niedziela, 3 września 2017

Co zrobić, jeśli kubeczek menstruacyjny przecieka?

Odpowiednio dobrany i poprawnie założony kubeczek nie przecieka. Przylega szczelnie do ścianek pochwy i zaczyna przeciekać dopiero, kiedy jest zapełniony.

1. Skąd mam wiedzieć, kiedy kubeczek jest zapełniony?
2. Czy kubeczek zapełnia się aż do krawędzi?
3. W jaki sposób kubeczek przecieka?
4. Jak się dowiedzieć, jaka jest przyczyna przeciekania?
5. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka, mimo że zawartość nie sięga nawet otworów?
6. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka tylko w trakcie jednego czy dwóch dni miesiączki?
7. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka w trakcie aktywności fizycznej?
8. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka, kiedy tylko zawartość sięga otworów?
9. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka w pozycji leżącej (np. w nocy)?
10. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka tylko odrobinę?
11. Co zrobić, jeśli mam wrażenie, że kubeczek przecieka?
12. Co zrobić, jeśli kubeczek zaczął przeciekać po przebytej ciąży?
13. Czy ślady krwi na papierze toaletowym to objaw przeciekania?1. Skąd mam wiedzieć, kiedy kubeczek jest zapełniony?
Z czasem zaobserwujesz, co ile godzin musisz opróżniać kubeczek w poszczególne dni miesiączki. Ponadto część kobiet zauważa u siebie pewne sygnały zapełnienia kubeczka, takie jak:
 • Czucie uciekających bąbelków powietrza — oznaczają one zwykle, że kubeczek właśnie się zapełnia lub rozszczelnia.
 • Wyraźniejsze odczuwanie obecności zapełnionego kubeczka niż pustego — przykładowo pusty kubeczek może być niewyczuwalny, ponieważ znajduje się wyżej, ale po zapełnieniu może przemieścić się niżej, gdzie znajduje się więcej zakończeń nerwowych, i stać się wyczuwalny. Kubeczek może się też wtedy wydawać cięższy.
 • Zwiększenie lub pojawienie się skurczy, kiedy kubeczek jest zapełniony.

Najprawdopodobniej będziesz więc wiedzieć bez wyjmowania kubeczka, że jest on już zapełniony i bliski przeciekania, oraz będziesz mogła go opróżnić, zanim jeszcze zacznie przeciekać. Warto też pamiętać, że nie musisz czekać z opróżnieniem kubeczka, aż będzie w pełni zapełniony — możesz go opróżniać tak często i o takich porach, jak jest to dla Ciebie dogodne. Nie wiąże się to ani ze szkodzeniem swojemu zdrowiu, ani z marnowaniem środków higienicznych.

2. Czy kubeczek zapełnia się aż do krawędzi?
W niektórych przypadkach tak — jest to związane z wielkością otworów w kubeczku i gęstością krwi miesiączkowej. Szanse na zapełnianie się kubeczka do krawędzi są większe w przypadku kubeczków z mniejszymi otworami (DivaCup, Mooncup, Ruby Cup i Yuuki Classic). W większości przypadków kubeczek zapełnia się jednak tylko do wysokości otworów.
Oceniając, do jakiego miejsca zapełnił się kubeczek, zanim zaczął przeciekać, pamiętaj, że:
 • Część jego zawartości znajduje się co prawda dalej w kubeczku, ale część na ściankach pochwy (ze względu na przeciekanie oraz na fakt, że jeśli ściskałaś mocno kubeczek przy wyjmowaniu, to część zawartości wylała się z kubeczka wewnątrz pochwy) i na wkładce/podpasce/bieliźnie.
 • Założony kubeczek jest zwykle mniej lub bardziej spłaszczony przez ścianki pochwy, co zmniejsza jego pojemność.
 • Jeśli szyjka macicy znajduje się u Ciebie w kubeczku, to może ona dodatkowo zmniejszać jego pojemność. Przykładowo jeśli schodzi bardzo nisko w głąb kubeczka (poniżej otworów), to nie zapełni się on nawet do otworów.

