z użytkowania kubeczka. Dla jednych krew w kubeczku ma bardziej czysty, "medyczny" charakter, jak krew pobrana do badania. Dla innych wręcz przeciwnie — krew w kubeczku wydaje się bardziej naturalna, niegroźna i "niemedyczna" niż krew na podpasce czy tamponie. Podejść jest tyle, ile kobiet — dla każdej widok krwi w kubeczku jest bardziej akceptowalny niż na innych środkach higienicznych, ale dla każdej jest tak z innego powodu.

21. W jakim wieku można zacząć używać kubeczka?
Nie ma w tej kwestii ograniczeń wiekowych. Każda osoba, która ma już miesiączkę i chciałaby spróbować kubeczka, może go używać — nawet od pierwszej miesiączki.
Jeśli jesteś mamą i myślisz o kupnie kubeczka dla swojej córki, która dopiero zacznie miesiączkować, możesz jej podarować cały zestaw z tej okazji: połączenie różnych rodzajów podpasek, tamponów i małego, kolorowego kubeczka. W ten sposób możesz pokazać jej różne metody bez wywierania presji na używanie tych bardziej "wewnętrznych". Kubeczek może poczekać, aż będzie gotowa na jego spróbowanie.

22. Jak używać kubeczka, jeśli mam bardzo długie paznokcie?
Kiedy już nauczysz się używać kubeczka, długie paznokcie nie powinny być problemem — nauczysz się tak manewrować kubeczkiem, żeby końcówki paznokci nie miały kontaktu ze ściankami pochwy. Używanie kubeczka z długimi paznokciami nie będzie wtedy trudniejsze niż wykonywanie innych codziennych czynności z nimi. Przy pierwszych, bardziej niezgrabnych próbach istnieje jednak ryzyko przypadkowego zadrapania ścianki pochwy czy szyjki macicy. Nie jest to niebezpieczne, ale może być nieprzyjemne — dlatego weź pod uwagę poniższe wskazówki:
 • Najlepiej skróć paznokcie przed pierwszą miesiączką z kubeczkiem. Możesz skracać je stopniowo coraz mniej z każdym kolejnym cyklem, aż w końcu będziesz w stanie je zostawić w standardowej długości. Inna opcja to skrócenie chociażby tylko paznokci kciuka i palca wskazującego dominującej ręki — to głównie tych dwóch palców będziesz używać. 
 • Jeśli skrócenie paznokci nie wchodzi w grę, warto chociażby wypolerować ich końcówki i/lub zmienić ich kształt na okrągły, tak żeby zmniejszyć ryzyko zadrapania.
 • Inne dobre rozwiązanie to rękawiczki ochronne albo tzw. osłonki na palce, które możesz kupić m.in. w aptekach i sklepach medycznych — znajdziesz je także pod nazwami "palce ochronne", "palce gumowe", "palce lateksowe", "osłonki ochronne na palce", "ochraniacze na palce", "kapturki na palce" itp. Nitrylowe są zwykle grubsze od lateksowych czy winylowych, więc mogą się lepiej sprawdzać. Dzięki temu zarówno chronisz się przed przypadkowym zadrapaniem, jak i nie musisz się martwić, że nie uda Ci się dokładnie umyć spodu płytki paznokcia po ponownym założeniu kubeczka (rękawiczkę czy osłonki po prostu wyrzucasz po użyciu)
 • Przy zakładaniu i wyjmowaniu kubeczka staraj się, żeby końcówki paznokci zawsze przylegały do kubeczka lub do jego łodyżki (mogą nawet wbijać się w niego delikatnie). Przy wyjmowaniu stopniowo przemieszczaj więc palce w górę wzdłuż kubeczka i w miarę możliwości staraj się nie odrywać ich od niego.
 • Spód płytki paznokcia to miejsce szczególnie korzystne dla rozwoju bakterii, więc pamiętaj o starannym myciu rąk przed wyjmowaniem kubeczka.


23. Czy możliwe jest współżycie, kiedy założony jest kubeczek?
Stosunek jest możliwy w niektórych przypadkach — podobnie jak w przypadku wielu innych kwestii związanych z kubeczkiem, zależy to głównie od wysokości szyjki. Szyjka ma różną wysokość u różnych kobiet, ale u wszystkich podnosi się w związku z pobudzeniem seksualnym — dlatego nawet jeśli na co dzień wydaje się, że kubeczek zajmuje całą przestrzeń, w trakcie aktywności seksualnej może się okazać, że przemieścił się dużo wyżej. Dodatkowo jest jeszcze kwestia położenia kubeczka — u jednych kobiet znajduje się on tuż przy wejściu do pochwy, a u innych zawsze przemieszcza się w okolice szyjki. Różne kubeczki mogą się różnie zachowywać pod tym względem u danej kobiety. Właśnie z powodu tych wszystkich różnic w niektórych przypadkach penetracja nie będzie możliwa wcale, a u innych będzie możliwa częściowa lub nawet pełna. Nawet kiedy możliwa jest pełna penetracja, zdarza się jednak, że kubeczek traci szczelność w takiej sytuacji, dlatego warto go wcześniej opróżnić. Po aktywności seksualnej kubeczek może też być tymczasowo trudniejszy do dosięgnięcia i wyjęcia — jeśli tak się stanie, odczekaj trochę, aż szyjka się obniży, i dopiero spróbuj go wyjąć ponownie.
Istnieje również kubeczek menstruacyjny w kształcie diafragmy (Softcup), który szczególnie pozwala na odbycie stosunku. Jest jednak produkowany w tylko jednym rozmiarze i dlatego sprawdza się tylko u części kobiet.
Pamiętaj, że kubeczek nie jest środkiem antykoncepcyjnym.

24. Czy możliwa jest masturbacja, kiedy założony jest kubeczek?
Tak. Podobnie jak w przypadku współżycia, warto wcześniej opróżnić kubeczek, ponieważ może się on rozszczelnić w takiej sytuacji. Kubeczek może później być tymczasowo trudniejszy do dosięgnięcia i wyjęcia — jeśli tak się stanie, odczekaj trochę i dopiero spróbuj go wyjąć ponownie.
Część kobiet zauważa, że kubeczek naciska na opuszkę cewkową (punkt G), zapewniając w ten sposób dodatkową stymulację, i ułatwia osiągnięcie orgazmu.