3. W jaki sposób kubeczek przecieka?
Zależy to od przyczyny przeciekania:
 • Jeśli przecieka, bo szyjka macicy znajduje się obok niego (możesz to zobaczyć na rysunku poniżej), może przeciekać nawet tak, jakby nie został użyty żaden środek higieniczny. Kubeczek nie ma wtedy fizycznej możliwości zebrania krwi miesiączkowej.
 • Jeśli przecieka, ponieważ się zapełnił, jest to bardzo podobne do przeciekania tamponu — jest to zwykle drobne przeciekanie i najpierw możesz zobaczyć ślady krwi na papierze toaletowym przy korzystaniu z toalety. 
 • Jeśli przecieka ze względu na pozostałości na ściankach pochwy, jest to zwykle bardzo drobne przeciekanie — tak drobne, że wystarcza wkładka higieniczna.

Nie musisz się obawiać, że cała zawartość kubeczka znajdzie się nagle na podpasce, wkładce czy bieliźnie — musiałby się w tym celu przewrócić do góry nogami, a nie jest to możliwe ze względu na ciasno obejmujące go ścianki pochwy. Krew miesiączkowa jest też na tyle gęsta, że przemieszcza się w dół pochwy dość wolno.

4. Jak się dowiedzieć, jaka jest przyczyna przeciekania?
Jeśli masz duże problemy z przeciekaniem, warto zapisywać najważniejsze informacje na ten temat:
 • jak założyłaś kubeczek (w jaki sposób go złożyłaś przed założeniem i czy miałaś pewność, że się otworzył, czy wyczuwałaś opór przy pociąganiu za końcówkę itd.)
 • ile godzin minęło przed pojawieniem się przeciekania,
 • gdzie znajdował się kubeczek (czy jest możliwość, że szyjka znajdowała się w nieprawidłowej pozycji?),
 • jak bardzo kubeczek był zapełniony.

Te informacje pomogą ocenić, jaka jest przyczyna przeciekania i czy można mu jakoś zaradzić. Typowe scenariusze to:
 • Kubeczek przecieka, jakby w ogóle go tam nie było, i po wyjęciu jest zupełnie pusty lub tylko minimalnie zapełniony — szyjka znajduje się obok niego (patrz rysunek niżej). 
 • Kubeczek przecieka dopiero po pewnym czasie i po wyjęciu zawsze jest zapełniony w podobnym stopniu — są dwie możliwe przyczyny: albo szyjka wypełnia go częściowo i zmniejsza jego pojemność, albo udaje się go zapełnić tylko do otworów (na to ostatnie użytkowniczka nie ma wpływu).
 • Kubeczek zaczyna przeciekać przy intensywniejszym ruchu lub przyjęciu jakiejś konkretnej pozycji — są dwie możliwe przyczyny: albo rozszczelnia się wtedy, albo przemieszcza tak wysoko do góry, że znajduje się w nieprawidłowej pozycji w stosunku do szyjki. Jeśli natomiast zaczyna przeciekać, kiedy wstajesz rano z łóżka, zapewne po prostu nagle się wtedy zapełnia.
 • Kubeczek przecieka od razu (intensywnie: jest potrzebna raczej podpaska niż wkładka), ale po wyjęciu jest zapełniony chociaż częściowo — kubeczek nie otworzył się do końca, nie uszczelnił się lub szyjka macicy opierała się o jego krawędź.
 • Kubeczek przecieka od razu (mało intensywnie: jest potrzebna raczej wkładka niż podpaska), ale przestaje przeciekać po pewnym czasie i po wyjęciu jest bardzo zapełniony — przyczyna to pozostałości na ściankach pochwy: krew, która zdołała się przemieścić w dół podczas wyjmowania i ponownego zakładania. 


5. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka, mimo że zawartość nie sięga nawet otworów?
Możliwe wyjaśnienia to:
 • Był źle założony (nie otworzył się, nie uszczelnił się lub szyjka macicy znajdowała się w nieprawidłowej pozycji).
 • Był dobrze założony, ale rozszczelnił się — np. przez zbyt długą końcówkę, która wystaje z pochwy i zaczepia się o bieliznę lub o wargi sromowe. W niektórych przypadkach nawet niewystająca końcówka może powodować przeciekanie, ponieważ zaczepia się o ścianki pochwy lub błonę dziewiczą — dlatego skróć ją stopniowo, obserwując, czy problem dalej występuje.
 • Otwory przy górnej krawędzi były zatkane, przez co kubeczek nie przylegał ściśle do ścianek pochwy.
 • Szyjka macicy wypełniała częściowo kubeczek i zmniejszyła jego pojemność — spróbuj wtedy zakładać go niżej, tak żeby szyjka znajdowała się nad nim, a nie w nim (skrócenie końcówki może w tym pomóc). Jeśli to nie pomaga, rozwiązaniem jest szerszy i/lub dłuższy kubeczek, najlepiej w kształcie U. 
 • Dany kubeczek nie jest dla Ciebie odpowiedni — ze względu na wymiary, kształt, stopień miękkości lub zastosowany materiał nie otwiera się, nie uszczelnia się lub szyjka macicy znajduje się w nieodpowiedniej pozycji w stosunku do niego.

6. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka tylko w trakcie jednego czy dwóch dni miesiączki?
Jeśli kubeczek przecieka tylko w niektóre dni, ale za to znacznie (nawet tak jakby w ogóle nie był założony), to najprawdopodobniej szyjka macicy znajduje się wtedy obok kubeczka (zamiast nad nim lub w nim). Jeśli więc kubeczek w niektóre dni zaczyna przeciekać od razu i nie przestaje z czasem, a po wyjęciu jest pusty lub minimalnie zapełniony, musisz go zakładać nieco inaczej niż w pozostałe dni miesiączki. Najlepiej sprawdź pozycję szyjki przed założeniem kubeczka i postaraj się założyć go tak, żeby obejmował szyjkę lub znajdował się poniżej niej. Kiedy obwiedziesz go dookoła palcem, szyjka powinna być niewyczuwalna — w przeciwnym przypadku kubeczek będzie przeciekać. Możesz to zobaczyć na rysunku poniżej:


Źródło rysunku: easycup.fr

Jest też możliwość, że właśnie w te dni szyjka schodzi tak nisko, że wypełnia kubeczek i znacznie zmniejsza jego pojemność — w takiej sytuacji jedynym wyjściem jest spróbowanie zakładania go niżej, tak żeby szyjka znajdowała się nad nim, a nie w nim.

7. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka w trakcie aktywności fizycznej?
Jeśli kubeczek przecieka podczas aktywności fizycznej, najprawdopodobniej rozszczelnia się wtedy. W takiej sytuacji:
 • Spróbuj skrócić stopniowo końcówkę. Może ona zaczepiać się o ścianki pochwy i rozszczelniać kubeczek.
 • Jeśli to nie rozwiązuje problemu, potrzebujesz innego kubeczka — najprawdopodobniej szerszego i/lub twardszego. Najlepiej napisz na forum z prośbą o poradę co do wyboru kolejnego kubeczka — każdy przypadek jest inny. 

8. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka, kiedy tylko zawartość sięga otworów? 
Jeśli kubeczek przecieka, kiedy tylko zawartość sięga otworów, a chciałabyś, żeby zapełniał się bez przeciekania aż do górnej krawędzi, spróbuj nosić go niżej, tuż przy wejściu do pochwy — mięśnie są tam najsilniejsze i będą ściślej obejmować kubeczek. Możesz też spróbować wzmocnić mięśnie dna miednicy za pomocą ćwiczeń Kegla. Szanse na zapełnianie się kubeczka do krawędzi są większe w przypadku kubeczków z mniejszymi otworami (DivaCup, Mooncup, Ruby Cup i VCup).

9. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka w pozycji leżącej (np. w nocy)?
Najprawdopodobnie przemieszcza się wtedy wyżej niż podczas pozostawania w innych pozycjach. W nocy szczególnie może być to spowodowane długim pozostawaniem w pozycji leżącej lub np. większym rozluźnieniem mięśni. Z tego powodu:
 • albo szyjka znajduje się (przynajmniej częściowo) poza kubeczkiem,
 • albo kubeczek nie jest szczelny na tej wysokości.

Na początku możesz spróbować składać kubeczek na różne sposoby i kierować go na różne strony przy zakładaniu — dzięki temu być może nie będzie przemieszczać się tak wysoko do góry. Jeśli to nie pomaga, sprawdź, gdzie dokładnie znajduje się szyjka, i spróbuj zakładać kubeczek tak, żeby ją obejmował. Może być tak, że w dzień kubeczek jest nisko, szyjka jest wysoko nad nim i nic nie ma szansy przecieknąć, a w nocy wędruje w górę i szyjka jest:
 • albo wycelowana w jego bok — jeśli nic nie trafia do kubeczka.
 • albo tylko częściowo nad nim — jeśli coś trafia do kubeczka i nie jest pusty po wyjęciu.

Jeśli jesteś już pewna, że szyjka jest w kubeczku lub nad nim, ale kubeczek dalej przecieka, są dwie możliwe przyczyny:
 • Jeśli zaczyna przeciekać od razu i w kubeczku jest niewiele, problemem jest brak uszczelnienia — potrzebny jest wtedy szerszy kubeczek, ewentualnie też z bardziej rozbudowaną górną częścią. 
 • Jeśli zaczyna przeciekać dopiero po pewnym czasie i kubeczek jest zapełniony chociaż częściowo, problemem jest szyjka wypełniająca kubeczek — potrzebny jest wtedy kubeczek z bardziej zaokrągloną dolną częścią, w miarę możliwości też dłuższy i szerszy.

10. Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka tylko odrobinę?
Jeśli kubeczek przecieka tylko odrobinę (na tyle, że potrzebna jest co najwyżej wkładka higieniczna), możliwe przyczyny takiego plamienia to:
 • Odrobina krwi przemieszcza się w dół w czasie, kiedy opróżniasz i myjesz kubeczek, i to ona wywołuje wrażenie, że kubeczek przecieka. Ten problem najprawdopodobniej zniknie, kiedy nabierzesz wprawy w używaniu kubeczka — będziesz go na tyle szybko wyjmować i zakładać z powrotem, że krew nie zdąży przemieścić się w dół. Niektóre kobiety jednak dalej mają z tym problem w te dni, kiedy krwawienie jest najbardziej obfite.
 • Niechcący rozlewasz trochę zawartości, manewrując kubeczkiem w trakcie wyjmowania go. Ten problem także najprawdopodobniej zniknie, kiedy nabierzesz wprawy w wyjmowaniu kubeczka. 
 • Jeśli nie nosisz kubeczka bez przerwy, tylko używasz go na zmianę z podpaskami, to krew przemieszcza się w czasie używania podpaski w dół pochwy. Kiedy zakładasz więc kubeczek po używaniu podpaski, trochę krwi znajduje się poniżej poziomu górnej krawędzi kubeczka i nie jest on w stanie jej zebrać. Podobny problem pojawia się, jeśli zakładasz kubeczek dopiero wtedy, kiedy widzisz, że miesiączka już się zaczęła — dlatego warto go zakładać nieco wcześniej, jeśli masz regularne miesiączki.

Niezależnie od przyczyny możesz temu zaradzić (przynajmniej do pewnego stopnia). Wypróbuj poniższe sposoby:
 • Zakładaj kubeczek, zanim jeszcze zacznie się miesiączka. 
 • Po wyjęciu starannie wycieraj jego zewnętrzną powierzchnię — jeśli nie masz możliwości dokładnego opłukania go. 
 • Przed ponownym zakładaniem składaj kubeczek w literę C — ten kształt najlepiej przesuwa do góry pozostałości na dolnej części ścianek pochwy.
 • Osuszaj kubeczek przed założeniem i nie nakładaj na niego lubrykantu — w ten sposób zmniejszysz ilość wydostających się pozostałości.
 • Podczas zakładania pozwalaj kubeczkowi otwierać się, kiedy tylko górna część znajdzie się w pochwie, i następnie popychaj go dalej palcem lub przemieszczaj go dalej za pomocą mięśni dna miednicy (jak przy wykonywaniu ćwiczeń Kegla).
 • Obwódź palcem wokół kubeczka po jego założeniu, naciskając palcem na ścianki pochwy — dzięki temu upewniasz się również, że kubeczek się otworzył oraz że szyjka macicy nie znajduje się w nieprawidłowej pozycji. Możesz to zrobić nawet kilkakrotnie, opłukując lub wycierając palec za każdym razem — tak żeby na ściankach pozostało jak najmniej zawartości kubeczka.
 • Zawsze opróżniaj kubeczek, zanim się zapełni i zacznie przeciekać, a także zanim będzie zapełniony na tyle, że nie będziesz mogła go złożyć przy wyjmowaniu bez rozlewania zawartości.
 • Przynajmniej czasami wyjmuj go i zakładaj z powrotem pod prysznicem lub korzystaj z bidetu.
 • Wypróbuj różne sposoby składania go przed założeniem — być może przy Twoim aktualnym sposobie kubeczek otwiera się dopiero po kilku minutach i przez ten czas krew spływa w dół pochwy. Z innym sposobem kubeczek może jednak otwierać się natychmiast, co zapobiegnie przeciekaniu.

11. Co zrobić, jeśli mam wrażenie, że kubeczek przecieka?
Jeśli masz wrażenie, że kubeczek przecieka, ale na bieliźnie lub wkładce higienicznej nie ma ani śladu, to jest to zupełnie normalne, zwłaszcza jeśli wcześniej używałaś tamponów. Wydzielina ze ścianek pochwy jest produkowana także w czasie miesiączki — tampony wchłaniały ją razem z krwią miesiączkową, ale kubeczek pozwala wydzielinie wyprodukowanej poniżej poziomu jego górnej krawędzi wydostawać się z pochwy tak jak w pozostałych dniach cyklu, i to właśnie ona może dawać wrażenie przeciekania.
Także powietrze wydostające się z kubeczka może dawać wrażenie przeciekania, mimo że w rzeczywistości kubeczek nie traci szczelności.
Spróbuj chociaż jeden raz nosić go tak długo, żeby się zapełnił i zaczął przeciekać — dzięki temu zobaczysz, jakie to jest uczucie, i pozwoli Ci to odróżniać w przyszłości przeciekanie prawdziwe od "udawanego". Z czasem przyzwyczaisz się też i przestaniesz zwracać uwagę na to wrażenie przeciekania.

12. Co zrobić, jeśli kubeczek zaczął przeciekać po przebytej ciąży?
Jeśli Twój kubeczek przed ciążą działał bez zarzutu, a po ciąży przecieka, jest kilka możliwych przyczyn. Jeśli używasz szerszego kubeczka (44-48 mm), przyczyną może być:
 • Dalsze wydzielanie się relaksyny rozluźniającej mięśnie — jej produkcja jest kontynuowana nawet do kilku miesięcy po porodzie (lub dłużej, jeśli karmisz piersią). Powrót do przybliżonego stanu sprzed porodu zawsze zajmuje trochę czasu. Jeśli minęło już kilka miesięcy od porodu lub zakończenia karmienia, a Twój kubeczek nadal przecieka, możesz potrzebować wzmocnić mięśnie dna miednicy.
 • Obniżenie się szyjki macicy — jeśli jest teraz niżej, musisz staranniej zakładać kubeczek, tak żeby szyjka znajdowała się nad nim albo w nim.

Jeśli natomiast używasz węższego kubeczka (38-43 mm), przyczyną może być zmniejszona elastyczność mięśni dna miednicy — niewykluczone, że konieczna jest zmiana na kubeczek o szerokości 44-48 mm.
Przed kupnem nowego egzemplarza warto jednak wypróbować różne sposoby składania — ponieważ ciało zmienia się po ciąży, niewykluczone, że musisz potraktować ten kubeczek jak zupełnie nowy model, czyli ponownie nauczyć się go zakładać.

13. Czy ślady krwi na papierze toaletowym to objaw przeciekania? 
Niekoniecznie. Jeśli jest to jedyna sytuacja, kiedy obserwujesz przeciekanie, kubeczek zapewne jest szczelny. Ślady krwi po skorzystaniu z toalety mogą być spowodowane:
 • pozostałościami na ściankach pochwy, o których możesz przeczytać wyżej;
 • chwilowym rozszczelnieniem kubeczka — załatwianie potrzeb fizjologicznych jest związane z pracą mięśni dna miednicy, które mogą wtedy przesuwać kubeczek w dół, a nawet rozszczelniać go. Kubeczek powinien jednak sam po chwili uszczelnić się ponownie. 

Dlatego jeśli obserwujesz niewielką ilość krwi na papierze toaletowym, najlepiej odczekaj trochę, żeby upewnić się, czy kubeczek na pewno przecieka, i dopiero wtedy wyjmij go i załóż ponownie.